Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Problem z instalacją Anki
#1
0
Witam,
mam teraz taką przygodę z instalacją Anki, programu do nauki słówek. Opiszę to dokładnie, ponieważ niedawno grzebałem w systemie z kartą graficzną i zaliczyłem padówę, więc teraz chciałbym tego uniknąć.
Najpierw instalowałem program z repozytorium, ale:
- wersja "normalna" nie uruchamiała się
- wersja flatpak ma jakieś błędy i nie można było robić kopii zapasowych.
Odinstalowałem toto, wyrzuciłem katalogi konfiguracyjne i ze strony Anki ściągnąłem program w pliku tar.bz2. Zgodnie z podpowiedziami znalezionymi w necie rozpakowałem plik i w zasadzie mogłem już program używać. Nie podobały mi się jednak dwie rzeczy: po pierwsze, program trzeba było uruchamiać z terminala, a po drugie katalog z plikami w pobranych... jakoś dziwnie.
Czytam więc plik "readme" i zgodnie z poleceniami w nim zawartymi, za pomocą komendy "make" instaluję program "w całym systemie". Niestety, nie do końca się to udaje. W menu nie pojawia się pozycja "Anki". Przez terminal programu też nie można uruchomić:
Kod:
Install complete. Type 'anki' to run.
root@mpal-Precision-M4600:/home/maciej/Pobrane/anki-2.1.22-linux-amd64# anki
mpv not found, reverting to mplayer
[4979:4979:0613/110657.829736:ERROR:zygote_host_impl_linux.cc(89)] Running as root without --no-sandbox is not supported. See https://crbug.com/638180.
root@mpal-Precision-M4600:/home/maciej/Pobrane/anki-2.1.22-linux-amd64#

I teraz najważniejsza część. Opiszę, co zrobiłem i proszę o weryfikację:
W katalogu /usr/local/share/anki/bin znalazłem plik wykonywalny anki. Poprzez funkcję "Utwórz nowy aktywator" stworzyłem na pulpicie skrót do niego. Poprzez ten skrót program uruchamia się i wygląda na to, że jest OK, ale czy na pewno?
Dalej jednak nie ma ikony Anki w menu, nie mogę jej więc umieścić w panelu. Zależy mi na tym, bo często program uruchamiam. Jest jakiś sposób na to?
I na koniec pytanie: czy mogę teraz usunąć katalogi i pliki anki z folderu "Pobrane"?

Dodano po pewnym czasie:
Hmmm, po restarcie anki pojawiło się w menu, więc wygląda na to, że wszystko się udało.
Proszę o potwierdzenie, czy mogę usunąć katalogi i pliki anki z pobranych. Moim zdaniem tak, bo katalogi Anki pojawiły się w "centrum" systemu (czyli poza katalogiem Home), więc pewnie nie są już potrzebne. Rozumiem, że byłyby niezbędne do pracy programu, gdybym nie zastosował polecenia "make"?
Pozdrawiam.
#2
1
Better response on post RE: Problem z instalacją AnkiMożesz łatwo zrobić test. Zmień nazwę katalogu anki w Pobrane i sprawdź, czy program się prawidłowo uruchamia i działa.
Jeśli wszystko będzie ok... Smile
#3
0
Nie wpadłem na to, a to takie proste...
Podziękował i zamykamy.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości