Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linux na stary komputer to mit
#1
2
Better response on post Linux na stary komputer to mitPo ilości wiadomości które trafiają do mnie kanałami prywatnymi typu strona na fb i spamem na adres mailowy (o tym kiedyś napisze). Tutaj pojawił się dopiero jeden wątek z takimi problemami. Od ubuntu 24.04 zaczęły się problemy ze sprzętem na procesorach intel starych jak 2 generacja core, czyli aktualnie 14 letnich.

Niestety trzeba przyjąć że,

Linux na stary komputer to mit

Głównie podejście że linux działa na starym sprzęcie wzięło się stąd, że w czasach windowsa vista który źle działał 2 letnich sprzętach, linux dawał radę. Aktualnie linux dobrze będzie działa ale jedynie w zastosowaniu tylko terminalowym.

Sam microsoft przyczynia się teraz do produkcji elektrośmieci limitując windows 11 do danych generacji procesów, więc wiele osób będzie chciało przejść na linux w związku z zakończeniem wsparcia dla windows 10.

Tylko w świecie linux nie jest wcale lepiej. Nvidia nie wydaje dedykowanego sterownika na linux do starszych kart, te otwarte działają na nich tragicznie. Dodatkowo dochodzi fakt, że aktualnie wszystko odbywa się w przeglądarkach. Współczesny internet jest zalany oprogramowaniem w języku javascript, ba środowisko gnome czy cinnamon jest w tym pisany. Nawet niektóre aplikacje to chromium z inną ikonką np. spotify. Gdzie chrome/chromium wymaga nowszych instrukcji procesorów. Ten język jest mocno ociężały i nawet na nowym sprzęcie działa źle.

Ostatnim 32-bitowym procesorem x86 był Intel Quark X1000, wydany w 2013 roku. Był to energooszczędny układ oparty na architekturze Pentium (P54C), zaprojektowany głównie do zastosowań wbudowanych i IoT.
Natomiast jeśli chodzi o ostatnie 32-bitowe procesory przeznaczone dla komputerów desktopowych:
  • Intel: Ostatnie 32-bitowe wersje Pentium 4 (Prescott, Cedar Mill) ukazały się około 2006 roku.
  • AMD: Ostatnim w pełni 32-bitowym procesorem był Athlon XP (Barton), wydany w 2005 roku.

Po części posunięcie ubuntu rozumiem. Teraz nadchodzące wydanie debiana porzuca wsparcie dla 32 bitowego systemu dla procesorów x86. W 2006/2007 roku używałem na Athonie xp 1600+ mint 3.1 i już było wtedy tragicznie, więc długo debian się utrzymał.

Teraz idąc dalej. Większość pytań z problemami dotyczy komputerów z procesorami intel core 2 duo lub pentium dual core. Dwurdzeniowe konstrukcje aktualnie nie są wystarczające jeśli chcemy korzystać z internetu, dodatkowo takie ponad 15 letnie. 4 rdzenie to absolutnie minimum. Intel core 2 quad jeszcze jakoś daje radę, mamy tutaj paru użytkowników na forum.

Kolejna rzecz nawet nowsze konstrukcje na procesorach intel atom, celeron jak na windowsie działają tragicznie to na linux mint ze środowiskiem cinnamon też będą działać tak samo źle. One mają mniejszą wydajność jak smartphony poniżej 1000 zł.

Przechodząc do końca. Masz starszy komputer jak 12 lat i zastanawiasz czy nie warto na nim zainstalować linux? To nie jest dobry pomysł. Matryca w laptopie jest już pewnie mocno wypalona, nie szkoda ci wzroku? Kondensatory już pewnie straciły pojemność, skoro jeszcze działa to pewnie nie długo. To samo dotyczy pecetów.

Według mnie lepiej jest kupić sprzęt poleasingowy np. 4 letni gdzie aktualnie można za 600 zł znaleźć zarówno laptopy jak i pecety spełniające wymagania windows 11. A przede wszystkim pogodzić się z faktem, że ten jeszcze działający sprzęt to już elektrośmieć.

Co myślicie o takim stanie rzeczy?
[Obrazek: userbar.png]
Prowadzę to forum od roku 2007. Przez ten czas projekt minta bardzo negatywnie się zmienił, stąd mogą w moich postach być opinie z którymi można się nie zgadzać.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Linux na stary komputer to mit - przez mati75 - 01-02-2025, 23:49
RE: Linux na stary komputer to mit - przez tomsdb - 02-02-2025, 10:28
RE: Linux na stary komputer to mit - przez matadrox - 02-02-2025, 11:58
RE: Linux na stary komputer to mit - przez mati75 - 02-02-2025, 15:24

Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości