0
(28-04-2023, 22:31)MichałM napisał(a):Dobra, przetestowałem jakiegoś darmowego VPN (innego niż NordVPN). Pisałeś na początku wątku, że wgrywałeś jakieś rzeczy związane z VPN na urządzeniu, a nie routerze. To sugeruje, że ten tunel VPN tworzony jest w relacji urządzenie - świat, a nie router - świat, dlatego w trakcie korzystania z VPN router jeśli jest dostępny, to na adresie WAN.(28-04-2023, 21:25)dedito napisał(a): ok, czyli upload powoduje jakieś problemy, to może być związane z jakimiś limitami uploadu po stronie NordVPN.Nie korzystałem nigdy z VPN, ale z tego co zrozumiałem na ich stronie, VPN robi "osobne połączenie", więc jeśli jesteś w tym połączeniu, to jeśli jest możliwy (bo można to zablokować, poza tym może się zmieniać, jak masz dynamiczny ip), to dostęp do routera powinien być od strony WAN (zewnętrznej np. 8.8.8.8), a nie LAN (wewnętrznej 192.168.1.1).
Mimo wszystko ping z routerem domowym MUSI działać jeśli mam poprawną analizę w tym temacie.
Patrząc po innych rzeczach z wątku dochodzę do wniosku, że zrobiliśmy testy nie w tym kierunku co było trzeba. To co wklejałeś odnośnie połączenia po "zerwaniu" sugerują, że przerwa była na połączenie wirtualne (VPN), a nie fizyczne (LAN). Dla potwierdzenia miej uruchomione oba urządzenia (jak chcesz to możesz też dodatkowo testować na starym procesorze schowanym do szafy), ale przetestuj konfigurację 1 VPN, 2 bez VPN (a potem odwróć role).
Jeżeli w obu wariantach (VPN+bez VPN, bez VPN+VPN) "zerwie" połączenie na VPN, a na tym bez VPN net będzie normalnie wtedy działał to ... wszystko jest prawidłowo, oznacz wątek jako rozwiązany i zamykamy wątek
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Debian GNU/Linux 12 (bookworm)