Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: [SOLVED] Jak zablokować partycje ntfs?  (Przeczytany 386 razy)

Offline vilix

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: KDE
  • Wersja systemu: 18
[SOLVED] Jak zablokować partycje ntfs?
« dnia: Luty 25, 2017, 16:32:37 pm »
Witam, jestem od dwóch dni nowym użytkownikiem Minta 18.1. Na dyskach mam kilka partycji ntfs i chciałbym, aby dostęp do nich był dopiero po wpisaniu hasła, tak jak to było w bardzo starych wydaniach ubuntu. Poświęciłem mnóstwo czasu na przeszukiwaniu sieci i niestety nie znalazłem skutecznego sposobu na rozwiązanie powyższego problemu, dlatego też proszę o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2017, 13:02:11 pm wysłana przez vilix »

Offline Ulvhedin

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 1118
  • Środowisko graficzne: Xfce
  • Wersja systemu: Inny
Odp: Jak zablokować partycje ntfs?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2017, 23:19:13 pm »
Podejdz do problemu inaczej. Dostep powinien miec user ktory sie zaloguje i będzie w konkretnej grupie.
Partycja ntfs moze byc dopisana do do pliku /etc/fstab np w taki sposob:
/dev/NTFS-partition  /mnt/windows  ntfs-3g   uid=username,gid=users,umask=0022    0       0
Zwróc uwage na dwa parametry:
uid=usernameoraz
gid=usersuid - dostep dla konkretnego usera
gid - dostep dla wszystkich ktorzy sa w konkretnej grupie.

Idąc za ciosem - stworz grupe jakas, np. NTFS_RW, dodaj do niej userów ktorzy maja miec dostep do partycji i.. zmodyfikuj wpis tak aby miało to ręce i nogi.

Mam nadzieje, że to pomoże Ci rozwiązać problem.

ps. z premedytacją nie daje rozwiązań gotowych - szukajac i kombinując sam będziesz następnym razem mogł sam komuś pomóc.

Pozdrawiam

Offline vilix

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: KDE
  • Wersja systemu: 18
Odp: Jak zablokować partycje ntfs?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2017, 12:48:26 pm »
Podejdz do problemu inaczej. Dostep powinien miec user ktory sie zaloguje i będzie w konkretnej grupie.
Partycja ntfs moze byc dopisana do do pliku /etc/fstab np w taki sposob:
Kod: [Zaznacz]

/dev/NTFS-partition  /mnt/windows  ntfs-3g   uid=username,gid=users,umask=0022    0       0

Dziękuję za naprowadzenie mnie do dalszych poszukiwań i prób rozwiązania problemu.
Ostatecznie w /etc/fstab zmieniłem wpisy decydujące o montowaniu partycji w /media na
/dev/NTFS-partition       /mnt/ntfs  ntfs-3g     users,uid=1000,gid=users,fmask=113,dmask=002,locale=pl_PL.UTF-8 0 0

Po ponownym uruchomieniu system wydałem polecenie:
sudo chmod 666 /mnt

I po problemie. :)