Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy można usunąć bez szkody dla systemu pamięć podręczną ?
#8
0
(22-10-2021, 12:19)Jogi napisał(a):
(22-10-2021, 08:55)mizar70 napisał(a): RAM'u mam więcej niż potrzebuję. Systematycznie zapełnia się pamięć podręczna systemu, jakiś czas temu było około 400 MB a teraz jesz 1600 MB. Tego programu do czyszczenia używam w Mint 17.3 od kilku lat i nie mam problemów z systemem.  Mam tylko problem z rosnącą pamięcią podręczną.  
 Jeśli możesz to poleć jakieś pewne i bezpieczne komendy do czyszczenia systemu.

usuwanie miniaturek

rm -rf ~/.cache/thumbnails

sudo apt clean        Wyczyści /var/apt z niepotrzebnych paczek

sudo apt autoclean

Znacie jeszcze jakieć komendy do oczyszczania systemu ?

Dodano po pewnym czasie:
(22-10-2021, 08:55)mizar70 napisał(a): RAM'u mam więcej niż potrzebuję. Systematycznie zapełnia się pamięć podręczna systemu, jakiś czas temu było około 400 MB a teraz jesz 1600 MB. Tego programu do czyszczenia używam w Mint 17.3 od kilku lat i nie mam problemów z systemem.  Mam tylko problem z rosnącą pamięcią podręczną.  
 Jeśli możesz to poleć jakieś pewne i bezpieczne komendy do czyszczenia systemu.

Przy aktualizacjach przeglądarek np. Vivaldi, miałem ich kilkanaście sztuk w /var/cache/apt/archives/, nie wiem czy dobrze robię bo teraz usuwam je wszystkie za każdym razem po nowej aktualizacji.

Kiedyś dostałem kody które bardzo mi pomogły. 
usuwanie miniaturek:

rm -rf ~/.cache/thumbnails

sudo apt clean        Wyczyści /var/apt z niepotrzebnych paczek

sudo apt autoclean

Znacie jeszcze jakieć komendy do oczyszczania systemu ?
Po wpisaniu w terminalu rm -rf ~/.cache/thumbnails  wyczyściło mi 600 MB, czyli jest OK

Po wpisaniu którejś z tych komend --->  sudo apt clean ,  sudo apt autoclean ,  menager aktualizacji przestaje działać, po wpisaniu komendy sudo rm /var/lib/apt/lists/* -vf ,  aktualizacja zostaje naprawiona.


sudo rm -f /var/cache/apt/archives/*deb                                                                                                                                         

 sudo apt autoremove                                                                                                                                                                     

 czyść historie przeglądania
 Dzięki zaraz przetestuję. Do tej pory historię przeglądania czyściłem tym "bardzo niebezpiecznym" programikiem Smile
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Czy można usunąć bez szkody dla systemu pamięć podręczną ? - przez mizar70 - 22-10-2021, 12:48

Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości