Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane AMD Ryzen 5 2500U i Radeon Vega 8 Mobile - Sterowniki nie zawsze się ładują
#7
0
Próbowałem instalacji Linux Mint 20 ale nie udało mi się ani razu go uruchomić tak żeby sterowniki się załadowały.
Wcześniej próbowałem zainstalować Ubuntu (18 jak i 20) ale kończyło się na czarnym ekranie na uruchamianiu instalatora albo jakiś innych błędach i system zawieszał się.

Jeśli chodzi o jądro to mam najnowsze ale mogę spróbować starszych wersji.

Update BIOS to nie zabardzo bo jest mój jedyny komputer i jeśli bym coś zepsuł(wiem że się da) to byłoby źle

Jeśli coś się zmieni będę pisał, tematu jeszcze nie zamykam, może dzisiaj i jutro jeszcze coś uda mi się zrobić

Dziękuje za pomoc i Dobrej nocy życzę Smile

Dodano po pewnym czasie:
Witam ponownie!

Straciłem już cierpliwość do wersji 19.3 Mint, wielokrotna instalacja sterowników próbowanie różnych sbosobów zakończyło się czarnym ekranem(nie ważne czy jakimiś parametrami czy bez). Zainstalowałem więc wersję 20 Cinamon. Podczas sesji Live uruchomionej z USB działała jasność ekranu, ale nie działał touchpad. Po zrestartowaniu po zakończonej instalacji system się uruchomił, wyświetlił się komunikat o braku akcerlacji graficznej a w Driver Manager był tylko zainstalowany sterownik do karty Wi-Fi. Próba zmiany jasności ekranu kończyła się crashem Cinamona.

Próba 1: Instalacja sterowników ze strony AMD
- Pobrałem paczkę ze sterownikami na wersję 20.10
- uruchomiłem skrypt amdgpu-install
- coś zaczęło się instalować ale po restartcie nic się nie zmieniło
- uruchomiłem drugi skrypt "amdgpu-pro-install"
- po restarcie Cinamon wysypał się od razu
- ostatecznie odinstalowałem wszystkie sterowniki od AMD

Próba 2: Parametr "noapic"
- nic nie dało, tylko jedynie touchpad przestał działać Sad

Jest może jakaś inna dystybucja która działałaby na Ryzen 2500U i Vega 8 Mobile? (Ubuntu nie działa)
Albo jakieś inne sterowniki(open-source czy coś takiego)?

Pozdrawiam Smile

Dodano po pewnym czasie:
Zrestertowałem system ponownie, nie dodając żadnych parametrów podczas startu, system się uruchomił i wszystko działa. Sterowniki załadowane, jasnośc ekranu działa, touchapd też. Ale po restarcie systemu już nic nie działa Sad

Jest to o tyle dziwne, bo sterowniku są w systemie "amdgpu" ale nie zawsze się ładują. Czyli w tej sytuacji na pewno nic nie daje instalacja sterowników ze strony AMD.

Jeśli ktoś ma jakieś pomysły to można pisać, chętnie spróbuje Smile

Dodano po pewnym czasie:
No chyba, że linuks nie ma wsparcia do tej karty graficznej(integry) i procesora.

Sterowniki są ale nie zawsze się ładują, po kilkukrotnym restarcie wszsystko działa jak powinno. Nie wiem co może być przyczyną takiego problemu.

Na razie będę musiał uruchamiać system kilka razy aby się poprawnie uruchomił Sad


Wiadomości w tym wątku
RE: AMD Ryzen 5 2500U i Radeon Vega 8 Mobile - Sterowniki nie zawsze się ładują - przez Kamil123 - 01-07-2020, 22:07

Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości