Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Instalacja Linux Mint 20, nowy dysk SSD.
#1
0
Witam,

Zdaje sobie sprawę ze takich tematów już trochę było ale mimo wszystko po przeczytani ich nie do końca czuje sie pewny jak  to zrobić.
Czy mogę prosić o klarowne wytłumaczenie i podpowiedzieć jak optymalnie podzielić dysk na partycje i czy podzielenie na partycje będzie miało w ogolę sens bo będzie to dysk tylko i wyłącznie pod Linuxa. Chciałbym jednak aby ten dysk z Linuxem był widoczny z poziomu Windowsa.

Jak dobrze zrozumiałem wszelkie poradniki powinienem chyba zrobić podział na co najmniej 2 partycje, root i /home? Bez partycji swap skoro jest to dysk ssd?
Jeśli nie tak, to jak inaczej poprawnie to zrobić? Oraz jak to ustawić by nadmiernie nie eksploatować dysku ssd.

Będę ogromnie wdzięczny za każdą podpowiedz przeznaczona dla kompletnie zielonego Smile
#2
1
Better response on post RE: Instalacja Linux Mint 20, nowy dysk SSD.Podział, o którym piszesz jest ok. (/ i /home).
Żeby Windows widział partycje linuksowe będziesz musiał zainstalować dodatkowe oprogramowanie (Win), np. https://www.thewindowsclub.com/read-linu...nux-reader, lub https://www.diskgenius.com/how-to/ext4-windows.php

Co do zużycia dysku SSD... nie martw się na zapas Smile To już nie te czasy, nie te SSD Smile
#3
0
Ok,

Czyli tworze dwie partycje.

/ - jako 30gb będzie ok? bo rozumiem ze ja mam ustawić jak miejsce instalacji/rozruchu systemu?
/home - pozostała cześć, będzie jak partycja na wszystko co tam ja będzie potrzebował? (jaki typ plików ustawić optymalnie i czy to istotne?)

Dobrze rozumiem?
#4
0
50 GB na / będzie ok.
Reszta na /home.
Jeśli instalujesz w trybie legacy, jako miejsce instslacji programu rozruchowego wskaż /dev/sda. Jeśli w trybie UEFI... poszukaj na forum, było lub wstrzymaj się do jutra, kiedy myślenie będzie w trybie "on" Wink
System plików wybierz ext4.
#5
0
No to już chyba wiem jak będzie miało o to wyglądać, jednak chciałbym się upewnić.
Bo jak dobrze wyszperałem w jeśli będę instalował w trybie UEFI będę musiał utworzyć 3 partycje.

1. 300MB - Partycja Systemowa EFI (ESP)
2. 50000 MB - "/" rozumiem ze na tym będzie wszystko co związane z systemem?
3. Reszta dysku - /home - partycja na moje programy itp. itd?

Dobrze rozumiem ze tak to powinienem ustawić? Oraz dobrze rozumiem ze pliki systemowe będa na "/"?
#6
0
Nie masz czasem dwóch dysków, na pierwszym Windows 7?
Jeżeli tak to sytuacja trochę się komplikuje.
#7
0
Posiadam ogolnie 3 dyski.

1. SSD 128GB - Windows 7
2. 1 TB SSHD
3. SSD 240 GB -ten będzie przeznaczony dla Linuxa.

Podczas instalacji Linuxa zamierzam odpiąć pozostałe dyski. Chce je podpiać dopiero po sfinalizowaniu instalacji, klaruje to troche sytuacje?
#8
0
Możesz instalować Minta w trybie UEFI ale jest możliwe że program rozruchowy Grub nie będzie widział Windows 7 więc wybór systemu będzie możliwy tylko poprzez BIOS.
#9
0
Nie widzę problemu w tym żeby wybierać sobie w BIOS który system ma startować.
Nie będę ukrywał tez ze to mój pierwszy Linux i będzie dla mnie eksperymentalna-edukacyjna-zabawa. Smile

Czyli optymalnie zainstalować go na podpiętym Solo SSD 240GB i po sfinalizowaniu dopiero podpiąć pozostałe?
#10
0
Tak, to będzie najprostsze rozwiązanie.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości