Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mint live - nośnik rozruchowy - kontynuacja zamknietego watku
#1
0
Witam .
Proszę o pomoc .
Nie wiem co się wydarzyło lub co pogrzebałem ale ;
System działał bez problemów po aktualizacji  -trochę przymulał ale ;
Teraz po włączeniu laptopa system ładuje się ( przy ładowaniu zauważyłem  miedzy innymi komunikat -
Media test failure -check cable)
Po chwili ładowania pojawia się ekran powitalny zupełnie inny niż poprzedni dzięki któremu można było uruchomić m.in przeglądarke.
Poprzedni ekran zawierał w pasku zadań umieszczonym na dole ekranu po lewej  ikony ;menu, firefoxa , terminal itd. teraz tylko  pojawiają się  w prawym górnym rogu ekranu ikony :
zakończ -uśpij, wyłącz
zegar
układ klawiatury
dostępność : czytnik ekranowy , wysoki kontrast , klawiatura ekranowa
Na ekranie powitalnym  pojawia się okno wpisu hasła  oraz przy nim  ikona wyboru :
cinamon( domyślnie ) - ta opcja działa
cinamom ( software rendering )
Wpisuję w pole hasła  moje hasło admina  i enter  - wtedy  pojawia się na 5 sekund czarny ekran i ponownie  ekran powitalny z ww. ikonami oraz oknem wpisu hasła  , ponownie wpisuję  moje hasło admina i sytuacja się powtarza  . Tą czynność wykonuje  kilka razy tzn . 3,4, i system nie reaguje na to hasło  ciągle powracając do ekranu powitalnego  z ikonami oraz polem wpisu hasła .
Po kilku nieudanych próbach wyłączam system klikając w ikonę zakończ . To tyle .


Podaję szczegóły , które być może pozwolą Wam udzielić  mi pomocy i uruchomić system oraz powrócić do poprzednich ustawień , a które  sobie spisałem wtedy  gdy grzebałem w systemie kiedy jeszcze działał poprawnie .
Cinamon  4.2.4 wm muffin dm light DM Distro : Linux Mint 19.2 Tina  - system ten zaktualizowałem -trwał około 30 minut
base Ubuntu 18.04 bionic .
Terminal GNOME 3.28.1
Mam  w zapiskach jeszcze trochę danych , które udostępnię jeśli  będą potrzebne .
Proszę  więc  Społeczność tego forum o pomoc w rozwiązaniu tego problemu - z góry Wam Dziękuję .
Pozdrawiam .
#2
1
Better response on post RE: Awaria- brak ikon , hasło admina nie działa .Na ekranie logowania wciśnij ctrl+alt+f1 przełączy cię na konsolę gdzie będziesz mógł się zalogować do sesji bez środowiska graficznego.
Po zalogowaniu wpisz df -h dowiemy się czy przyczyną nie jest brak miejsca na dysku.
#3
0
(02-04-2022, 07:39)dedito napisał(a): Na ekranie logowania wciśnij ctrl+alt+f1 przełączy cię na konsolę gdzie będziesz mógł się zalogować do sesji bez środowiska graficznego.
Po zalogowaniu wpisz df -h dowiemy się czy przyczyną nie jest brak miejsca na dysku.

Dziękuję za pomoc , lecz odbyło się bez Twoich porad .
Otóż, włączyłem laptop i po chwili pojawił się biały ekran z komunikatem Della :
System # Gz 54 D .... is protected by password authentication .... please type in the system or administrator password .... press enter .
Zgodnie z tym komunikatem wpisałem hasło admina i system powrócił do prawidłowych , poprzednich ustawień z przed awarii .
Na dziś wszystko jest OK .
#4
0
Zamykam.
#5
0
Przepraszam , ale po zamknięciu mojego wątku problem znowu się pojawił . Zgodnie z podaną  na forum instrukcją  po jej wykonaniu ,otrzymałem następujące info systemu;

Kod:
system plików   rozm.  uzyte    dost.     %. um.   zamont. na

udev                466M   0         466M      0           /dev
tnpfs                99M    1,1 M    98M       2%       /run
/dev/sda1         37G     35G      0          100%
tnpfs                495M    0        495M      0%       dev/slm
tnpfs                5,0M     4,0K    5,0M      1%       run/lock
tnpfs                495M     0        495M      0%      /sys/fs/cgroup
tnpfs                 99M      4,0K    99M       1%      /run/user/112
tnpfs                 99 M     0         99M       0%     /run/user/1000

Proszę ponownie o pomoc . Opis objawów -to  mój zamknięty watek . Od pewnego czasu pojawiały się komunikaty o coraz mniejszej powierzchni na dysku , które ignorowałem .
#6
1
Better response on post RE: Awaria- brak ikon , hasło admina nie działa .
Kod:
/dev/sda1         37G     35G      0          100%
Dysk zapchany, zrób miejsce.
#7
0
Poproszę o instrukcję - krok po kroku-jak zrobić to miejsce , mając na uwadze to iż nie mogę zalogować się .
Dziękuję .
#8
0
Zaloguj się do konsoli tak samo jak już podawałem i przeskanuj dysk pod kątem największych folderów:
Kod:
sudo du -cks /*|sort -rn
i potem skanuj głębiej jak w tym przykładowym wątku https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...9#pid15029 , aby namierzyć "sprawcę" zapychania dysku.
#9
0
Również podejrzewałem zapchanie dysku Big Grin, a przynajmniej partycji na której masz swoje konfiguracje.

Przy okazji, dałeś 37GB na system + katalog domowy użytkownika? Gratuluję  Dodgy
#10
0
po wpisaniu kodu - wynik :
du: nie ma dostepu do/proc/1007/task/1007/fd/4:nie ma takiego pliku ani katalogu
du: nie ma dostepu do/proc/1007/task/1007/fdinfo/4: nie ma takiego pluiku ani katalogu
du: nie ma dostepu do/proc/1007/fd/3: nie ma takiego pliku ani katalogu
du: nie ma dostepu do/proc/1007/fdinfo/3 nie ma takiego pliku ani katalogu
du: nie ma dostepu do/run/user/112 gvfs: brak dostepu

Dodano po pewnym czasie:
Po kombinacjach z klawiaturą zewnetrzną wynik: w kolejności
1794368 / timeshift
1021416 /var
4964696 /usr
1808692 /swapfile
744092 /lib
544736/home
146388 /boot
19544 / sbin
16 656 /bin
15168 /etc
1128/run
8 /media
itd.
co teraz ?


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości