Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Brak możliwości zapisu na dysku NTFS po ostatniej aktualizacji systemu.
#1
0
Hej wszystkim

prawdopodobnie po ostatniej aktualizacji systemu (robiłem przedwczoraj, a wcześniej z 2 tyg temu) przestałem mieć mozliwość zapisu czegokolwiek na dysku NTFS (mam równolegle windowsa 10, oraz osobna partycje DANE na NTFS współdzielona miedzy oba systemy. Windowsa ostatnio nie używałem, więc raczej odpada że to Windows wgrał jakieś aktualizacje i coś namieszał.

Dodam że można wszystko odczytać, ale nic zapisać. Zarówno z poziomu usera jak i z poziomu admina.
Tak wyglądają opcje montowania (załącznik). Wszystko tak jak system sam ustawił przy wgrywaniu systemu. Wcześniej wszystko działało. Od wczoraj po aktualizacji Linux przestało.


Gdzieś w necie znalazłem że ktoś an fedorze miał podobny problem 2 lata temu i podobno aktualizacja widnowsa coś namieszała. pomogła mu zmiana w biosie na fast boot -> disabled. Ja próbowałem tez, oraz zmiany z Uefi na Legacy, ale nic nie dało.
Myślę że to jakiś problem z montowaniem dysku pod Linux. Może trzeba zmienić jakieś parametry?

PS. co sie stało z starym forum? musiałem si na nowo rejestrować

PS.2 nie wiem czemu, chyba przypadkowo napisałem to w dziale debian edition, ale temat dotyczy standardowej instalacji linux mint 19.3. Proszę Moda o przeniesienie


Załączone pliki Miniatury
   
#2
1
Better response on post RE: Brak możliwości zapisu na dysku NTFS po ostatniej aktualizacji systemu.Ok, przeniosłem.
Stare forum... Smile No cóż, mamy nowe: https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=138

Do rzeczy.
Spróbuj takich ustawień (oczywiście punkt montowania i identyfikowanie zostaw swoje).
[Obrazek: iSTL0Zul.png]

EDIT:
Możesz mieć zdublowany wpis w /etc/fstab
Możesz pokazać zawartość - komenda:
Kod:
cat /etc/fstab
#3
0
Hej,

Wyniki fstab:
Kod:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sdb6 during installation
UUID=e7ff6b81-ff75-474c-be5a-38b91aa70181 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /boot/efi was on /dev/sdb2 during installation
UUID=A890-7B9E  /boot/efi       vfat    umask=0077      0       1
# /home/dane was on /dev/sda1 during installation
# /home/windows was on /dev/sdb4 during installation
UUID=B00EA8480EA80A04 /home/windows   ntfs    defaults,umask=007,gid=46 0       0
/swapfile                                 none            swap    sw              0       0
UUID=E4CAAC11CAABDDD4 /home/dane ntfs defaults,umask=007,gid=46,x-gvfs-show 0 0

na razie nic nie zmieniłam. rozuiem że chodzi Ci o opcje :  nosuid, nodev, nofail ?
#4
0
Typ systemu plików = auto.
To może być problem.
Miałem podobny na 18.3 z pendrivem. Sądziłem, że może wysypał się nfs-3g, ale dopiero grzebnięcie w "dyski" i zmiana sposobu montowania przyniosła efekt + usunięcie dubla z fstab.

TEn sposób montowania sprawia, że nie pojawiają się aktywatory na pulpicie. Ja dodaję sobie taki zamontowany. np. w /magazyn zasób jako zakładkę.
#5
0
(02-02-2020, 17:05)yahoob3 napisał(a): Typ systemu plików = auto.
To może być problem.
Miałem podobny na 18.3 z pendrivem. Sądziłem, że może wysypał się nfs-3g, ale dopiero grzebnięcie w "dyski" i zmiana sposobu montowania przyniosła efekt + usunięcie dubla z fstab.

TEn sposób montowania sprawia, że nie pojawiają się aktywatory na pulpicie. Ja dodaję sobie taki zamontowany. np. w /magazyn zasób jako zakładkę.


zmieniłem sposób an auto -> nie pomogło

Dodałem komendy nosuid,nodev,nofail -> nie pomogło

próbowałem różne wariacje powyższych i nic nie pomaga. Dysk ciągle sie montuje, ale nie można nic zapisać zarówno jako user jak i jako admin

Temat zostaje otwarty

Ps. druga partycja -windows na tym smaym dysku i ten sam problem.
#6
0
Ten fstab, to cały? Wszystko wkleiłeś?
#7
0
(02-02-2020, 19:49)yahoob3 napisał(a): Ten fstab, to cały? Wszystko wkleiłeś?
tak cały, ale już rozwiązałem problem.

poryłem trochę po angielskim forum ubuntu i już wiem dlaczego tak sie działo.

okazuje sie że windows przy każdym wyłączaniu nadaje na nowo prawa dysku NTFS - tylko do odczytu.

Zalogowałem sie na windowsa, odpaliłem CMD jako admin i wpisałem
Kod:
powercfg /h off
i z powrotnym restart, na linuxa i wszystko działa Wink Mimo wszystko dzięki za wskazówki Wink

Dodano po pewnym czasie:
offtop, jak oznaczyć watek jako roziwazany? Nie widzę tej opcji, a pierwszego posta nie można edytować?
#8
0
A... zapomniałem o oczywistej oczywistości... w Windows nie tyle nadaje prawa, co jeśli nie masz wyłączonego fastboota i hibernacji, wtedy faktycznie jest tylko RO.
Oznaczam jako rozwiązany i zamykam.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości