Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
fstab i automontowanie NFS
#7
0
Próbowałem właśnie z osobna partycją. Tzn stworzyłem ją z szyfrowaniem LUKS, podczas uruchamiania prosi o hasło. wpisuje i odblokowuje. Dalej dałem w fstab podmontowanie udziału nfs z montowaniem w katalogu partycji szyfrowanej. DZIAŁA ;-)
Muszę podmontować szyfrowaną jako /home. Ale dzisiaj już na VM ;-)

Dodano po pewnym czasie:
Generalnie działa.
Tzn. stworzona partcja z szyfrowaniem LUKS. 
W pliku crypttab tworzymy wpis, aby podczas uruchamiania prosił o hasło. Dalej w fstab, montujemy naszą "otwartą - odszyfrowaną" partycję jako /home.
Można smiało podmontować zasoby z NFS czy SMB poprzez edycję i wpisy w fstab.
Na VM działa świetnie. 

Puenta taka, że można szyfrować /home, ale tylko jako partycja ewentualnie kontener które są podmontowane jako /home. W innym przypadku nie podepnie z fstab, bo /home jest odszyfrowany w momencie logowania.

Dodano po pewnym czasie:
(23-01-2024, 10:10)lexmark napisał(a): Próbowałem właśnie z osobna partycją. Tzn stworzyłem ją z szyfrowaniem LUKS, podczas uruchamiania prosi o hasło. wpisuje i odblokowuje. Dalej dałem w fstab podmontowanie udziału nfs z montowaniem w katalogu partycji szyfrowanej. DZIAŁA ;-)
Muszę podmontować szyfrowaną jako /home. Ale dzisiaj już na VM ;-)

Dodano po pewnym czasie:
Generalnie działa.
Tzn. stworzona partcja z szyfrowaniem LUKS. 
W pliku crypttab tworzymy wpis, aby podczas uruchamiania prosił o hasło. Dalej w fstab, montujemy naszą "otwartą - odszyfrowaną" partycję jako /home.
Można smiało podmontować zasoby z NFS czy SMB poprzez edycję i wpisy w fstab.
Na VM działa świetnie. 

Puenta taka, że można szyfrować /home, ale tylko jako partycja ewentualnie kontener które są podmontowane jako /home. W innym przypadku nie podepnie z fstab, bo /home jest odszyfrowany w momencie logowania.

Teraz jeszcze taki scenariusz. 
Chcę, aby dysk był montowany po zamontowaniu udziału sieciowego. 
Wpisuje w fstab udział NFS lub smb - bez różnicy. Jak zmusić system, aby poczekał za zasobem sieciowym i dalej montował resztę dysków.
W obecnej sytuacji czasem podmontuje wszystko prawidłowo, a czasem nie. Tzn. zamontuje udział sieciowy, ale nie zamontuje już dysków, które są zależne od udziału sieciowego.
Wstawiłem w udziale sieciowym, że ma poczekać za aktywną siecią czyli
Kod:
x-systemd.after=network-online.target
czy dodanie w fstab w linii z dyskami 
Kod:
_netdev
Coś pomoże? Teoretycznie z tego co czytałem, to zmienna informuje, że zasoby znajdują się zasobach które wymagają sieci.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
fstab i automontowanie NFS - przez lexmark - 22-01-2024, 15:58
RE: fstab i automontowanie NFS - przez mati75 - 22-01-2024, 17:41
RE: fstab i automontowanie NFS - przez lexmark - 22-01-2024, 18:01
RE: fstab i automontowanie NFS - przez mati75 - 22-01-2024, 22:00
RE: fstab i automontowanie NFS - przez lexmark - 23-01-2024, 09:46
RE: fstab i automontowanie NFS - przez mati75 - 23-01-2024, 09:51
RE: fstab i automontowanie NFS - przez lexmark - 23-01-2024, 10:10

Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości