Forum Linux Mint Polska

Autor Wątek: Niewłaściwa instalacja Mate 18.3  (Przeczytany 254 razy)

Offline mac44

• Miętowy liść
  • *
  • Punkty: 0
  • Środowisko graficzne: Cinnamon
  • Wersja systemu: Linux Mint 17.3
Niewłaściwa instalacja Mate 18.3
« dnia: Styczeń 05, 2018, 14:27:12 pm »

Przeklejam z innego wątku:
http://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=9564.msg64290;boardseen#new

Wykonałem niewłaściwą instalację Mint Mate 18.3

mam dysk 500 GB (widziany jako sda), podzielony na 3 partycje w takiej kolejności:

- ntfs systemową win XP, dokumenty itd. ------- sda1 - zostało wolne ok. 10 GB
- ntfs na programy ------------------------------ sda2 - wolne ok. 60 GB
- sformatowaną pod minta ---------------------- sda kolejne numery - wolne ok. 150 GB

na tej ostatniej partycji wydzieliłem gpartem:

- sda6 - 100 mb na boot
- sda7- 10 GB na root
- sda8 -4 GB na swap
- sda9 -reszta GB na home

Numery sda na 3 partycji piszę tutaj tak z pamięci, numeracja wysoka, bo miałem jeszcze podłączony inny osobny dysk.

Przy instalacji  "urządzenie do instalacji programu rozruchowego" domyślnie było ustawione na sda i tak zrobiłem, bo jak wybrałem sda6 czyli boot, to mi nie zainstalował minta.

Boot ma za mało miejsca i cały komp się sypie, łącznie z windą, min. win nie widział dysku, przemieniałem kable sata, wtedy odwidzial... cała historia zajmie pół dnia opisania....

W każdym razie dysk jest chyba cały, wszystko jakoś funkcjonuje, a boot jest za mały.

Jak powiększyć partycję boot?

Myślę, że tak:

W win XP:

EaseUS Partition Master – sformatować całą 3 partycję i połączyć w ntfs (bo ten program partycje ext4 widzi jako other i nie stosuje żadnych indykatorów, ale może je formatować)

Odpalić LiveCD:

odpalić gparted i dokonać jej ponownego podziału, dając większy boot:

- sda6 – 2 GB? na boot
- sda7- 10 GB na root
- sda8 -4 GB na swap
- sda9 -reszta na home

potem jeszcze raz zainstalować MATE.

Inna opcja: odpalić LiveCD i gpartem powiększyć partycję boot – ale to się wiąże ze zniszczeniem partycji boot i dajmy na to root, żeby wyciągnąć z niej ze 2 GB dla partycji boot, a potem ich odtworzenie. A więc te partycje ulegną - odinstalowaniu - odmontowaniu – i moim zdaniem system nie zadziała po restarcie – i tak i tak trzeba by jeszcze raz instalować Minta.

Dlatego lepsza jest opcja 1 – od razu sformatować całą partycję trzecią i zacząć od nowa jw. opisałem.

Zaznaczenie "urządzenie do instalacji programu rozruchowego" domyślnie było ustawione na sda, ale nie wskazywało konkretnie, że na sda6. Ja tak wskazałem w „rozpisce” partycji.

Pytanie: czy Grub jest zainstalowany na sda1, czy na sda6 na sda?

Wydaje mi się, że to drugie, bo tak wskazałem w instalacji.

Czy Linux w ogóle coś umieszcza na partycji systemowej win XP sda1?

Jeśli Gruba umieścił na sd1, to czy zostanie nadpisany przy drugiej instalacji?
A jeśli nie, to czym to grozi?

Jak to rozwiązać?

Mój zestaw:
płyta główna –     ASUS P8H61-M LX   rev. 3 BIOS 0208
procesor -              Intel Pentium G 620 2.6 GHz
grafika -                 Gigabyte NVIDIA GeForce GT430, ver. 2
pamięć -          1x   Kingston 2 GB PC3  KVR133303D3S8N9/2G    10600 CL9 240
dysk twardy -         ST500DM002-1BD 142 firmware: KC45 LBA:976773168
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2018, 14:40:13 pm wysłana przez mac44 »

Offline Ulvhedin

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
  • Punkty: 1118
  • Środowisko graficzne: Mate
  • Wersja systemu: 18
Odp: Niewłaściwa instalacja Mate 18.3
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2018, 23:55:49 pm »
Rozbawiła mnie Twoja wiadomość. Przeczytałem ja dwa razy. Coraz rzadziej się spotyka takie w sumie szczegółowe opisanie problemu. Wiadomość długa, esej niemal ale wole tak niż 2 zdaniowy opis z którego nic nie wynika. No dobra do rzeczy, pokolei:

1. Zlikwiduj partycje sda6, sda7 i sda8 - zrob z nich jedna partycje. SWAPu nie potrzebujesz (a jesli nawet to stworzysz swapfile), za to potrzebujesz RAMu.
Twoj uklad partycji na potrzeby Minta powinien wyglądać tak:
/dev/sda6 - partycja root - 30-50GB (/)
/dev/sda7 - partycja home - reszta GB (/home)

Nie potrzebujesz wydzielac partycji /boot - są określone przypadki kiedy można to zrobić, ale TY tego nie potrzebujesz.

2. GRUB ma byc zainstalowany na /dev/sda.
GRUB to kawałek oprogramowania, który rezyduje (jego mała część) na pierwszych 446 bajtach MBR, reszte z 512bajtów  zajmują informacje dot partycji, flag.
Reszta GRUBA rezyduje na partycji/katalogu /boot. GRUB nie umieszcza nic na innych partycjach, jego sens istnienia polega własnie na zajęciu fragmentu dysku w którym ma dostęp do informacji o innych partycjach. Dzięki temu umie załadować system taki Linux, Windows czy nawet obraz iso.

Dlaczego /dev/sda a nie /dev/sda1?
Oczywiscie można tak zrobić w przypadku kiedy masz np inny bootloder - np. windows posiada własny bootloader ktory w momencie uruchomienia przejmuje kontrole nad sprzętem. GRUB umie obsluzyc inne partycje, ale windowsowy bootloader (jako taki) nie umie.
Dlatego GRUBa umieszcza sie na poczatku dysku w miejscu gdzie sa informacje o wszystkich partycjach (sda) a nie na partycji konkretnej (sda1) w większości przypadków.

Pozdrawiam

Offline mac44

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2018, 16:05:28 pm »
Generalnie chcę przejść docelowo na linuxa, bo nie widzę dalszej możliwości podtrzymywania współpracy z win.

Głównie z powodu:

- mój XP co roku woła o reinstalację, a nie chce mi się tego co roku robić
- win10 już na pewno nie kupię, ewentualnie przeszedłbym na 8.1, ale miałem to w pracy, wcale mnie zachwyca - no i dlaczego znowu mam płacić za kolejnego klona 95? (skoro są inne opcje...)
- komputer planuję zmieniać dopiero za dwa lata, do tego czasu chcę z niego wycisnąć, co się da
- XP za wolno mi pracuje, szczególnie przeglądarki

dlatego szukam systemu, który spełni moje oczekiwania co do konfiguracji, pulpitu, ale przede wszystkim szybkości.

Mówisz, że potrzebuję pamięci... no i dlatego planuję zakup dodatkowych 2 GB, choć to system miał być lżejszy.
Jeszcze myślę o LXDE, muszę go sprawdzić...

Esej napisałem? Bez przesady... pisałem większe... "elaboraty".

Po prostu jest mało komentarzy - może dlatego, że ludzie zbyt chaotycznie piszą, za mało danych podają i wziąłem sobie do serca uwagę, że trzeba dokładnie wyjaśnić zależności i w czym problem. Chciałem to rzeczowo i przejrzyście przedstawić - i chyba ładnie wyszło...

Kurcze, nie ma - nie znalazłem - żadnej dobrej (aktualnej)  instrukcji jak postępować przy instalacji, jak wszystko zrobię, to chyba to opiszę i wrzucę na forum.

Dziękuję ci za odpowiedź, po niedzieli zakupię RAM i wtedy wezmę się za MATE znowu.

Dam znać, jak poszło,

Pozdrawiam

EDIT:

" Zlikwiduj partycje sda6, sda7 i sda8 " - pod XP EaseUS-em, a potem nowy podział gpartem i nowa instalacja, tak jak pisałem?

« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2018, 16:08:16 pm wysłana przez mac44 »

Offline Ulvhedin

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2018, 19:27:07 pm »
" Zlikwiduj partycje sda6, sda7 i sda8 " - pod XP EaseUS-em, a potem nowy podział gpartem i nowa instalacja, tak jak pisałem?

Normalnie w instalatorze. Nie uzywaj narzedzi spoza linuxa, nie ma takiej potrzeby.

Offline mac44

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 08, 2018, 23:02:45 pm »
Hmmm..

Poczytałem o pamięci przez te dwa dni, faktycznie malutko mam, zdecydowałem się na dodatkowe 4 GB.
Po zakupie pamięci mam zamiar wgrać MATE 64bit, więc mówisz, że w instalatorze...

Można tak 64 na 32 zainstalować? Podczas instalacji formatuje dyski, więc chyba tak, oprócz home chyba...

Będę próbować, dam znać.
Póki co - nie ma dźwięku, nie można ustawić rozdzielczości, zrywa się internet.... mam nadzieję, że po instalacji wszystko będzie bezproblemowo funkcjonować.

Z ciekawości sprawdziłem sterowniki k grafiki w XP - 2010 rok, zgrałem aktualizację (ok. 250MB) z 2016, ale pomielił pomielił i na końcu dał komunikat, że ich nie zainstalował. Zacząłem kopiować je w osobny katalog i w tym czasie... nie uwierzycie  ....niebieski ekran :o   Potem zawołał o dysk butujący, dałem cd z XPekiem, pomielił, coś tam pobrał i się pyta, "co robić?" To ja mu - "napraw system", a on mi na to, że "nie ma dysku" i że się wyłącza...  ??? BIOS faktycznie widział tylko napęd optyczny. No, ale potem przepiąłem dysk na starą taśmę i od tamtej pory cały czas chodzi jakgdyby nigdy nic... :P

Na pewno ciąg dalszy nastąpi....

« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2018, 23:07:17 pm wysłana przez mac44 »

Offline mac44

• Miętowy liść
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 19, 2018, 15:33:26 pm »
No dobra.

Pamięć w końcu doszła - dokupiłem 4 GB, teraz mam 6GB.

Zrobiłem jak powiedziałeś, zlikwidowałem te partycje - za pomocą przycisku minus "-"  i stworzyłem 2 nowe: root 50 GB,  reszta na home - i partycję wymiany, bo mnie o to zapytał, czy nie byłoby lepiej ją zrobić. To zrobiłem. Ale widziałem, że i tak jej nie używa,

Przy czym zainstalowałem Cinnamon 18.3 64 bit.

Chodzi.

Był moment, że mi się przywiesił, jak pozmieniałem domyślny wygląd i dużo apletów miałem otwartych, no i jak coś montowałem na panelu.

Nie było dźwięku, ale wystarczyło pokombinować w BIOSIE i ostatecznie przełożyć kabel z frontowego panelu na tylny.

Zainstalował stery od grafiki - trochę to trwało i użycie procesorów było 100% 

Doinstalował wyższe rozdzielczości, ale nie tej, którą chciałem.

Po wpisaniu xrandr, w jednej z linijek zauważyłem, że obok DVI dopisał mi moją rozdzielczość.

Po przemeblowaniu około rok temu, komputer stanął jakieś 5 m od monitora i  mój DVI była za krótki - zamieniłem go na VGA, bo nie mogłem dostać takiego DVI czy coś i taka prowizorka została...  :P

Podmieniłem kable - od razu rozpoznał monitor i jest cacy.

Ale softłerowo nie dałem rady przestawić.

Po całym dniu grzebania pokazuje użycie pamięci na poziomie 2,8 GB tj. ok. 48%.

Co zauważyłem:

- przesuwa mi ikony na pulpicie po restarcie, trzeba je usztywnić siatką
- GRUB wygląda jak w Dosie - tak powinno być? Może to od XP?
- WINE miał jakieś obiekcje co do aktualizacji i się wysypał przy próbie instalacji cs-a, ale może nie tak to się robi, muszę jeszcze poczytać (po odpaleniu otworzył się na "przeglądanie dysku c:" i z tego poziomu uruchamiałem exe)

- jak podłączyłem tablet, to zgubił klawiaturę  :o - czytałem englisz jak to instalują oryg stery, jeszcze nie dzisiaj

- z aktualizacji - podsuwa mi kernel - chociaż numery są te same no i jest świeżo zainstalowany to dlaczego aktualizuje jądro??

- wygaszacz mnie denerwuje, bo slideshow nie działa jak chcę - zoomuje mi zdjęcia, a że są różnej wielkości, to często pływają po ekranie zasmużone, nieostre..

- czy jest jakiś aplet, który magazynowałby aplety z panelu jak w win? tj. chowałby je i dopiero po kliknięciu wylistwowywał.

Na razie tyle z placu boju....

« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2018, 15:40:19 pm wysłana przez mac44 »

Offline Ulvhedin

• Globator Moderalny
  • Spamerzy
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 19, 2018, 16:08:41 pm »
Jeden wątek - jeden problem.

Ten wątek zamykam.