Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Którą wersje Minta wybrać: cinnamon, mate czy xfce
#11
0
(14-06-2020, 19:01)Xarov napisał(a): @ Yahoob3
Mam zbyt mało czasu w życiu prywatnym i zbyt mało wiedzy na temat komputerów aby testowac kazda wersje, dlatego wole zapytać ludzi którzy się znają i doradza mi co i jak zrobić aby bezpiecznie korzystać z komputera w podstawowych czynnościach Smile

@Omkar  
Dlaczego cinnamona tak stanowczo odradzasz? Opisz mi trochę bardziej różnicę, jestem kompletnie zielony w temacie. Zdecydowałem się na linuxa ponieważ drażni mnie śledzenie użytkownika wbudowane w windowsie. Z tego co już się dowiedziałem najbardziej odpowiadał mi by linux tails ale to znów system na pendrive, nie ma sensu go instalować jako stabilny i główny system na kompie. Zdecydowałem się na linuxa mint bo jest podobno dosyć łatwy w obsłudze, tails będę miał jako dodatkowy dla własnych potrzeb.

Kolego. Kolega Omkar wyjaśnił ci w czym polega problem, ale widzę nie rozumiesz. Otóż on ma laptop podobny wydajnością do twojego. Rozumiesz to? Cinnamon to jest jak potwór. Zużywa kilka razy więcej pamięci RAM. Xfce używa na sam system 300 MB, a Cinnamon aż 1GB. Najlepszym wyborem dla ciebie będzie Xfce, bo masz złoma. Rozumiesz? Bardziej łopatologicznie nie da się tego wyjaśnić. Cinnamon w dodatku ma wiele efektów wizualnych, które tylko powodują wrażenie zamulonego, jeśli masz ZŁOMA.
Odpowiedz
#12
0
Tego się obawiałem.
Kolega Xarov zadał pytanie w stylu, co lepsze: pierogi z mięsem, serem czy może jednak flaki.
Każde środowisko graficzne ma swoje wady i zalety, sprzęt o którym pisze z powodzeniem obsłuży każde z nich.
"Niestety" tak to jest w środowisku Linuksa - masz wybór. Każdy zapytany będzie zachwalał, to czego sam używa, co niekoniecznie może pasować pytającemu. Dlatego żeby dobrać "ubranie" nie prosimy kogoś, żeby nam doradził rozmiar, tylko przymierzamy i kupujemy to, co nam pasuje/dobrze się w tym czujemy.

EDIT:
BazyTrue, to co powiesz o moim sprzęcie?
Mint 18.3 Cinnamon, kern. 4.10; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M;
System zainstalowany jest na ssd... nie narzekam Smile
Odpowiedz
#13
0
Masz 6 GB RAM i dysk SSD, więc Cinnamon chodzi nieźle. Gdybyś przetestował Xfce, to miałbyś porównanie. Ja to robiłem i różnica jest wyraźna.
Kolega posiada mniej Ramu i prawdopodobnie dysk HDD. Oczywiście, że może użyć najcięższej wersji ale jeśli chce pograć i pracować wydajniej, to lepiej wybrać lżejszą.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#14
0
(15-06-2020, 18:45)omkar napisał(a): Masz 6 GB RAM i dysk SSD, więc Cinnamon chodzi nieźle. Gdybyś przetestował Xfce, to miałbyś porównanie. Ja to robiłem i różnica jest wyraźna.
Kolega posiada mniej Ramu i prawdopodobnie dysk HDD. Oczywiście, że może użyć najcięższej wersji ale jeśli chce pograć i pracować wydajniej, to lepiej wybrać lżejszą.

Ewentualnie może zainstalować LXDE i usunąć Xfce, Cinnamon. Będzie jeszcze większy kop.
Odpowiedz
#15
2
Better response on post RE: Którą wersje Minta wybrać: cinnamon, mate czy xfcePanowie, ja odpisałem na ten post Smile
(14-06-2020, 13:18)Xarov napisał(a): Dołączę się do pytania, również mam problem z doborem odpowiedniej wersji.
Intel Core i3 - 500SU, 2.0 Ghz
12 Giga Ram

Oczywiście, że testowałem różne DE. Po prostu Cinnmon przypadł mi najbardziej do gustu. Nie potrzebuję fajerwerków ale i nie chce mi się za każdym razem zastanawiać, gdzie co mam Smile
Myszka w Mincie i Windows (w pracy) wędruje w te same miejsca.
Odpowiedz
#16
1
(15-06-2020, 18:57)BazyTrue napisał(a):
(15-06-2020, 18:45)omkar napisał(a): Masz 6 GB RAM i dysk SSD, więc Cinnamon chodzi nieźle. Gdybyś przetestował Xfce, to miałbyś porównanie. Ja to robiłem i różnica jest wyraźna.
Kolega posiada mniej Ramu i prawdopodobnie dysk HDD. Oczywiście, że może użyć najcięższej wersji ale jeśli chce pograć i pracować wydajniej, to lepiej wybrać lżejszą.

Ewentualnie może zainstalować LXDE i usunąć Xfce, Cinnamon. Będzie jeszcze większy kop.

Odradzam instalację LXDE z kliku względów:

1. To środowisko  nie jest już rozwijane i nie wszystko będzie działać prawidłowo.
2. Nie zauważyłem różnicy w szybkości działania w stosunku do Xfce.
3. Wygląd jest paskudny.
4. Nie będzie możliwości powrotu do takiej samej wersji Xfce, a żeby przywrócić oryginalny wygląd Minta, trzeba nie tylko reinstalować system z formatem partycji systemowej ale także trzeba sformatować home!

Robiłem to jakiś czas temu i musiałem ponownie instalować Minta z formatem wszystkim partycji.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#17
0
Podobnie jak omkar uważam, że wszystko, tylko nie LXDE. Jak dla mnie to zlepek różnych pomysłów przez co wygląda średnio.
Zdecydowanie lepiej XFCE. Używałem go długi czas, dopóki nie zapoznałem się z Cinnamonem.
Cinnamon to prostota i wszystko co najbardziej potrzebne na wyciągnięcie ręki. Mi z reguły bierze 1,8 GB więc na 6 GB będzie ok, chociaż nie jest tak szybki jak XFCE.
Mate umieszczam gdzieś między XFCE a Cinnamonem. Niektórym może się podobać.
A może KDE? Chociaż osobiście mnie odstrasza mnogością funkcji. Chcę zrobić coś prostego i oczywistego i... przebijam przez rozliczne menu i ustawienia. Instaluję Kmail i w gratisie dostaję parę innych programów do mejli (których nie chcę i nie używam...). Gdyby zrobili opcję "podstawową" i "dla zaawansowanych" miałoby to więcej sensu i być może używałbym KDE, bo jest tam kilka naprawdę fajnych rozwiązań.
Odpowiedz
#18
0
O jak trochę rozwinęliście temat to przemyślałem ze bardziej cinnamon będzie mi odpowiadał. Wyczytałem z waszych postów ze jest on prostszy w obsłudze niz xfce (tak zrozumiałem) aczkolwiek bardziej wymagający jest. Ja nie gram w gry, nie używam żadnych skomplikowanych programów. Komp służy mi jedynie do neta (w tym jedna prosta gra przeglądarkowa) a wizualność jakies tam znaczenie ma, zeby oko cieszylo Wink   tak wiec dziękuje Panowie za wasz dialog, moglem z niego wyczytać potrzebne mi info Smile pozdrowki
Odpowiedz
#19
1
Cinnamon generalnie nie jest prostszy w obsłudze. Nie wiem skąd te opinie?

Od niedawna używam Mate (Mint 20.2). Pobiera o kilka procent mniej Ramu od Xfce, ale o dziwo jest znacznie szybszy. Poza tym trochę ładniejszy wygląd i konfigurowalność. Myślę, że dla komputerów z dyskami HDD, to najlepsza wersja.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości