Jak zacząć?

  • 0 replies
  • 22066 views
*

Offline kosa1

  • *******
  • 225
  • 55
  • Płeć: Kobieta
  • Hexe
    • Linux, Gimp, grafika
Jak zacząć?
« dnia: Styczeń 07, 2009, 23:32:06 pm »
W tym dziale znajdować się będą opisy bardzo skrótowe podstawowych zagadnień związanych z użytkowaniem Linuksa, ze szczególnym uwzględnieniem dystrybucji pochodnych od Debiana, Ubuntu i Linux Mint. Nie napiszę konspektu, bo prawdę powiedziawszy, nie ma to sensu w sytuacji, kiedy jest przygotowywany polski manual do Minta. Znając jednak życie - najwięcej kłopotów sprawia nowicjuszom samo przestawienie się na inny system i prawa w nim obowiązujące.
Każdy temat będzie zawierał linki do istniejących w Sieci szczegółowych opisów i poradników, bo jest tego naprawdę bardzo dużo i przepisywanie ich tutaj mija się z celem.
OK.
Na dziś podstawowa sprawa:

Przygotowanie dysku do zainstalowania Linuksa, jego podział, kolejność czynności, wybór systemu plików

Jeśli jesteś już po zabawie z Live CD swojego wybranego systemu, wiesz, że system daje sie uruchomić z płyty, nie ma problemów z kartą graficzną - to połowa sukcesu. Decyzja zapadła? Instalujemy?
Masz pusty dysk? Żadnego innego systemu? No to masz bardzo prostą sprawę:
1/ Uruchamiasz komputer z Live CD i klikasz ikonkę na pulpicie "Install".
2/ Po wybraniu języka i podstawowych parametrów (czyli układu klawiatury - wybieramy oczywiście "polish  pl_PL 105 PC" lub coś do tego mocno zbliżone), zatwierdzeniu strefy czasowej (domyślnie przy wybraniu języka polskiego będzie to Warszawa) nastąpi wybranie nazwy użytkownika i komputera. Tu ważna sprawa: nie używaj w nazwach polskich liter! Pamietaj, że nazwy powinny być dość łatwe do zapamietania, albo zapisz sobie to gdzieś na karteczce, łącznie z hasłem..
Dlaczego instalator żąda podania tych nazw? Ponieważ właśnie tworzy konta:
1/ root - konto pana i władcy komputera,
2/ konto użytkownika, które właśnie nazwałeś.
I tak pierwszy etap masz za sobą.
Drugi etap: uruchomi się program dzielący dysk na tak zwane partycje. Inaczej mówiąc dysk zostanie podzielony niczym tort, na kawałki. Nigdy, nawet w sytuacji instalowania tego jednego, jedynego systemu nie pozwalaj Instalatorowi na automatykę.
Zawsze rób dzielenie dysku "po swojemu". Przy okazji partycjonowania pustego dysku masz dwie możliwości:
1/ zostawić resztę dysku jako przestrzeń pustą, co daje w przyszłości możliwość łatwego doinstalowania innego systemu,
2/ wydzielenie od razu innych partycji - co, moim zdaniem, nie ma zbytniego sensu, chyba, że wiesz, jaki system będzie "następny".
Ten etap jest bardzo dokładnie omówiony i pokazany tutaj:http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34&id=21&Linux+Instalacja+systemu
Najczęściej używany system plików w Linuksie: ext3 (szybki i wygodny, w linkowanej prezentacji jest to omówione)
Z praktyki:
Najlepszy, moim zdaniem, podział dysku jest następujący:
1/ partycja główna, oznaczana jako "/" - powinna mieć jakieś 15 GB (żeby nie martwić się o miejsce dla systemu, po trzech latach używania Ubuntu mam na tej partycji zajęte 4,5 GB z 11 GB dostępnych),
2/ partycja o nazwie "home" - czyli Twoja partycja osobista. Na tej partycji będą pliki konfiguracyjne, Twoje prace, muzyka, filmy - musi być spora - ale to już Twój wybór, ile ma mieć, moim zdaniem - nie mniej niż 10 GB, bardzo ważne: jeśli masz partycję /HOME osobno wydzieloną, w razie reinstalacji nie utracisz danych!
3/ partycja wymiany, czyli coś, co się nazywa "swap". Tu jest tak: jak masz mało RAM (tak do 1 MB), to daj tyle samo na Swap, ile masz RAM, lub pomnóż RAM x 2. Jak masz dużo RAM - możesz dać symbolicznie 512 MB, a nawet wcale.
Pamiętaj:
Nawet w sytuacji, kiedy masz pusty dysk i tylko jeden jedyny system operacyjny (Linux) musisz zainstalować maszynę rozruchową dla swojego komputera, czyli GRUB.
Przy opisywanej teraz instalacji możesz spokojnie pozwolić na domyślną lokalizację Gruba. Będzie ona wyglądała tak: hda0,0 ponieważ Grub "liczy" partycje od zera. Przetłumaczona lokalizacja Gruba: jestem na pierwszym dysku twardym, w pierwszej partycji, a właściwie w jej sektorze rozruchowym.
I po zatwierdzeniu podziału dysku i punktu instalacji Gruba - masz ok. 40 minut na kawę!
Ciąg dalszy nastąpi...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2009, 11:16:04 am wysłana przez kosa1 »
Linux nie gryzie! : www.ubunciak.boo.pl
OS: Ubuntu 10.04, Mint 9
Asus GeForceGTS250, PhenomII, 4 GB RAM, Barracuda 7200.12 500 GB, Livebox (ethernet)
Problem rozwiązany? Wstaw to słowo do tytułu swojego pierwszego postu!