Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Partycja SWAP
#1
0
Witam,
Jestem dość świeżym użytkownikiem Linuxa ogólnie. Jako pierwszy system zdecydowałem się na Minta. Instalowałem go jako dual boot obok Windowsa 10.
Do instalacji posłużył mi jeden z opisów na Youtube. I tak na dobra sprawę wszystko ładnie hula i jestem bardzo zadowolony. Jednakże wg tej instrukcji podczas instalacji dałem "coś innego" i dorobiłem swap partycje ok 6GB. Jako, że teraz doczytałem więcej okazuje się że jej nie potrzebuję a wręcz może szkodzić (dysk SSD i 16GB RAM).
Pytanie jak ją poprawnie usunąć i przypisać do partycji home?
Z tego co widziałem musiałbym wejść w Live i usunąć partycje gpartem a następnie edytować fstab. Tylko pytanie w jakiej kolejności to zrobić (być może jest inny sposób). 
Kolejne pytanie to czemu wszędzie piszą o uprawnieniach roota potrzebnej do edycji fstab a po wpisaniu sudo gedit lub nano /etc/fstab i wpisaniu hasła użytkownika (nie roota) mogę edytować i zapisać fstab'a.
Czytając kolejne poradniki idzie ogłupieć.
Dzięki za pomoc
Odpowiedz
#2
0
Cytat:I tak na dobra sprawę wszystko ładnie hula i jestem bardzo zadowolony.
I to jest argument, żeby zbytecznie nie grzebać w systemie Wink

Cytat:Jednakże wg tej instrukcji podczas instalacji dałem "coś innego" i dorobiłem swap partycje ok 6GB. Jako, że teraz doczytałem więcej okazuje się że jej nie potrzebuję a wręcz może szkodzić (dysk SSD i 16GB RAM).
Tym się nie musisz martwić. Linux to nie Windows, który rzeźbi po SWAPie bez względu na to, czy ma wolną pamięć, czy nie.
SWAP w Linuksie używany jest na prawdę dopiero wtedy, gdy brakuje mu już RAM. Tak więc zwiększonym zużyciem SSD się nie martw, tym bardziej, że dzisiejsze dyski to nie to samo, co te produkowane jeszcze kilka lat temu.
Czasem ten SWAP się przydaje. Nie masz go dużo, więc chyba nie chodzi o dodatkowe miejsce na /home.
Podsumowując. Zostaw, leży, jeść nie woła, a może się kiedyś przydać Smile
Odpowiedz
#3
0
Porada prostego użytkownika Minta Smile

Jeżeli nie używasz wstrzymania lub hibernacji, to swap jest zbędny. Możesz go usunąć instalując GParteda z menadżera oprogramowania. PPM - wyłączasz partycję wymiany i ją usuwasz, a potem zwiększasz rozmiar home (zmień rozmiar,przenieś). Dopiero jeśli będzie problem ze zmianą rozmiaru home, to uruchamiasz GParteda live.

Gdyby system startował wolniej, to trzeba usunąć w systemie plików w etc (otwórz jako administrator) w pliku fstab, wpis ze swap. U mnie jest na samym dole.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#4
0
Dzięki za odpowiedź.
Właśnie używam dość często hibernacji. Mam lapka i często zamykam ekran (wygoda).
Zostawię jak jest Smile
Odpowiedz
#5
0
Domyślnie zamknięcie pokrywy włącza uśpienie, nie hibernację, chyba że przestawiłeś to sobie w ustawieniach zasilania.
SWAP może się przydać, albo i nie. Nigdy nie wiadomo. Następnym razem, jak będziesz (re)instalował system, nie twórz partycji SWAP. System sam w miarę potrzeby tworzy sobie plik SWAP i z niego korzysta.
Odpowiedz
#6
1
Better response on post RE: Partycja SWAPCzytałem na forach o problemach z wybudzeniem z uśpienia (wstrzymania), a nie tylko z hibernacji, w przypadku zbyt małego swapa, o braku nie wspomnę.
Generalnie jest zasada -  poniżej 4 GB RAM, wielkość 2x ilość RAM. 4 GB RAM lub więcej, taka sama wielkość lub odrobinę więcej. Wiele zależy od realnego użycia pamięci na danym komputerze. W niektórych przypadkach wartości mogą być mniejsze.
W przypdku nie stosowania wstrzymania lub hibernacji, od 4 GB RAM wzwyż, swap jest zbędny, choć niektórzy zalecaja 256-512 MB w sytuacjach awarjnych.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#7
0
No jednak mam uśpienie. Zostawię jak jest.
Ale mam przy okazji inne pytanie które w sumie zadałem wcześniej.
Mianowicie edycja fstab przy użyciu hasła użytkownika. Czy ten plik nie powinien mieć zabezpieczenie root'a?
Wczoraj próbowałem przy użyciu komend sudo nano /etc/fstab (to sam gedit) zapisać plik i nie wpisywałem hasła root
Odpowiedz
#8
0
Z tego co rozumiem, to chodzi o ręczną modyfikację wpisów w pliku fstab. Folder etc musisz otworzyć jako administrator żeby zmodyfikować fstab. Pisałem o tym wcześniej.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#9
0
Z tym hasłem to jest tak, że jeśli nie ustawisz sobie odrębnego hasła administratora, a posiadasz na komputerze konto użytkownik-administrator (należący do grupy sudoers), to działania administracyjne możesz wykonać podając hasło użytkownika.
Do jakich grup należy użytkownik można sprawdzić wpisując w terminalu groups.

Do poczytania: https://forum.linuxmint.pl/showthread.ph...%C5%BCnice
Odpowiedz
#10
0
Na temat swap aktualne informacje znajdziesz tutaj:

>> Jak powiększyć przestrzeń wymiany

Podczas instalacji automatycznie tworzony jest plik wymiany /swapfile. Maksymalna wielkość 2 GB. Widocznie twórcy Minta uważają że to wystarczy, ponieważ dane w przestrzeni wymiany są kompresowane.

Jak napisał yahoob3, konto użytkownika które tworzysz podczas instalacji posiada uprawnienia administratora.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości