Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Partycjonowanie SSD
#1
0
Posiadam dwa dyski: hdd 1TB oraz skromny SSD 128GB - na którym znajduje się  system Windows wraz z partycją efi/boot. Na tymże dysku, mam jeszcze ponad 50GB wolnego miejsca, które chciałbym wykorzystać dla nowej partycji montowanej jako / W Gparted wygląda to dokładnie tak, jak na zrzucie [Obrazek: DS0sovnl.png] Istotne jest na ten moment, zachowanie działającego win10 - jeśli takowe nie możliwe, bądź obarczone wysokim ryzykiem, to odpuszczamy temat. Zasadnicze pytanie, to czy za pomocą Gparted wystarczy, że: a) stworzę nową partycję, b) zmniejszę, aktualną. Ewentualnie, może istnieje inny program do obsługi dysków, który bezpieczniej utworzy nową partycję, w miejsce wolnego miejsca? Gotów na baty. Jedziem.

Wydzielono do nowego wątku.Co do zasad: Nie podłączamy się pod cudze wątki.

Dodano po pewnym czasie:
Ok. Wiem już, że maksymalna ilość jaką mogę uzyskać z tego, bez naruszania istniejących danych, to 16GB. Powyżej tego rozmiaru, dane zostaną naruszone, tak więc stracę działanie W10. Czy zatem te 16GB wystarczą na prawidłowe działanie samego systemu w lokalizacji / ?
#2
1
Better response on post RE: Partycjonowanie SSDJa widzę że na sdb4 masz wolne 60 GB. Z tego ze 30 możesz śmiało przeznaczyć na /. Ale jak masz wątpliwości to i 16 starczy na system. IMO należy zmniejszyć istniejącą sdb4 od góry, założyć nową partycję ext4 i na niej zainstalować linuksa. Ryzyko że coś pójdzie nie tak, niestety zawsze jest. Ale jest alternatywa - W10 podobno umożliwia zainstalowanie linuksa w swoich ramach, jako aplikację. Nie sprawdzałem jak to działa Smile
#3
0
Bez ruszania danych tylko 16GB z tych 60 mogę ruszyć, o czym gparted poinformował. Na ten moment nie mogę sobie pozwolić, aby W10 zdechl. Za parę dni to już nie będzie stanowiło, mam nadzieję.

Dodano po pewnym czasie:
Czy partycja /boot ma w ogóle rację bytu? Mam ją utworzoną na HDD, ale też mam wrażenie, jak by uruchamianie przez to, było ciut wolniejsze.
I w ogóle partycja o takiej wielkości, to słaby nieco pomysł. Juz z 16GB pozostało 5.5GB Instalacja np telegramu, trwa kilka min, co jest nie dorzeczne.
#4
0
#5
0
Udało się bez kłopotu. GParted wydzielił nową partycje bez uszkodzenia win10.
#6
1
Better response on post RE: Partycjonowanie SSD
(26-03-2020, 13:15)matadrox napisał(a): Udało się bez kłopotu. GParted wydzielił nową partycje bez uszkodzenia win10.
Ja mam tak , dodatkowa partycja na dysku HDD na kopię zapasową (migawekę) , zawsze się przyda jak coś zepsuje w systemie.[Obrazek: T3XiDadl.png]
#7
0
Obawiałem się, że wybierając opcję zmniejszenia partycji C na dysku SSD, windows zostanie uszkodzony. Tak się nie stało. GParted zmniejszył partycję i utworzył nową, zachowując wszystko w jak najlepszym porządku.[Obrazek: p01l1cJl.png]
#8
1
Better response on post Partycjonowanie SSDOznaczam wątek jako rozwiązany.
Zamykam wątek.
#9
1
Better response on post RE: Partycjonowanie SSDOddzielna partycja /boot jest potrzebna jedynie w przypadku szyfrowania całego systemu i nie musi być większa niż 2GB.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości