Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Linux Mint - instalacja
#1
0
Witam. Chciałbym zainstalować znów Linux-a Mint (tym razem wersję cinamon) na laptopie MSI GX70 3BE, ale mam kilka pytań:
W pierwszej kolejności to podaję najważniejszą specyfikację laptopa:
- CPU: AMD A10-5750M
- GPU (dwie karty graficzne): Zintegrowana Radeon HD 8650G i zewnętrzna AMD Radeon HD 8970M (2GB GDDR5)
- PAMIĘĆ: DDR3 (L) 8GB
- HDD: 750GB i SSD:250

I teraz moje pytania.

1) Z racji że kiedyś się bawiłem na Mincie to czy nadal są problemy ze wsparciem 2 współpracujących kart i trzeba zrezygnować z któreś z nich?

2) Kolejne pytanie to chciałbym podzielić ogólnie w całości na linuxa wywalając oczywiście Windowsa, przy czym SDD na system a HDD na /home, ale nie wiem jak bezpiecznie będzie podzielić partycje dla pozostałych katalogów. Chodzi mi np. ile na SWAP, /tmp, no i czy warto np dodać jeszcze jakieś katalogi oprócz /(głównego), /home, /swap, /tmp ? jak z boot?

3) Następne pytanie to czy lepiej instalować na Legacy czy UEFI, starałem się coś o tym znaleźć, ale znajduje różne zdania, że UEFI przyśpiesza, ale może mieć jakieś problemy z działaniem niektórych rzeczy (chociaż sam osobiście nie testowałem tego).

4) Ostatnie pytanie. Nie wiem jak działa obecnie 20.2 czy coś zmieniło odnośnie odczytywanie dysków/pamięci flash tworzonych przez Windowsa, bo kiedyś miałem problem jak chciałem coś przerzucić po miedzy stacjonarnym (windowsem), a laptopem z mintem (chyba w tedy 18, czy 19). Czy może zamiast całość HDD przeznaczyć na /home podzielić 1/3 dysku dla katalogu windows-a (chociaż nie wiem jaki to miałby być)?

Wiem, że troszkę tego do tłumaczenia jest, ale myślę że to pomoże też wielu innym. A swoją drogą ze względu, ze już MSI, jak i AMD nie wydaje nowszysch sterowników na tego leptopa (pod windowsem), i ogólnie kierunek postepowania M$ z Windowsem 10 (jak i 11) mi się nie podoba, czas by się powoli przyzwyczajać i uczyć LINUXa (czas najwyższy), niestety nie jestem tak zaawansowany w Linuxa by sam sobie dać radę Sad Ogólnie będę próbował na nim uruchomić pakiet Affinity (priorytet) chociaż nie wiem czy mi się uda, a potem MOŻE Warframa. Gółównym celem będzie grafika, podpięcie tabletu graficznego, też swoją drogą się zastanawiam czy będzie to realne gdyż posiadam dwa od Wacoma Intuos 5 tuuch (PTH-650) i HuionTablet GT-156HD V2 (8192) no, ale zobaczymy co z tego wyniknie...

Z góry bardzo dziękuję za każdą chęć doradzenia/odpowiedzi. Każda odpowiedź jest dla mnie cenna dla nauki.
LAPTOP MSI GX70 3BE
- CPU: AMD A10-5750M
- GPU: Radeon HD 8650G &  AMD Radeon HD 8970M (2GB GDDR5)
- PAMIĘĆ: DDR3 (L) 8GB
- HDD: 750GB i SSD: ADATA SU800 256 GB


Wiadomości w tym wątku
Linux Mint - instalacja - przez peetboss - 23-10-2021, 15:11
RE: Linux Mint - instalacja - przez magnus - 23-10-2021, 20:40
RE: Linux Mint - instalacja - przez peetboss - 23-10-2021, 22:25
RE: Linux Mint - instalacja - przez magnus - 24-10-2021, 00:10
RE: Linux Mint - instalacja - przez peetboss - 24-10-2021, 00:27
RE: Linux Mint - instalacja - przez magnus - 24-10-2021, 00:38
RE: Linux Mint - instalacja - przez peetboss - 24-10-2021, 13:17

Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości