Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Długi start świeżo zainstalowanego minta .
#2
0
Hmm, 2 GiB RAMu. Teoretycznie to mniej niż minimalne. Lecimy dalej - Windows 10 z tego co pamiętam ma fast startup, który powoduje, że część rzeczy uruchamia się później. Kilka rzeczy, które możesz zrobić bezkosztowo i bezpiecznie:
  • masz dysk HDD i partycje na ext4? sprawdź dysk -> dane SMART, test odnośnie szybkości (może zainstalowałeś system na "luce" dysku -> Poradnik eksperta)
  • jaki wybrałeś wygląd (Cinnamon, Mate, Xfce)? -> masz mało RAMu, więc do płynnego działania teoretycznie najlepszy powinien być Xfce.
  • te wpisy odnośnie cx24123 -> poszukaj sterowników, najpierw przez systemowe opcje, jak nie zadziała to trzeba poszukać w archiwach (kilka wyników z google wskazuje, że to jakiś stary problem z DVB-T w okolicach 2010-2012 roku),
  • inne rzeczy - zobacz czy w logach systemowych są jakieś inne wpisy o randze ważne oprócz tych tu widocznych - mogą pomóc,
  • możesz spróbować też ograniczyć liczbę rzeczy na autostarcie,
  • możesz pobawić się w czyszczenie systemu - dystrybucja jest z preinstalowanymi aplikacjami (a jest ich trochę), jeśli ich nie będziesz potrzebował, to po co mają ci zaśmiecać komputer Wink
Bardziej ekstremalne:
  • wyłączenie dhcp (musisz wtedy samemu ustalić dostęp dostęp do neta)
  • zmiana z ekranu logowania na konsolę (kiedyś używałem, potrafiło trochę pomóc)
  • odchudzenie jądra o rzeczy, których na pewno nie będziesz używać (w linux z automatu masz jądro monolityczne w wersji generic, która działa na wielu urządzeniach, ale związane jest to z istnieniem tysiąca ifów i nadmiaru w stosunku do tego co potrzebujesz). Podejrzewam, że jeśli masz stacjonarkę, to sterowniki wifi nie są ci potrzebne. Niestety jest przy tym trochę roboty, bo ze względu na monolit musisz zrobić sobie własny kernel.
  • rozruch równoległy (nigdy tego nie używałem, więc nie wiem ile w tym prawdy)
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Długi start świeżo zainstalowanego minta . - przez MichałM - 16-09-2022, 19:03

Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości