Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dual boot Windows 7 z Linuks Mint
#1
Lightbulb 
0
Witam. Jestem świeżakiem jeśli chodzi o zabawy w linuksy i liczę na Waszą pomoc Smile
Przymierzam się do instalki Linuks Mint. Chcę zrobić dual boot z obecnym Windows 7.

Windows pracuje na dysku SSD (250gb),  HDD 500gb jako 2 partycje - pierwsza D: 46gb (pusta-prawdopodobnie root?), druga E: 419gb (jest trochę danych)

Moje pytania brzmią:

1. Czy muszę robić dodatkowe podziały partycji pod Linuksa, czy od razu mogę rozpocząć instalkę na partycji D: ?
2. Czy dla bezpieczeństwa opróżnić z danych partycję E:
3. Czy kopię zapasową systemu wystarczy zrobić przez windows czy użyć, np clonezilla ? (instaluję tylko programy do pracy)

Mam gotowy zrufusowany linuks na USB. Poniżej w załączeniu zdj. jak wygląda moja sytuacja z dyskami.

https://ibb.co/tJjQK7y

Będę wdzięczny za pomoc.
Odpowiedz
#2
0
Musisz usunąć D, i stworzyć tam partycje linuksowe (ext4), proponuję 2, na / i /home (tu będą twoje pliki, dzięki osobnej partycji przetrwają ew reinstalację systemu).
Odpowiedz
#3
0
Czyli rozumiem że lepiej usunąć dane z dysku E: żeby połączyć go z partycją D: i stworzyć 2 partycje:  / na system linuks i /home (na prywatne dane)

Sugerujesz gparted ?
I co z kopią systemu ?

Mam 6gb RAM - co ze SWAP-em ?
Odpowiedz
#4
1
Better response on post RE: Dual boot Windows 7 z Linuks MintZasadniczo, to z partycji E pod Windows mógłbyś wyodrębnić jeszcze jedną partycję - tak 50-100 GB na /home.
Partycje tylko przygotuj - w sensie, żeby były utworzone.
Formatowanie i ustalanie punktów montowania dokonasz podczas instalacji Minta, wybierając "inne rozwiązanie", gdy instalator zapyta, w jaki sposób zainstalować system.
Po stworzeniu partycji pod Windows, uruchom sobie Minta w trybie Live, odpal Gparted i zobacz, jak wyglądają wszystkie partycje na obydwu dyskach. To już nie będą literki C, D, E, itd, ale sda, sdb dla dysków (tych fizycznych) z partycjami oznaczonymi sda1, sdb1, 2, itp.
Partycje poznasz po wielkości Smile
Masz płytę z Windows? Czy to partycja recovery... a nie - recovery nie ma.
Jakby coś poszło nie tak:
- kopia danych z E przed podzieleniem dysku wskazana - nawet bardzo.
- w razie "W" bez problemu można przywrócić bootloader Windows (sam robiłem to wielokrotnie) - mamy tu poradnik - krok po kroku.
- instalacja Minta, jeśli nie pomieszasz czegoś przy instalacji, nie "ruszy" danych Windowsowych.
Jakby coś - śmiało pytaj.

EDIT:
Będziesz instalował zapewne 19.3 - partycja SWAP nie będzie ci potrzebna. System tworzy sobie plik swap Smile
Odpowiedz
#5
0
Sory chłopy, ale ja potrzebuję prostym językiem, bo już za długo się grzebię i nie mogę ruszyć z tematem ..

Pierwsza rzecz - mam oryginalny system win7 wgrany w lapka (z 2011 r.). Miałem wcześniej 2 partycje - systemową i recovery.
Jakiś czas temu kumpel zamontował mi SSD i na nim jest system, co do recovery - nie wiem gdzie się podział, na dysku D: nie widzę go. Pewnie gdzieś wsadził, ale nie znalazłem.


"Zasadniczo, to z partycji E pod Windows mógłbyś wyodrębnić jeszcze jedną partycję - tak 50-100 GB na /home." - o jakim stwarzaniu partycji pod Windows mówisz ? Mam widowsa na ssd, a wydzielać miejsce z partycji E (hdd) na partycję /home dla Windowsa z ssd ? Tongue sory ale kijowy ze mnie informatyk..

W jaki sposób najlepiej przygotować partycje ?

Gdzie miałbym zapisać kopię zapasową dysku E ?
Odpowiedz
#6
0
A-ha. Masz płytę instalacyjną do W7? Może kolega ma...
Kopia danych na płytach choćby, jeśli nie masz zewnętrznego dysku. Dobra sprawa. Warto odłożyć kilka złotych i kupić.

Co do partycji.
SSD może na razie nie ruszaj.
Te 40-pare GB daj pod "/", a to, co się uda wydzielić z tych 400 na talerzu daj na home. Bez SWAP.
To narzędzie windowsowe ma taką możliwość, jeśli dobrze pamiętam, żeby podzielić partycję (dysk w Windows)... Gparted ma taką możliwość, ale jeśli tego nigdy nie robiłeś - kopia danych, bo może być płacz Smile

"/" to partycja systemowa
/home to takie pomieszanie Moich Dokumentów z Program files - bardzo przydatna partycja (jako osobna) w Linuksie.
Odpowiedz
#7
0
Tak, mam dysk zewnętrzny i przerzucam najistotniejsze dane z dysku E: żeby nie było płaczu Tongue

Nie mam instalki do win7. Do czego potrzebne ?

Widziałem poradniki jak obsługiwać gparted.
Jw. dam partycję D: pod '/' i wydzielę trochę gb na /home z partycji E: tak jak mówisz

Czy muszę być w trybie Linuksa żeby użyć gparted ? Czy na poziomie Windowsa też to zrobię ?
Odpowiedz
#8
0
(20-01-2020, 22:16)garuda napisał(a): Nie mam instalki do win7. Do czego potrzebne ?

Do ewentualnego przywrócenia bootloadera Windows.

Cytat:Czy muszę być w trybie Linuksa żeby użyć gparted ? Czy na poziomie Windowsa też to zrobię ?
Z tego co widzę,. jest wersja windowsowa Gparted.
Może pierwej spróbuj tego narzędzia systemowego W7?
Odpowiedz
#9
0
Można odłączyć dysk HDD i zainstalować Linux'a Minta na dysku SSD, wybierając opcję --> instaluj Linux Mint obok systemu Windows 7 ?   Shy  Taka instalka byłaby najprostsza.
Odpowiedz
#10
0
Teoretycznie tak, ale za każdym razem w BIOS trzeba byłoby wybierać dysk, z którego system ma się uruchamiać. Niby bezpiecznie na pierwszy raz z Linuksem, ale upierdliwe na dłużą metę. Niech garuda się określi. Tak czy siak da się.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości