Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Jak przywrócić poprzednią wersję fstab po zmianach  (Przeczytany 458 razy)

Offline dexter

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
Jak przywrócić poprzednią wersję fstab po zmianach
« dnia: Wrzesień 06, 2017, 07:40:41 am »
Witam
Na wstępie przepraszam za mój prosty opis tego co robiłem, jestem przedszkolakiem linuksowym, nie znam się na wielu rzeczach

Na nowym dysku ssd zainstalowałem minta 18.2. Następnie idąc zgodnie ze wskazówkami https://404.g-net.pl/2012/09/ssd/  zmodyfikowałem plik fstab
To jak wygląda plik fstab widać tutaj https://www.dropbox.com/s/aoxk6xprks58gdd/P1180832.JPG?dl=0

Miałem następujące komunikaty z terminala:
dexter@dexter-System-Product-Name ~ $ sudo gedit /etc/fstab
(gedit:4418): Gtk-WARNING **: Calling Inhibit failed: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files
** (gedit:4418): WARNING **: Set document metadata failed: Setting attribute metadata::gedit-spell-enabled not supported
** (gedit:4418): WARNING **: Set document metadata failed: Setting attribute metadata::gedit-encoding not supported
** (gedit:4418): WARNING **: Set document metadata failed: Setting attribute metadata::gedit-position not supported
dexter@dexter-System-Product-Name ~ $ sudo cat /sys/block/sda/queue/scheduler
dexter@dexter-System-Product-Name ~ $ echo deadline > /sys/block/sda/queue/scheduler
bash: /sys/block/sda/queue/scheduler: Permission denied
dexter@dexter-System-Product-Name ~ $ sudo echo deadline > /sys/block/sda/queue/scheduler
bash:
/sys/block/sda/queue/scheduler: Permission denied
dexter@dexter-System-Product-Name ~ $ sudo gedit /etc/fstab
(gedit:4862): Gtk-WARNING **: Calling Inhibit failed: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files
** (gedit:4862): WARNING **: Set document metadata failed: Setting attribute metadata::gedit-spell-enabled not supported
** (gedit:4862): WARNING **: Set document metadata failed: Setting attribute metadata::gedit-encoding not supported
** (gedit:4862): WARNING **: Set document metadata failed: Setting attribute metadata::gedit-position not supported
dexter@dexter-System-Product-Name ~ $

W efekcie moich zmian niestety środowisko graficzne się nie uruchamia, mam tylko możliwość zalogowania się do "terminala". Odpalenie live CD, próby przywrócenia fstab nie dają rezultatu, cały czas jest tylko do odczytu

Poproszę o pomoc w przywróceniu fstab i prostym skonfigurowaniu dysku SSD by zbyt szybko się nie zużywał. Temat ten był kilkukrotnie wałkowany na forum, a niektóre podawane opisy dotyczą różnych zagadnień, a czasami są sprzeczne ze sobą, przynajmniej w moim odczuciu. Konfigurację sprzętową podam wieczorem

Z góry dziękuję
Dexter

Offline Mintek

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 6
  • Wersja systemu: 18
Odp: Jak przywrócić poprzednią wersję fstab po zmianach
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 06, 2017, 17:28:47 pm »
Jeżeli dokładnie stosowałeś się do instrukcji, to w pierwszym kroku wykonałeś kopię zapasową pliku /etc/fstab. Nic prostszego - przywróć plik z tej kopii.
Używam Mint 18.1 Cinnamon z kernelem 4.10.5

Offline kris777

• Miętowa sadzonka
  • **
  • Punkty: 10
  • Środowisko graficzne: Mate
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2017, 20:51:31 pm »
A czemu przy takich dość ryzykownych zmianach nie robicie kopii zapasowych systemu ? ...CloneZilla jest super programem za free :-)  ....  http://clonezilla.org/downloads/download.php?branch=alternative
Ale w tym przypadku jeśli masz dostęp do konsoli wystarczy jw. wspomniano przywrócić plik /etc/fstab.bak .... i zapisać jako /etc/fstab
lub zedytować ... nano /etc/fstab  ... i wpisać zawartość z fstab.bak  .... ja zainstalowałem także program timeshift który co jakiś czas sam robi kopie systemu ...  https://itsfoss.com/backup-restore-linux-timeshift/
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2017, 21:01:27 pm wysłana przez kris777 »

Offline Mintek

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2017, 21:53:33 pm »
A czemu przy takich dość ryzykownych zmianach nie robicie kopii zapasowych systemu ? ..
Podobno użytkownicy komputerów dzielą się na tych, którzy  tworzą kopie zapasowe i tych, którzy będą je tworzyć :) Kilka minut roboty a o ile mniej problemów.

