Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane OC 2500k - problemy ze stabilnością po przejściu z windowsa
#1
0
Hej, pisałem wcześniej na shoutboxie ale teraz mam dopiero czas posiedzieć nad tematem. Mam problem z stabilnością, procek podkręcony @4.6GHz zawiesza przy bootowaniu Minta, na @4.5GHz czasami bootuje ale później losowo łapie zawieszki, na windowsie jest stabilny na takich ustawieniach i nic się nie dzieje, zresetowałem ustawienia uefi i jestem już prawie gotowy aby pokombinować. Czym testować stabilność i monitorować temperaturę?
Tu jest poradnik oc, na którego podstawie kręciłem: Complete Overclocking Guide: Sandy Bridge & Ivy Bridge | *ASRock Edition*
Kod:
karpiu@karpiu-desktop:~/Pulpit$ inxi -CGM
Machine:
 Type: Desktop Mobo: ASRock model: P67 Pro3 serial: <root required>
 UEFI: American Megatrends v: P3.40 date: 03/17/2018
CPU:
 Topology: Quad Core model: Intel Core i5-2500K bits: 64 type: MCP
 L2 cache: 6144 KiB
 Speed: 1596 MHz min/max: 1600/3700 MHz Core speeds (MHz): 1: 1596 2: 1596
 3: 1596 4: 1596
Graphics:
 Device-1: AMD Hawaii PRO [Radeon R9 290/390] driver: radeon v: kernel
 Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: ati,radeon
 unloaded: fbdev,modesetting,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
 OpenGL: renderer: AMD HAWAII (DRM 2.50.0 4.15.0-45-generic LLVM 7.0.0)
 v: 4.5 Mesa 18.2.2
#2
0
trochę pogrzebałem w internetach a do tego trochę poeksperymentowałem i znalazłem rozwiązanie mojego problemu Smile

do pomiaru temperatur, napięć itp potrzebujemy:

Menadżer oprogramowania:
Lm-sensors - u mnie był już zainstalowany
XSensors

Po uruchomieniu XSensors miałem taki widok:
[Obrazek: O5ojw8Xl.png]
Trochę bieda widok, więc uruchamiamy terminal i:
Kod:
sudo sensors-detect
spowoduje to wyszukanie sprzętowych sensorów, a na końcu zapisze zmiany w pliku, zgadzamy się na wszystko: y
Restartujemy komputer i po restarcie mamy już taki widok Smile
[Obrazek: zs9pyQ3l.png]
już dużo lepiej ale brakowało mi jeszcze częstotliwości na jakiej działa procesor, próbowałem kilku rzeczy ale tylko Conky u mnie działa Smile więc wchodzimy w menadżer oprogramowania i instalujemy Conky-all, potem wchodzimy w terminal i wpisujemy
Kod:
conky
i na pulpicie mamy:
[Obrazek: PARqEBJl.png]
niestety nie wiem jak to przesunąć w inne miejsce, albo chociaż zmienić tło(ewentualnie zawsze można przesunąć ikony Tongue)  ale to co mnie interesowało było widać bez problemu czyli częstotliwość Smile co do testowania stabilności to można użyć prime95, który można pobrać z tej strony, po rozpakowaniu archiwum możemy uruchomić w terminalu mprime Smile co ciekawe po skonfigurowaniu sensorów udało mi się podkręcić cpu @4.5 Smile  bez tego miałem problemy z stabilnością
#3
1
Better response on post RE: OC 2500k - problemy ze stabilnością po przejściu z windowsaCoś w tym jest ale ja instaluję czasem różne dystrybucje i bez detekcji sensorów wszystko chodzi stabilnie na @4.5 GHz zarówno na Linuxmint czy Archlinuksie. Podaję linka do mojego Conky może będziesz mógł zrobić pożytek z tego pliku konfiguracyjnego. Oczywiście trzeba go poprawić pod własne wymagania, to tylko taki szablon. Najlepiej w katalogu domowym dodać plik .conkyrc i go edytować. Główny plik znajduję się tu /etc/conky/conky.conf

https://github.com/Pavvlik/conky
#4
0
spoko to u Ciebie wygląda Smile ja nie potrzebuje tego typu info cały czas więc mi się nie przyda, chciałem mieć tylko podgląd czy nie zrzuca mi mhz ze względu na temperaturę, może ktoś bardziej ogarnięty mógłby zrobić na podstawie tego wątku tutorial Smile
#5
1
Better response on post RE: OC 2500k - problemy ze stabilnością po przejściu z windowsaDo podglądu taktowania wystarczy w conkyrc dodać:
Kod:
CPU Speed: ${freq_g 1} GHz


[Obrazek: OGAkE2jl.png]


Edytka:
Wywalilem z kodu kolorki Wink


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości