Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Partycja Var
#1
0
Tworząc partycje podczas instalacji Minta posiłkowałem się artykułem:

https://morfikov.github.io/post/jak-opty...pod-linux/

Stworzyłem sobie miedzy innymi partycje Var o pojemności 4 GB i po tygodniu użytkowania systemu mam zajęte juz 85% dysku.

Jak czyścić zawartość takiej partycji ze zbędnych plików.
Odpowiedz
#2
0
Tutaj jest temat, który może Ci pomóc.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#3
0
Czy oprócz zastosowania komendy:

sudo apt-get autoremove && sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean 

która odzyskała mi 10% miejsca, jest jeszcze jakaś inna możliwość zwiększenia wolnej przestrzeni.
Odpowiedz
#4
0
A odróżniasz /var/tmp/ od /var/ ?
Odpowiedz
#5
0
(25-06-2020, 20:57)morfik napisał(a): A odróżniasz /var/tmp/ od /var/ ?

var jest katalogiem służącym do przechowywania wszystkich zmieniających się danych, a w katalogu var/tmp/ przechowywane sa pliki które w przeciwieństwie do tych w /tmp, powinny być zachowane przy zamknięciu systemu
Odpowiedz
#6
0
No ale ty napisałeś, że posiłkowałeś się moim artykułem, a ja tam nie pisałem o robieniu partycji /var/ tylko /var/tmp/ .
Odpowiedz
#7
0
Rzecz w tym, że z tego, co napisałeś utworzyłeś partycję /var - przynajmniej ja tak zrozumiałem. @morfik pisze o partycji /var/temp... chociaż TL;DRA Big Grin
Katalog /var zawiera też katalog log, który czasem potrafi spuchnąć do ładnych "bajtów"...
Kliknij ten katalog PPM i sprawdź jaką ma wielkość. Potem usuń zawartość czyli logi systemowe.
Odpowiedz
#8
0
(25-06-2020, 21:25)morfik napisał(a): No ale ty napisałeś, że posiłkowałeś się moim artykułem, a ja tam nie pisałem o robieniu partycji /var/ tylko /var/tmp/ .

Fakt trochę zamieszałem z niewiedzy podczas robienia partycji przy instalacji minta. Instalowałem dystrybucje linuxa po raz pierwszy w życiu. Przy tworzeniu nie umiałem stworzyć partycji /var/tmp/. Pomyślałem wtedy, że opracowanie zostało napisane dla starszej wersji linuxa i zbiegiem czasu zmieniła się struktura tworzenia partycji z /var/tmp/ na /var/. 

Jestem laikiem w dziedzinie linuxa. Nie znam struktury systemu. Wcześniej korzystałem tylko z windowsa. Mój błąd, ale nie myli się tylko ten co nic nie robi.
Odpowiedz
#9
2
Better response on post RE: Partycja VarPorada prostego użytkownika Linuksa.
Najprościej zainstalować system od nowa z formatem, wydzielając jedynie partycje systemową i home. Z czyszczeniem trzeba być ostrożnym, bo wcześniej, czy później mogą wystąpić problemy z systemem. Gdy włączysz Timeshift, to ustaw tylko jedną migawkę na miesiąc, najlepiej na home, bo w przeciwnym razie szybko zapełni się partycja systemowa.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#10
0
(26-06-2020, 09:25)omkar napisał(a): Porada prostego użytkownika Linuksa.
Najprościej zainstalować system od nowa z formatem, wydzielając jedynie partycje systemową i home. Z czyszczeniem trzeba być ostrożnym, bo wcześniej, czy później mogą wystąpić problemy z systemem. Gdy włączysz Timeshift, to ustaw tylko jedną migawkę na miesiąc, najlepiej na home, bo w przeciwnym razie szybko zapełni się partycja systemowa.

Dzięki za opowiedz zrobię tak jak napisałeś.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości