Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Windows 10 + Linux Mint - nie mam opcji wybrania systemu
#1
0
Siema,

No wiec chcialem sobie doinstalowac Linuxa Mint na dysk z Windows 10, zeby miec dual boot i opcje wybrania, ktory system wlaczyc. Laptop to Dell 7490 jesli to robi jakas roznice. Generalnie patrzylem na te filmy i tak tez zrobilem instalacje:

https://www.youtube.com/watch?v=vxepmtjmilQ&t=299s - ale tutaj po odpaleniu programu EasyBDC nie mam w ogole opcji dodania Linuxa, ta opcja jest szara, a w Windows 10 Safe Mode w ogole nie moge odpalic tego programu.
https://www.youtube.com/watch?v=yIh37HQDF-w - a tutaj kolo mial boot menu po restarcie, ktorego ja nie mam

Po zainstalowaniu Linuxa (tak jak powyzej, pierwsza partycja "/", druga "swap", trzecia "home", wszystko w sekcji "Something Else"), po restarcie automatycznie uruchamia sie Windows 10 i w ogole nie ma nigdzie opcji uruchomienia Linuxa. Nawet na liscie boot po wcisnieciu F12 nie ma nigdzie Linuxa. Po zmianie w Bios z UEFI na Legacy w ogole nic sie nie uruchamia, bo dostaje info, ze na dysku nie ma zadnego systemu.

Pomocy!
#2
0
Odpal system live i wrzuć wynik sudo fdisk -l
#3
0
Także spróbuj >> Problemy podczas instalacji systemu, drugi dział "Brak wyboru systemu przy rozruchu".
#4
0
(16-03-2020, 17:24)dedito napisał(a): Odpal system live i wrzuć wynik sudo fdisk -l


Kod:
mint@mint:~$ sudo fdisk -l
Disk /dev/loop0: 1.8 GiB, 1948299264 bytes, 3805272 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes


Disk /dev/sda: 14.5 GiB, 15512174592 bytes, 30297216 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x000edf21

Device    Boot Start      End  Sectors  Size Id Type
/dev/sda1  *    2048 30297215 30295168 14.5G  c W95 FAT32 (LBA)


Mam swoją teorię tego co sie stalo. Zakladam, ze Windows 10 jest standardowo instalowany jako UEFI, a z jakiegos powodu gdy uruchamialem instalatora Linuxa, to jako UEFI po dojsciu do okienka partycji w instalatorze w ogole nie widzial dysku i jak cos klikalem, to wywalalo, ze "Instalator Crashed". Wiec uruchomilem instalatora pod Legacy (po wcisnieciu F12 mam te dwie rozne opcje jako boot dostepne), no i pod Legacy instalacja poszla sprawnie. 

Czy to mozliwe, ze po to przez te dwie rozne metody instalacji teraz nie mam mozliwosci wyboru systemu? Jesli tak, to co zrobic jesli mi sie instalator Linuxa wywala pod UEFI?

magnus
Także spróbuj >> Problemy podczas instalacji systemu, drugi dział "Brak wyboru systemu przy rozruchu".


Kod:
mint@mint:~$ sudo efibootmgr
BootCurrent: 0006
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0005,0004,0002,0003,0001,0006
Boot0000* Windows Boot Manager
Boot0001* Diskette Drive
Boot0002* USB Storage Device
Boot0003* CD/DVD/CD-RW Drive
Boot0004* Onboard NIC
Boot0005* UEFI: INTEL SSDPEKNW020T8, Partition 2
Boot0006* UEFI:  USB Flash Memory1.00, Partition 1
Boot000A* Windows Boot Manager


Z tego co widze, to w ogole tu nie mam Linuxa?
#5
0
Nie widać dysku ani z Linuksem ani z Windowsem. Te 14,5 GB to prawdopodobnie pendrive.
Przygotuje nośnik zgodnie z oficjalnym poradnikiem lub naszym poradnikiem i instaluj w trybie UEFI.
#6
0
(05-01-2020, 18:33)bd99 napisał(a): Witam,
mam problem - Linux Mint 19.3 przy instalacji nie widzi dysku, na którym chcę zainstalować system i wywala błąd (wszystko na załączonym screenshot'cie). Co robić?

Mam dokladnie to samo kiedy wlaczam instalacje pod UEFI. Jak wlaczylem jako Legacy, to wtedy poszlo gładko. Tylko, ze znowu wtedy po zaisntalowaniu uruchamia mi sie Windows 10 i w ogole nie widzi Linuxa w EFI. 

Tak jak post powyzej wspomnial, mam RAID zamiast AHCI mimo, ze to jeden dysk (Intel 660p 2TB), ale znowu nie chce tego zmieniac, bo wtedy trzeba kombinowac z naprawa Windowsa, zeby sie uruchomił w innym trybie. Da sie to zrobic pod RAID?

Z tego co pamietam, mialem tez nieco lepsze wyniki dysku pod RAID zamiast AHCI.
#7
0
(17-03-2020, 10:35)dedito napisał(a): Nie widać dysku ani z Linuksem ani z Windowsem. Te 14,5 GB to prawdopodobnie pendrive.
Przygotuje nośnik zgodnie z oficjalnym poradnikiem lub naszym poradnikiem i instaluj w trybie UEFI.

https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=700 - w UEFI mam dokladnie ten sam problem co ten gosc.

Windows dziala dobrze, bo przeciez bym tego nie pisal, jak by nie dzialal Smile UEFI: INTEL SSDPEKNW020T8, Partition 2 - to jest moj Windows jako pierwszy boot. Jedyne co mi zostalo to zmiana RADI na AHCI, ale to mi sie srednio podoba, bo kombinowanie ze sterownikami bez instalowania swiezego Windowsa zawsze mi troche pogarszalo wyniki dysku.
#8
0
Nie znam obecnie możliwości instalacji Linuksa, gdy dysk pracuje w trybie RAID.
W grę wchodzi jedynie przestawienie na AHCI, szczegóły w podlinkowanych przez Magnusa.
#9
0
(17-03-2020, 10:47)dedito napisał(a): Nie znam obecnie możliwości instalacji Linuksa, gdy dysk pracuje w trybie RAID.
W grę wchodzi jedynie przestawienie na AHCI, szczegóły w podlinkowanych przez Magnusa.

No wiec zmiana z RAID na AHCI rozwiazala problem i instalacja pod UEFI poszla gładko, system smiga. Dzieki wielkie za pomoc! Warto dac znac gosciowi z innego tematu o tym rozwiazaniu.
#10
0
Oznaczam wątek jako rozwiązany.
Zamykam wątek.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości