Coś zmieniło mi hasła

• 14 replies
  • 970 views
Coś zmieniło mi hasła
« dnia: Grudzień 21, 2017, 10:25:37 am »
Linux Mint 18.2  64 bit. Jak w temacie – hasło do roota zostało zmienione przez jakiś program. Zrobiłem chroot potem passwd i przywróciłem hasło do root'a, ale radość trwała krótko bo hasło do instalacji programów, ustawień, wygaszacza -  pozostało inne. To już drugi raz – poprzedniej instalacji też świeżej – nie dałem w tym temacie rady i sformatowałem, ale historia mi się powtórzyła, pomyślałem więc że tak nie może być żeby co chwila formatować dysk. Proszę o pomoc w temacie – co zmienić – przypuszczalnie w trybie txt jako root żeby wszystko wróciło do normy.

*

Offline napaony

• *
  • 23
  • 0
Odp: Coś zmieniło mi hasła
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2017, 10:35:56 am »
Takie rzeczy się nie zdarzają chyba ze instalujesz jakieś dziwne programy z różnych stronek, jakie programy ściągnąłeś z poza głównwgo kanału i jakie repozytoria?

« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 21, 2017, 12:08:10 pm »
Dziękuję za odpowiedź. Tak - oczywiście że instalowałem programy. Są to : Konqueror, Filezilla, Klawiatura ekranowa, MC, Openshot, Samba, skype, Gparted.

*

Offline omkar

• *
  • 39
  • 0
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2017, 17:26:51 pm »
Podaj linki do programów pobranych spoza repo.

« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 21, 2017, 21:29:31 pm »
Raczej wszystko było z repo oprócz skype którego coś ostatnio nigdzie nie ma oprócz strony skype.

*

Offline omkar

• *
  • 39
  • 0
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2017, 23:15:45 pm »
Najnowsza wersja Skype'a jest w repo: https://zapodaj.net/images/325ca0a5596cb.png

Podaj link do tego Skype'a.

Którą klawiaturę ekranową pobrałeś?

Możesz przeskanować system Sophos Antivirus for Linux Free: https://www.sophos.com/en-us/products/free-tools/sophos-antivirus-for-linux.aspx
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2017, 23:43:48 pm wysłana przez omkar »

« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 22, 2017, 01:03:08 am »
Podaj link do tego Skype'a.

https://www.skype.com/pl/get-skype/

Którą klawiaturę ekranową pobrałeś?

Caribou + biblioteki girl i libcaribou

O skanowaniu sophosem napiszę osobno.

*

Offline omkar

• *
  • 39
  • 0
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 22, 2017, 09:29:47 am »
ISO pobrałeś z oficjalnej strony i nie wtedy, kiedy był włam na serwery :)?

To wygląda na problem z systemem. Nie chcesz zaktualizować Minta do najnowszej wersji 18.3?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2017, 09:34:34 am wysłana przez omkar »

« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 22, 2017, 16:50:03 pm »
Nie wiem nawet kiedy był ten włam na serwery, iso mam chyba ponad rok. Co do zmiany systemu - tak pewno to zrobię bo i tak wszystko wskazuje że muszę znółw sformatować tę partycję.  Sophosa zainstalowałem, ale linux'a nie przeskanowałem bo nie wiem jak tego Sophosa uruchomić. Przeskanowałem w inny sposób : win XP (na sąsiedniej partycji) dostał driver do ext4 - wtedy przeskanowałem partycję linux programem antyvir - nic nie znalazł.

*

Offline omkar

• *
  • 39
  • 0
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 22, 2017, 17:03:34 pm »
Włamanie było 19 lutego 2016 roku i dotyczyło wersji 17.3 Cinnamon.
Instrukcje dotyczące Sophosa są na końcu tego tematu: http://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=9079.0
Typowe skanery antywirusowe pod Windowsa nie wykrywają większości zagrożeń, związanych z Linuksem.
Możesz zaktualizować Minta 18.2 do najnowszej wersji 18.3 z poziomi menadżera aktualizacji. Może to wystarczy?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2017, 17:07:23 pm wysłana przez omkar »

*

Offline christo

• 626
  • 30
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 22, 2017, 17:58:01 pm »
@ universis jesli jeszcze nie sformatowałeś to możesz z jakiejkolwiek dystrybucji Live wejść na dysk linuksa i z pliku /etc/shadow.po czymś takim np.user:. wykasować wszystko musisz popatrzeć bo dokładnie nie pamiętam jak będę przy kompie to Ci mogę dokładnie opisać od kąd do kąd , tam masz wszystkie hasła roota i usera i możesz kazde SKASOWAĆ i ustawic po zalogowaniu nowe.Być może ktoś Ci grzebie na kompie bo to bardzo dziwnie wygląda.I sugeruję Ci po zrobieniu porządku z hasłami aktualizację tak jak kolega omkar na 18.3.
Pozdrawiam
Only Jesus saves.

« Odpowiedź #11 dnia: Luty 25, 2018, 20:27:46 pm »
Postanowiłem wrócić do tematu ponieważ trochę się w nim ruszyło. Nie spieszy mi się już z niczym bo pracuję na starszej wersji Minta, na której takie rzeczy się nie dzieją. Za zmianę haseł obwiniam : gnome-keyring-deamon którego to otwarte na ekranie okienko mogę zobaczyć już przy drugim zamykaniu Linuxa po instalacji. Ale po kolei. Na początku myślałem że ten „keyring” instaluje się samoczynnie z internetu – zrobiłem więc instalację Mint'a bez ustanowionego połączenia z internetem. Efekt ? „Keyring” pojawia się tak samo – przy drugim wyłączaniu systemu – licząc od instalacji. Gdy ten przyczynek upadł – pomyślałem że to może być wina tego że ja instalację przeprowadzam z Pendrive'a – wypaliłem więc płytkę dvd i zrobiłem instalację – też bez sieci - nic się nie zmieniło - „keyring” pojawia się na ekranie tak samo przy drugim zamykaniu systemu. Gdy pojawia się okienko tego „keyrinda” to wiem już że przy następnym odpaleniu systemu hasło root'a które od lat mi się nie zmieniło – już nie „wejdzie normalne” i nic już nie da się przestawić – choćby strefy czasowej zegara systemowego. „Keyring” zmienia mi też w shell'u dojście do root'a z „su”  na „sudo -s” Może dobrym pomysłem było by od razu po przebiegu instalacyjnym odinstalować ten „keyring” - tylko że nie jestem zbyt zaawansowanym „dłubaczem” i nie wiem jak to zrobić bez szkody dla systemu. Swoją drogą to chyba wypadało by powiadomić team Mint'a o takiej „zalecie” systemu. Obecnie pracuję na Mint 64 ver 17.3 bo na czymś trzeba pracować.

*

Offline kris777

• 157
  • 33
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 26, 2018, 18:04:30 pm »
Sory .....ale naprawdę dziwny przypadek żeby samoczynnie zostało zmienione hasło  root-a ? ..... A może ta aplikacja przy pierwszym uruchomieniu okna chce wprowadzenia / zmiany hasła dla bezpiecznego użytkowania jej bazy.... a jeśli ją np. pochopnie zamkniemy bez w/w czynności ...hasło i tak zostaje zmienione na puste pole i cały konflikt gotowy ? ... Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć jeśli to nie jakiś wirus instalowany z nieoficjalnych repo itp....
Ps. a może pomoże reset How to recover/reset forgotten Gnome Keyring Password
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2018, 18:41:29 pm wysłana przez kris777 »

« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 02, 2018, 11:28:06 am »
Dziękuję za odpowiedź. Przepraszam - ale od 25.lutego leżałem na ostre przeziębienie i dopiero dziś mogę odpowiedzieć. No może jeśli chodzi o hasło do root'a to się źle wyraziłem - keyring zmienia mi sposob dostępu root'a z "su" na "sudo -s". Zmana hasła root'a była na początku - jak uruchomiłem instalację i "poszedłem sobie".  - chodzi o dłuższą chwilę bezczynności na systemie. Zmiana hasełek dotyczyła haseł programów i stron www. Teraz na obecnym linuxie mam ok (starsza wersja), ale w poprzednim wątku zapomniałem dodać  że suma kontrolna obrazu MD5 - zgadzała się perfekcyjnie z tą podawaną na stronie Mint'a. Ta zmiana hasełek się jeszcze zajmę, ale póki co muszę nadgonić trochę spraw które nawarstwiły mi się o okresie przeziębienia - to kwestia kilku tygodni.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2018, 11:41:29 am wysłana przez universis »

*

Offline ciastek1981

• 1103
  • 114
  • Zbanowany ;)
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 02, 2018, 12:25:11 pm »