Autor Wątek: Pendrive - kłopot  (Przeczytany 730 razy)

Offline kris777

• Miętowy krzew
  • Punkty: 58
Odp: Pendrive - kłopot
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 15, 2018, 09:10:53 am »
Nie wiem czy czytałeś tylko tytuł czy też podpowiedź ....so ry ale translator google:

Musisz dodać opcję użytkownika do swojego fstab

/ dev / sdc1 / media / sdc1 vfat uid = 1000, noauto, użytkownik 0 0
/ dev / sdd1 / media / sdd1 vfat uid = 1000, noauto, użytkownik 0 0
/ dev / sdb1 / media / sdb1 vfat uid = 1000, noauto, użytkownik 0 0
Opcja użytkownika pozwala każdemu użytkownikowi zamontować urządzenie, jak powiedział człowiek:

Zwykle tylko superużytkownik może montować systemy plików. Jednakże, gdy fstab zawiera opcję użytkownika w linii, każdy może zamontować odpowiedni system.

Lub jeśli chcesz, aby dowolny użytkownik montował / odmontowywał dyski, użyj użytkowników:

/ dev / sdc1 / media / sdc1 vfat uid = 1000, noauto, users 0 0
/ dev / sdd1 / media / sdd1 vfat uid = 1000, noauto, users 0 0
/ dev / sdb1 / media / sdb1 vfat uid = 1000, noauto, users 0 0
Strona man:

Tylko użytkownik, który zamontował system plików, może go ponownie odmontować. Jeśli dowolny użytkownik powinien móc odmontować, użyj użytkowników zamiast użytkownika w linii fstab.

Ps.  za bardzo nie wiem także czemu tak obawiacie się przysłowiowego "gmerania" w ustawieniach systemu np fstab ? ... mając takie programy jak Clonezilla robisz backup parycji systemu ja mam trzy i trzy backupy :-)  potem przywracasz w 15 minut  i po kłopocie. Są też inne jak Timeshift itd ale ja raczej polecam Clonezille bo jak system padnie i nie będzie można się dostać do w/w to jak przywrócić ustawienia ? ...wiem jest opcja Live CD ale Timeshift miesza w ustawieniach gruba i nie tylko jeśli się ma kilka systemów i będzie zdziwienie jak nic to nie da . Więc moim zdaniem najbardziej intuicyjnym programem jest Clonezilla. Jednak na razie  polecam wersje stabilne ...mimo iż testowe są w PL. Jednak nie mam 100% pewności ale coś uszkadza mi nośniki z danymi ( backup-y) nie mam 100% pewności czy to testowe wersje CloneZilli czy mój już dość wysłużony dysk USB/HDD  ... osobiście z tego wybrnąłem tzw błąd dysku superblock. Wyjście.... naprawa w moim przypadku HDD-USB :

sudo e2fsck -f /dev/sdb1
Podobny przypadek (dawno) miałem na windzie  jak program-y  SergeiStrelec -a pod USB podobnie "niszczyły" mi dyski/partycje HDD na PC więc uwaga :-)
http://sergeistrelec.ru/

« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2018, 11:15:26 am wysłana przez kris777 »