Sterowniki ATI w LMDE

• 11 replies
  • 5357 views
*

Pedro

Sterowniki ATI w LMDE
« dnia: Sierpień 27, 2011, 00:33:04 am »
Witam ponownie.

Mam mały problem z instalacją sterowników graficznych Ati. Mój laptop to Acer Aspire 5530, w którym jest karta Mobility Radeon HD 3470.
Przeszukałem forum minta, ale są same tematy o instalacji sterowników nVidia. Próbowałem zainstalować kartę sam wg znalezionego wcześniej opisu. Oto on:
"I suggest this procedure:

0. Download latest driver (ATI Catalyst Proprietary Display Driver - Linux x86 & Linux x86_64)

to your Downloads folder

1. Ctrl-Alt-F2 + username + passwd

Remove previously installed drivers:

2. sudo apt-get remove --purge fglrx*

3. cd /usr/share/ati

4. sudo sh ./fglrx-uninstall.sh

Optional: sudo rm /etc/X11/xorg.conf

Optional: sudo rm -r /usr/include/ATI

Optional: sudo rm -r /etc/ati

5. sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon

Install new drivers:

6. cd Downloads

7. sudo sh ./ati-driver-installer-11-3-x86.x86_64.run

8. sudo /usr/bin/aticonfig --initial

9. sudo reboot

If previous post is correct, then replace step 6-7 with this:

6-7. sudo apt-get update && sudo apt-get install fglrx-driver fglrx-control

(Note: several additional fglrx packages will be installed)"

Zrobiłem wg tego opisu, ale ujrzałem uroczy napis" there were errors during the installation" i po restarcie pojawiał się ciągle czarny ekran.

Szukałem dalej rozwiązania na forach internetowych i natknąłem się na takie oto artykuły:
1. http://wiki.debian.org/InstallingDebianOn/Acer/Extensa%205630G     - Inny typ laptopa, ale ta sama karta graficzna.
2. http://yureg.com/dev-flow/ati-mobility-radeon-hd-3400-series-driver-for-debian-sidsqueeze-2632-5-amd64-kernel/      - rozwiązanie krótsze, ale pod wersję 64 bit (moja jest 32 bitowa).

Mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników:  Jak to zainstalować? Wiem, że najlepiej uzyskać odpowiedź próbując samemu, próbowałem wg opisu na wiki.debian ale pojawia mi się takie coś:
http://imageshack.us/photo/my-images/710/pulpitsw.png/

Z góry dziękuję za dobre rady.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2013, 09:47:09 am wysłana przez stefan1948 »

*

Infinite

Odp: Sterowniki ATI w LMDE
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 27, 2011, 01:57:06 am »
W sumie to Twoja karta powinna chodzić bez problemu bez żadnej ingerencji. Masz jakieś problemy z wyświetlaniem, przycinanie, krzaczenie?
Niestety zabawy z radeonem bywają niekiedy opłakane w skutkach. Zainstalowanie fglrx bardzo często zmusza do zapoznania się z trybem recovery a zbyt duże ingerencje w rc.local i xorg.conf niemal natychmiast wiążą się z ponownym zapoznaniem się z procesem instalacji systemu ^^
To jeśli chodzi o moje własne doświadczenia z radeonem 9200 SE i radeonem HD 5650 :D

*

Offline fredzio

• *
  • 44
  • -2
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 27, 2011, 21:33:52 pm »
Wychodzi na to że w ogóle instalacja nie dochodzi do skutku,według tego co widać to brakuje mu repozytoriów tych sterowników,dodaj repo non-free.Mam Radeon HD 3850 i bez żadnej ingerencji sterowniki się zainstalowały a po pobraniu aktualizacji pobrało jeszcze parę plików do Ati i wszystko śmiga jak należy.

*

Pedro

« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 30, 2011, 07:34:44 am »
Ano instalacja nie dochodzi do skutku i nie mam żadnej akceleracji 3d.
Repo non-free mam dodane.

