Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Laptop HP Stream 13 nie wybudza się.
#1
0
Cześć,
jestem zupełnie zielonym, nowym użytkownikiem Linuxa. Postanowiłem zrobić porządek z komputerem mojej mamy bo na tym małym laptopiku HP Stream 13 nie da się pracować z Windowsem. Po roku system Windows 10 tak spuchł, że zabrakło miejsca na dysku (32 giga). Dodam, że na komputerze nie było nic poza systemem i officem. Same aktualzacje zapchały dysk tak, że nawet nie dało się przywrócić ustawień fabrycznych. Moim zdaniem sprzedaż takich komputerów powinna być zakazana. Postanowiłem jednak go ratować i poradzono mi, że Linux jest o niebo lepszym rozwiązaniem. Zainstalowałem, system działa, udało mi się nawet jakimś cudem uruchomić wifi, prostota systemu mnie zachwyca ale mam problem z wybudzaniem komputera. Zamknięcie pokrywy laptopa powoduje jego uśpienie i po otwarciu nie da się go obudzić. To samo się dzieje gdy komputer zostawię włączony na jakiś czas, wracam, komputer śpi i nie da się go obudzić. Jedyne co można zrobić to reset. Szukałem na forach, próbowałem ctrl shift f7, f8 i różnych cudów na kiju ale komputer się nie budzi. Czy ktoś z tu obecnych byłby w stanie pomóc mi z tym problemem?

Pozdrawiam i dziękuję
#2
0
Na początek przedstaw konfigurację sprzętowo/programową zgodnie z informacjami w wątku https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...76#pid1076
#3
0
(20-01-2020, 23:27)dedito napisał(a): Na początek przedstaw konfigurację sprzętowo/programową zgodnie z informacjami w wątku https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...76#pid1076


Dziękuję za szybki odzew. Mam nadzieję, że to wystarczy.


Kod:
System:
  Host: MariaLaptop Kernel: 5.0.0-32-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc
  v: 7.4.0 Desktop: Xfce 4.14.1 Distro: Linux Mint 19.3 Tricia
  base: Ubuntu 18.04 bionic
Machine:
  Type: Laptop System: HP product: HP Stream Notebook PC 13
  v: Type1 - ProductConfigId serial: <filter>
  Mobo: HP model: 802A v: 56.22 serial: <filter> UEFI: Insyde v: F.19
  date: 11/23/2015
Battery:
  ID-1: BAT0 charge: 11.3 Wh condition: 32.5/32.5 Wh (100%)
  model: Hewlett-Packard Primary status: Discharging
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Celeron N2840 bits: 64 type: MCP
  arch: Silvermont rev: 8 L2 cache: 1024 KiB
  flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 8663
  Speed: 2582 MHz min/max: 500/2582 MHz Core speeds (MHz): 1: 2545 2: 2152
Graphics:
  Device-1: Intel Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series Graphics & Display
  vendor: Hewlett-Packard driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0
  Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
  resolution: 1366x768~60Hz
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Bay Trail v: 4.2 Mesa 19.0.8
  direct render: Yes
Audio:
  Device-1: Intel Atom Processor Z36xxx/Z37xxx Series High Definition Audio
  vendor: Hewlett-Packard driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1b.0
  Sound Server: ALSA v: k5.0.0-32-generic
Network:
  Device-1: Broadcom and subsidiaries BCM43142 802.11b/g/n
  vendor: Hewlett-Packard driver: wl v: kernel port: 1000 bus ID: 02:00.0
  IF: wlo1 state: up mac: <filter>
Drives:
  Local Storage: total: 118.41 GiB used: 17.37 GiB (14.7%)
  ID-1: /dev/mmcblk0 model: SDW32G size: 29.12 GiB
  ID-2: /dev/mmcblk1 vendor: SanDisk model: SL64G size: 59.48 GiB
  ID-3: /dev/sda type: USB vendor: SanDisk model: Cruzer Fit size: 29.81 GiB
Partition:
  ID-1: / size: 28.04 GiB used: 17.37 GiB (61.9%) fs: ext4
  dev: /dev/mmcblk0p2
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 38.0 C mobo: N/A
  Fan Speeds (RPM): N/A
Info:
  Processes: 164 Uptime: 5m Memory: 1.84 GiB used: 1.10 GiB (59.8%)
  Init: systemd runlevel: 5 Compilers: gcc: 7.4.0 Shell: bash v: 4.4.20
  inxi: 3.0.32
#4
0
Spróbuj innych jąder Linuksa (4.15, 5.3, 4.18): Menedżer aktualizacji > Widok > Jądra Linuksa
Po instalacji każdego jądra zrestartuj komputer.
#5
0
Bardzo dziękuję. Zainstalowałem 4.15 i otwarcie pokrywy laptopa włącza ekran. Nadal nie ma możliwości wybudzenia ze stanu wstrzymania ale to, co się udało uruchomić w zasadzie mi wystarczy jeśli się odpowiednio ustawi menedżer zasilania. Po zainstalowaniu 5.3 działa tak samo jak przy 4.15 ale jakoś system "mniej elegancko" się uruchamia i czasem giną mi elementy z pulpitu. Raz się wyśwetlają a raz nie. Nie roumiem tego. Czy ja mogę jakoś wrócić do stanu przed instalacją 5.3? Teraz 5.3 wyświetla się jako aktywny i nie ma go na liście do usunięcia.
#6
0
Tak, możesz po prostu usunąć te jądro.
Menedżer aktualizacji > Widok > Jądra Linuksa
Nie pamiętam czy da się usunąć jądro na którym obecnie pracuje system (raczej nie), wtedy trzeba wybrać inne jądro na etapie rozruchu, lub jest też opcja wybrania domyślnego jądra /etc/defaulr/grub, ale w tym przypadku to chyba nie ma sensu.
#7
0
(22-01-2020, 11:10)dedito napisał(a): Tak, możesz po prostu usunąć te jądro.
Menedżer aktualizacji > Widok > Jądra Linuksa
Nie pamiętam czy da się usunąć jądro na którym obecnie pracuje system (raczej nie), wtedy trzeba wybrać inne jądro na etapie rozruchu, lub jest też opcja wybrania domyślnego jądra /etc/defaulr/grub, ale w tym przypadku to chyba nie ma sensu.


Przepraszam, może to głupie pytanie, ale jak wybrać inne jądro na etapie rozruchu?
#8
0
Gdy się pojawia menu Grub, na liście powinna być pozycja opcje zaawansowane ... i jak to wybierzesz powinny być do wyboru inne jądra, które masz zainstalowane w systemie.
Na tym zrzucie niżej, jest to druga pozycja
[Obrazek: grub.png]
#9
0
(22-01-2020, 14:14)dedito napisał(a): Gdy się pojawia menu Grub, na liście powinna być pozycja opcje zaawansowane ... i jak to wybierzesz powinny być do wyboru inne jądra, które masz zainstalowane w systemie.
Na tym zrzucie niżej, jest to druga pozycja
[Obrazek: grub.png]



No właśnie. Niestety mi się menu Grub nie pojawia. Mam na komputerze tylko Linuksa i system mi się ładuje po uruchomieniu komputera. Sad
#10
0
To spróbuj przytrzymać klawisz shift lub esc, tuż po uruchomieniu komputera, zaraz po ekranach z BIOS.
Ewentualnie po rozruchu, pokaż zawartość /etc/default/grub


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości