Autor Wątek: Krusader  (Przeczytany 492 razy)

Offline Jurek-ka

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
Krusader
« dnia: Grudzień 26, 2018, 11:44:02 am »
Witam.
Na początek... mam na imię Jurek i dobijam do 50-tki...niestety ;) Całe życie miałem Windowsa. Od  wersji 3.1 o ile dobrze pamietam po 10. Jednak zmęczyla mnie zawodność windows, zamulanie (po pewnym czasie), i wszelkie inne problemy systemu Microsoftu. Czytałem wiele pochlebnych opinii o Linuxie i konkretnie o Mincie. Postanowiłem zmienić sysytem, tulko nie wiem, czy nie za późno...biorąc pod uwagę wieloletnie używanie windowsa.

Mam najnowszego Minta. Wersja 64 bit. Instalacja itd bajecznie prosta. Przez 2 dni miałem mate ale zmieniłem sobie na cinnamona. Problem polega na tym, ze nie umiem wykonywać baaaardzo wielu operacji, dla Linuxiarzy penie banalnych. Nie znam tez polecen terminala. Przeczytalem o odpowiedniku TC z windows - Krusaderze. Bardzo ulatwia prace. niestety nie chce sie u mnie wlaczyc. Po kliknieciu wyświetla okno bez tła (widać przez nie pulpiy) i po chwili gaśnie. Włączam go też poleceniem KRUSADER w terminalu. To samo. Tyle, że w terminalu jest chyba opis, czemu się nie włącza, To skopiowałem z terminala:
jerzy@HP-Pavilion-dv7:~$ krusader
qt5ct: using qt5ct plugin
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/16/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/16@2x/"
Invalid Context= "Mimetypes" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/mimetypes/16/"
Invalid Context= "Mimetypes" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/mimetypes/16@2x/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/22/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/22@2x/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/24/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/24@2x/"
Invalid Context= "Mimetypes" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/mimetypes/24/"
Invalid Context= "Mimetypes" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/mimetypes/24@2x/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/32/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/32@2x/"
Invalid Context= "Mimetypes" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/mimetypes/32/"
Invalid Context= "Mimetypes" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/mimetypes/32@2x/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/48/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/48@2x/"
Invalid Context= "Mimetypes" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/mimetypes/48/"
Invalid Context= "Mimetypes" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/mimetypes/48@2x/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/64/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/64@2x/"
Invalid Context= "Mimetypes" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/mimetypes/64/"
Invalid Context= "Mimetypes" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/mimetypes/64@2x/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/96/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/96@2x/"
Invalid Context= "Mimetypes" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/mimetypes/128/"
Invalid Context= "Mimetypes" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/mimetypes/128@2x/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/256/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/256@2x/"
Invalid Context= "Apps" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/apps/symbolic/"
Invalid Context= "Mimetypes" line for icon theme:  "/usr/share/icons/Mint-Y/mimetypes/symbolic/"
Trying to convert empty KLocalizedString to QString.
kf5.kio.core: Refilling KProtocolInfoFactory cache in the hope to find "mtp"
kf5.kio.core: Refilling KProtocolInfoFactory cache in the hope to find "mtp"
qt5ct: D-Bus system tray: no
qt5ct: D-Bus global menu: no
QPainter::begin: Paint device returned engine == 0, type: 2
Segmentation fault (core dumped)
jerzy@HP-Pavilion-dv7:~$
Czy myślicie Państwo, że jest jakiś prosty sposób na uruchomienie Krusadera ? Czy raczej dać obie pokój ?

Dziękuję i pozdrawiam.

Jurek

Ps. Ostatni dzień Świąy...wobec czego życzę wszystkim userom samych radosnych chwil i zero klopotów !

Moderowano: Znaczniki kodu.
Proszę odwiedzić przy okazji: https://forum.linuxmint.pl/index.php/board,2.0.html w kwestii zasad działania forum.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2018, 13:07:09 pm wysłana przez dedito »

Offline kris777

• Miętowy krzew
  • Punkty: 55
Odp: Krusader
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2018, 12:57:13 pm »
Krusader  o ile pamiętam to menedżer plików w środowisku KDE  https://pl.wikipedia.org/wiki/Krusader   a nie w twoim Cinnamon -ie i nie wiem w czym miał by Ci być bardziej pomocny w Linux Mint  .... na Mincie o ile pamiętam jest manadżer plików Caja  i podobnie jak Nemo ma przydatną opcję ( otwórz jako administrator ) w przeciwieństwie do innych menedżerów plików np. Thunar.
A tak na marginesie to konsola nie gryzie i nie musisz pamiętać wszystkich komend ale te podstawowe ... zapewniam że można się ich nauczyć będąc po 50- tce :-)
A co do TC to alternatywą na Linux-ie  może być Double Commander  instalacja na Ubuntu to parę wpisów:
sudo apt-get install doublecmd-gtk
Na Mint-cie pewnie też to zadziała bo to prawie ubuntu.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2018, 13:05:54 pm wysłana przez kris777 »

Offline Jurek-ka

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2018, 13:48:54 pm »
Dziekuje za odpowiedź. Chodzi o to, że podobno dzięki kruzaderowi wykonuje się zadania...np. pakowanie, rozpakowywanie archiwów, instalacja aplikacji bez konieczności znajomości poleceń w terminalu. On ma jakby wpisane w siebie te komendy. Wyrażam się pewnie mało profesjonalnie.

Mint spodobał się mi i bedę go uzywał. Napewno z czasem opanuje także terminal. Wszakże jak zaczynałem, na komputerze miałem DOS-a. Ale wszystko swoim rytmem :)

Offline bossot

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 9
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2018, 17:07:44 pm »
Mam krusadera na cinnamon-ie i chodzi bez problemu, jak go instalowałeś? Bo chyba zależności brakuje.

Offline kris777

• Miętowy krzew
  • Punkty: 55
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2018, 18:10:50 pm »
Chodzi o to, że podobno dzięki kruzaderowi wykonuje się zadania...np. pakowanie, rozpakowywanie archiwów, instalacja aplikacji bez konieczności znajomości poleceń w terminalu.
słowo podobno .... robi dużą różnicę !

Przecież pakowanie i rozpakowywanie archiwum masz pod ( myszka) tzw. prawo-klik / folder  i wybierasz otwórz archiwum  lub wypakuj. Nie wiem o co chodzi ....raczej o to iż nie poznałeś tego systemu do końca a zadajesz banalne pytania. Instalować / usuwać programy (nie przez terminal ) możesz przez Synaptic Package Manager-a Chcesz instalować dodatkowe menedżery plików z innych środowisk graficznych np. KDE choć w/w są zainstalowane w tej wersji : Caja. Zrozumiał bym jeśli brakowało by Ci opcji ( dla mniej zaawansowanych w terminalu ) otwórz jako administrator ale Caja / np. Nemo ma takową standardowo obecną. Po co Ci więcej menedżerów plików ? ... jeśli chcesz więcej to polecam : Thunar / Nemo / Nautilus /  PCMANFM  itd
Albo zainstaluj sobie jakiś system Linux-a  w wersji KDE to będziesz miał swojego krusadera w standardzie :-)
Ps. Najpierw zapoznaj się dokładnie z możliwościami twojego systemu ... a potem pytaj.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2018, 18:36:24 pm wysłana przez kris777 »

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
  • Punkty: 181
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 26, 2018, 19:15:10 pm »
U mnie w pracy też jest kilku zwolenników TC, także nie dziwię się przyzwyczajeniom do dwupanelowych menadżerów, pewnie ma to jakiś związek z NC.
Ja pierwsze co robię w terminalu to instaluję MC, żeby w razie problemów z GUI, wygodnie pracować pod konsolą, jednak w GUI używam standardowych menadżerów plików dostarczanych ze środowiskiem.

Offline D35CART35

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 27, 2018, 06:03:50 am »
Jeżeli jest tak jak napisał @kris777 to jest to program oparty na Qt a Cinnamon posiada Gtk, więc musisz dociągnąć jakieś biblioteki Qt i posiada
wiele zależności KDE

Offline wiecho48

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 27, 2018, 09:40:10 am »
Na każdym Mincie krusader działa bezproblemowo.
Instalacja Synapticem i zależności same się dociągają, tak jak jest z każdym programem KDE.
Trzeba tylko doinstalować kate by mieć edytor i rar by mieć pakera
Oprócz Krusadera używam jeszcze k3b, smplayer, QMMP, oraz wiele innych z KDE - żadnych problemów.
Krusader to najlepszy dwupanelowy manager dla Linuksa z jedną tylko wadą - nie obsługuje protokołu MTP.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2018, 09:43:25 am wysłana przez wiecho48 »

Offline Jurek-ka

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 29, 2018, 12:35:30 pm »
Witam

Dziekuje za zainteresowanie i odpowiedzi. Krusadera zainstalowalem poprzez systemowe dodawanie programow. Czy to wlasnie ten synaptik ? Wpisalem nazwe wyszukalo i zainstalowalo. Niestety nie dziala ;).

Obecnie testuje DubleCommandera i chyba jest ok. Ma nawet obsluge FTP co jest dla mnie bardzo przydatne. Na Windzie uzywalem TC do tego. Prowadze strone i tak bylo mi wygodnie wgrywac na serwer zdjecia i video. Jednak z czystej ciekawosci zastanawiam sie czemu Krusader nie chce dzialac. Jak pisalem...chce sie wlaczyc, wyswietla ramke bez niczego i zaraz sie wylacza.

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 29, 2018, 13:02:51 pm »
Odpal w terminalu i zobacz co tam się wyświetla:
krusader &

Offline Jurek-ka

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2018, 13:36:02 pm »
Na poczatku tego tematu wkleilem wszystko co jest napisane po odpaleniu Krusadera z terminala. Niestety mnie to nic nie mowi ale tak podejzewam, ze tam jest odpowiedz, czemu program sie wysypuje.

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2018, 14:20:26 pm »
Przepraszam, z rozpędu nie zauważyłem.
Błąd z serii Segmentation fault (core dumped), powyżej problem qt,
Proponuję sprawdzić:
1. Reinstalacja qt5ct
sudo apt purge qt5ctsprawdzić czy przy okazji nie chcę usunąć większej ilości paczek.
Ponowna instalacja
sudo apt install qt5ct2. Czy na innym środowisku graficznym, przykładowo mate, xfce ... dzieje się podobnie  ?

Offline Jurek-ka

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 29, 2018, 20:12:14 pm »
Posiadam także srodowisko mate. Wlasciwie to jest ono domyslne nawet poniewaz scignolem i zainstalowalem Minta 19 (64 bitowy) a po kilku dniach pojwila sie aktualizacja do najnowszej wersji 19.1 wiec zaktualizowalem i przy okazji "dogralem" cinamona. Mate bardziej sie mi podoba ale tam mam dziwny klopot. Nie da sie zminimalizowac zadnego programu, np przegladarki. Po kliknieciu na zminimalizuj (piewrwszy przycisk od lewej w prawym gornym rogu) kazda aplikacja wylacza sie a nie minimalizuje :/ W Cinamonie jest ok. Chociaz jak pisalem...Mate moim zdaniem jest bardziej estetyczne. Ale to kwesyia gustu :)

Co do Kruzadera w mate zachowuje sie tak samo czyli nie dziala. Wkleilem w terminalu po kolei podane wyzej komendy. Mint popracowal. Zainstalowalem Kruzadera ale  nadal to samo. Wyswietla sie na jakies 10 selund ramka sama, bez tla i wylacza sie niestety.

Offline dedito

• Urząd Porządkowy
  • Miętowy krzew
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 29, 2018, 20:53:56 pm »
Ok, to jest jakieś info, ale nie widzę nic odnośnie ad.1.
Ogółem to masz w ogóle jakieś nietypowe problemy.
Brak podstawowych informacji na temat sprzętu utrudnia pomoc.
Przypomnę się z lekturą https://forum.linuxmint.pl/index.php/board,2.0.html

Offline Jurek-ka

• Miętowe nasionko
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 29, 2018, 21:22:16 pm »
Jesli chodzi o software i hardware to jest tak :

System:         Linux Mint 19.1 MATE (uzywam Cinamona)
V. Cinnamon:    4.0.8
Jądro Linux:    4.15.0-43 generic
SPRZET:
Laptop HP Dv7
Procesor:       Intel Core i7-3610QM
Karta Graficzna - sa dwie:

1. Intel Corporation 3rd
2. NVIDIA GeForce GT 630 M

Jak pisalem, jestem totalnie zielony jesli chodzi o Linuxa. Gdyby to byl Windows to bym obstawial na uszkodzona biblioteke. Odinstalowalbym, zrestartowal i zainstalowal jeszcze raz.
Na windzie tez jest tak, ze chociaz nie powinno, to czasem programy 32 bitowe sprawiaja klopoty w 64 bitowym systemie. Ale Kruzadera instaluje poprzez systemowa wyszuliwarke...dodawarke ;) oprogramowania, wiec pewnie laduje mi stosowny pakiet.

A pro po...czy moze masz jakies podejzenia czemu w mate nie minimalizuja sie programy a wylaczaja ?

Moze dodam, ale to chyba ani w jednym ani w drugim przypadki nie ma znaczenia, ze troche balem sie wywalac windowsa (chociaz od instalacji Minta nie uzywam go wogole). Mam jeden dysk w laptopie. Wiec Minta mam postawionego na dysku zewnętrznym na USB. Potestuje jeszcze tydzien czy dwa i jesli nie bede mial innych powazniejszych klopotow, to mam zamiar wywalic windows i pozostac wylacznie na linuxie. Im dluzej uzywam ten system tym bardziej sie mi podoba, to takie odkrywanie komputera na nowo. Z wiezchu mint po instalacji...uruchomieniu...brdzo przypomina windows ale dziala na zupelnie innych zasadach. Zauwazylem, ze nie ma tendencji do zamulania itp. No fakt, ze system jest nowy, ale np strony typu allegro na windows strasznie zamulaly. Po 10 minutach wrecz stawaly (to nie wina hardware - poza opisanym wyzej sprzetem mam 8 GB RAM wiec powinno wystarczac) a na linuxie allegro wogole nie zamula. Dziala elegancko, plynnie :) Podobnie jest z innymi dosc wymagajacymi stronami.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2018, 21:23:51 pm wysłana przez Jurek-ka »