Jak chcę sprawdzić i wpisuję glxinfo | grep direct to wyskakuje mi:
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  135 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  12
  Current serial number in output stream:  12

Za radą kolegi próbowałem poprzez Synaptica zainstalować fglrx-modules ale wyskakiwał mi napis, że no modules for this kernel czy coś takiego. Mam kernela 2.6.32-5-686.  Chciałem też sprawdzić w etc/X11/xorg.conf czy jest ati czy fglrx, ale okazuje się nie mam w ogóle xorg.conf.
Dodam, że na Ubuntu i zwykły mincie karta działa bez najmniejszych problemów. Tam sterownik własnościowy się instaluje i wszystko śmiga.

Nic mi nie zacina, ani nie spowalnia. Chciałem jedynie ten sterownik dla compiza i żeby ustawić sobie tryb 3d w AWN. W tej chwili jak odpalę AWN to mam jedynie białą plamę z ikonkami.

*

mścigniew

« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 30, 2011, 11:07:59 am »
Możesz spróbować zainstalować sterowniki własnościowe skryptem sgfxi - ja tak zawsze robiłem na Debianie i działało. Instrukcja na http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1301165.html

*

Offline Samael

• *
  • 13
  • 0
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 25, 2015, 15:55:57 pm »
W sumie to Twoja karta powinna chodzić bez problemu bez żadnej ingerencji. Masz jakieś problemy z wyświetlaniem, przycinanie, krzaczenie?
Niestety zabawy z radeonem bywają niekiedy opłakane w skutkach. Zainstalowanie fglrx bardzo często zmusza do zapoznania się z trybem recovery a zbyt duże ingerencje w rc.local i xorg.conf niemal natychmiast wiążą się z ponownym zapoznaniem się z procesem instalacji systemu ^^
To jeśli chodzi o moje własne doświadczenia z radeonem 9200 SE i radeonem HD 5650 :D

Czy zainstalowanie pakietow z Synaptica grozi powyzszym ? Pytam,bo nie chce mi sie instalowac systemu od nowa...

*

Offline akos41

• 296
  • 14
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 25, 2015, 20:10:05 pm »
jaki model karty?
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2015, 20:16:30 pm wysłana przez akos41 »
Człowiek uczy się przez całe życie, z wyjątkiem lat szkolnych.

*

Offline akos41

• 296
  • 14
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 25, 2015, 20:14:55 pm »

Czy zainstalowanie pakietow z Synaptica grozi powyzszym ? Pytam,bo nie chce mi sie instalowac systemu od nowa...

Jeśli SE 9200 to tylko sterowniki otwarte,ponieważ ta karta nie jest już wspierana przez AMD.

Jednak ogólnie rzecz biorąc czy to będzie SE 9200 czy też HD 5xxx to sterowniki otwarte spełnią swoją rolę,
i grafika będzie pracowała prawidłowo.
Napisz jakie sterowniki masz wgrane obecnie i jaki to model karty-to wtedy pomyślimy co zrobić dalej.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2015, 20:24:37 pm wysłana przez akos41 »

*

Offline Samael

• *
  • 13
  • 0
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 25, 2015, 21:34:43 pm »
To laptop z Radeon HD 8650G. Sterownik chodzi,ale gry przez Steama juz niekoniecznie, bo czepia sie sterownika (niewspierany).

*

Offline akos41

• 296
  • 14
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 26, 2015, 05:58:12 am »
To laptop z Radeon HD 8650G. Sterownik chodzi,ale gry przez Steama juz niekoniecznie, bo czepia sie sterownika (niewspierany).

Czytaj dokładniej posty :P

Proszę napisz -
- jaki sterownik masz obecnie wgrany (od AMD,czy ten,który jest w systemie,tj.otwarty)?
- czy kiedykolwiek aktualizowałeś stery od grafy?

*

Offline Samael

• *
  • 13
  • 0
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 26, 2015, 13:02:41 pm »
Przepraszam, nie dopisalem - sterownik ten w systemie.Tak,ale system zaliczal zgon - sterowniki pobrane byly ze strony AMD, tych z Synaptica nie uzywalem.

*

Offline akos41

• 296
  • 14
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 26, 2015, 17:14:35 pm »
Przepraszam, nie dopisalem - sterownik ten w systemie.Tak,ale system zaliczal zgon - sterowniki pobrane byly ze strony AMD, tych z Synaptica nie uzywalem.

Ostatnią rzeczą jaką chciałbym wiedzieć-to:
- jakie masz jądro systemu
- jaka architektura - tzn. 32bit czy 64bit