Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Instalacja Linux Mint 18 na dysku SSD (jako jeden system)  (Przeczytany 545 razy)

Offline Ploosk

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: 18
Instalacja Linux Mint 18 na dysku SSD (jako jeden system)
« dnia: Październik 02, 2017, 09:17:45 am »
Pomocy, już nie wiem gdzie szukać . Posiadam dysk SiliconPower V70 120 GB i system się normalnie na nim instaluje , ustawiam wszystkie potrzebne rzeczy do optymalizacji ale. Jak poradzić sobie z tym wyrównywaniem partycji? Instalowałem minta na różne sposoby z jedna partycja i  z dwoma ( jako mniejsza systemowa / i druga na reszcie dysku /home). Za każdym razem wg tego poradnika  https://404.g-net.pl/2012/09/ssd/#wyrownanie    i wpisaniu sudo fdisk -l /dev/sda , wartość początkową dzieliłem przez 512 i wychodziło z przecinkiem . Podobno to jest źle i ma być bez. Obecnie mam podzielony w ten sposób dysk i niby już nie wychodzi po przecinku ale w gparted podaje że jakaś część dysku jest wolna (1,46 MiB) . Czy tak to może zostać ? Czy może jednak zrobić jedną partycję po całym dysku? Jeżeli tak to jakim programem (może z botowalnej płyty - darmowej wersji) aby było te wyrównanie dokonane.

Offline ciastek1981

• Linux User #621498
  • Pole mięty
  • Punkty: 102
  • Deepin && Voyager 16.04.X LTS (Xubuntu)
  • Środowisko graficzne: Inne
  • Wersja systemu: Inny

Offline Ploosk

• Miętowe nasionko
  • *
  • Punkty: 0
Odp: Instalacja Linux Mint 18 na dysku SSD (jako jeden system)
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 02, 2017, 12:11:09 pm »
ciastek1981 , tzn co mam zrobić? Jak to zrobić po polsku , wszędzie teksy po angielsku . Jakoś nie mogę zrozumieć tego. Zostawić partycje tak jak ustawiane są przy instalacji przez kreator i nie kombinować ?

Offline ciastek1981

• Linux User #621498
  • Pole mięty
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 02, 2017, 12:59:00 pm »
Nikt nie bawi się ręczne wyrównywanie partycji. Od dłuższego czasu narzędzia robią to automatycznie. Artykuł, który przytoczyłeś miał sens lata temu.

Po polsku do mądrej głowy: https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=301547#p301547

Offline Mintek

• Dorodna miętowa sadzonka
  • Punkty: 6
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 04, 2017, 09:55:37 am »
.... Zostawić partycje tak jak ustawiane są przy instalacji przez kreator i nie kombinować ?
Na czym polega twój problem? Drzesz szaty z powodu półtora megabajta? Człowieku, daj sobie spokój, ciesz się życiem. Używaj systemu i nie dręcz się z powodu straconego 1,46 MB. To jest rzecz zupełnie normalna.
Używam Mint 18.1 Cinnamon z kernelem 4.10.5

Offline kris777

• Miętowa sadzonka
  • **
  • Punkty: 10
  • Środowisko graficzne: Mate
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 05, 2017, 20:36:22 pm »
Potwierdzam :-) ..przy partycjonowaniu zawsze jakieś tam parę a nawed 100MB moe być jakby niewidoczne / nieużywane czy jak zwał... ten problem... moim zdaniem tak ma być ! bo tworzą to programy profesjonalne do partycjonowanaia Gparted ..ale i inne i o ile pamiętam zawsze tak było przy jakiś partycjach..nie wszystkich ale jednak ...i lepiej tego nie ruszaj i się przyzwyczaj :-)
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2017, 20:38:20 pm wysłana przez kris777 »

Offline szymon1978

• Rodzina Linux Mint
  • Globator Moderalny
  • Dorodny miętowy krzew
  • Punkty: 2072
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 05, 2017, 20:47:25 pm »
@ ciastek-nie dawaj im linków do DUG-a bo chłopaki dadzą sobie spokój z Linuksem ;)
PS.I masz Rudy 102 :)
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2017, 20:49:55 pm wysłana przez szymon1978 »

Offline ciastek1981

• Linux User #621498
  • Pole mięty
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 05, 2017, 22:59:43 pm »
Wystarczyło przeczytać post Salvadhor'a pod jego artykułem i tematu by nie było. No, ale ja też tak mam, że czytam po łepkach.

@Ninja San

Do "fliperowców" to mi jeszcze trochę brakuje. Dzięki  8)

Prędzej starozakonni zrobią odwrót z DUG'a (bo stwierdzą, że tam przestali się rozwijać) niż zniechęcą ludzi do przejścia na pingwinią stronę mocy.
Poza tym kumaci użytkownicy przeszli kiedyś na DUG'a i nie ma tu kto pomagać. No, a o globulkach moderalnych lepiej nie wspominać - zaginęli w akcji  :-\ Kto ma nas prostować jak piszemy głupoty  ;D