Offline dexter

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 06, 2017, 22:02:34 pm »
Zrobiłem kopię zapasową fstab, tylko niestety nie udało mi się zamienić tych plików ani zedytować bieżącego fstab ponieważ był tylko do odczytu
Wiem, to takie proste .., spróbuję jutro jeszcze raz to zrobić
Dzięki !!

Offline rrico

• Miętowy liść
  • *
  • Wersja systemu: Inny
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 07, 2017, 08:11:49 am »
Nie jestem pewien, niech mnie ktoś poprawi jeżeli nie tak ale moim zdaniem spróbuj
sudo chmod +x /ścieżka/fstab
----------------------
Linux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 | lap Toshiba satellite A350
Ubuntu Mate 16.04.2 x64 | klocek składak (offline)

Offline christo

• Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 30
  • Środowisko graficzne: KDE
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2017, 09:18:45 am »
Jeśli masz dostęp do terminala to spróbuj ( rozumiem że w konsoli masz problem z edytowaniem plików ) przelogowac się na roota i odpal albo zainstaluj ( jesli masz dostep do neta ) midnajt commandera z prawami roota czasami pod nim jest łatwiej.
Only Jesus saves.

Offline Mintek

« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2017, 12:13:41 pm »
Krótko mówiąc: plik /etc/fstab trzeba usunąć a plikowi /etc/fstab.bak trzeba zmienić nazwę na /etc/fstab. Musisz mieć prawa do zapisu na partycji głównej swojego systemu, więc jeżeli możesz się zalogować jako zwykły user, to korzystaj z sudo. Przykład
sudo rm /etc/fstabsudo mv /etc/fstab.bak /etc/fstab

Offline kris777

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 07, 2017, 13:12:21 pm »
zaloguj się w terminalu jako root i będziesz mógł wszystko ...nawet na dobre uwalić system :-)
komenda :
sudo suhasło admina i już wszystko dozwolone ....
pozdro!

Offline dexter

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 08, 2017, 18:32:33 pm »
Niestety próby operacji na pliku fstab kończą się na otrzymaniu komunikatu: read only file system, nawer jeśli jestem zalogowany jako root

Offline dexter

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 08, 2017, 19:08:26 pm »
mount -o remount,rw / załatwiło sprawę !!!,
znalazłem na https://drewsymo.com/2016/05/09/fixing-error-writing-fstab-read-only-file-system-2/
Dziękuję za pomoc.

Yes I agree, only Jesus saves

Offline dexter

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 29, 2017, 14:04:11 pm »
Witajcie
Chciałbym odgrzać ten temat i zapytać jeszcze jak prosto skonfigurować dysku SSD by zbyt szybko się nie zużywał. Temat ten był kilkukrotnie wałkowany na forum, a niektóre podawane opisy dotyczą różnych zagadnień, a czasami są sprzeczne ze sobą, przynajmniej w moim odczuciu. Konfiguracja sprzętowa mojego wiekowego już kompa:

Obudowa Asus V2-P5945GC
Zaslacz Asus Delta / GPS - 300 AB
Płyta główna Asus P5GC-MX/V-P5945GC
Dysk 320GB WD3200AAKS - wcześniejsze dane
Dysk SSD SanDisk Plus 120GB - linux mint 18.2
Dysk 20GB Seagate Barracuda 7200 - linux mint 17.3 (chcę się przenieść tylko na SSD i ten dysk odłączyć)
Grafika Gigabyte GV-NX86T512H / Nvidia geforce 8600GT
Pamięć Kingston 2GB
Procesor Pentium Dual Core E2200
DVD-ROM Lite-On LH-20A1L
Czytnik kart Chieftec

Z góry dziękuję za podpowiedzi

Offline kris777

• Miętowa sadzonka
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 13, 2017, 17:53:55 pm »
Tu coś pisze i jest w miare nowe chyba z 2017 ...bo czasami można wyczytać że wszystko się z czasem zmienia i nie zawsze wpisy i triki z np. 2014 są odpowiednie do najnowszych kerneli ( ale nie jestem specjalistą wiec może inni się wypowiedzą )
https://winclub.pl/topic/12024-optymalizacja-linux-mintubuntudebian-dla-dysku-ssd/