Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane ale namieszałem xD
#1
0
Witam ale nawaliłem Smile miałem dwa konta w mincie jedno admin drugie standardowe i zmieniłem to konto admin na standardowe i nie mogę teraz zalogować się jako root, time shift mam wyłączony wiec nie przywrócę nic :/
#2
1
Better response on post RE: ale namieszałem xDOtwórz menu GRUB (zrestartuj komputer przytrzymując klawisz Shift)
Kliknij na "Opcje zaawansowane" (Advanced options)
Uruchom "recovery mode"
Wybierz "root" i ponownie naciśnij klawisz Enter
Wykonaj te polecenia (zamiast XXXX wpisz nazwę konta)

mount -o rw,remount /

adduser XXXX sudo

reboot
#3
0
Problem w tym że przytrzymując shift nie wchodzi do GRUBA normalny ekran logowania pokazuje
#4
0
W /etc/default/grub ustaw jako admin/root opcje:
GRUB_TIMEOUT_STYLE=menu
GRUB_TERMINAL=console
i zaktualizuj poleceniem sudo update-grub
#5
0
Nie mogę tego zrobić. Nie mogę używać Sudo bo mam brak uprawnień, nie mogę zapisać tego configa z gruba bo nie mogę zapisywać takich plików brak uprawnień mam cały czas.
#6
1
Better response on post RE: ale namieszałem xDJeśli nie możesz wyświetlić menu GRUB naciskając Shift, spróbuj wcisnąć Esc.
#7
0
Może nie zbyt pomocne będzie na tę chwilę, ale przyszłościowo, warto ustawić osobne hasło dla root (nie dodatkowe konto, bo konto admina istnieje i ma się dobrze) oraz jednak korzystać z migawek. Jeśli Mint posiada jakieś standardowe hasło dla root, to może tędy droga koledzy?
#8
0
Tak już myślałem, żeby po prostu spróbować sudo su Smile
#9
0
Można to zrobić bez otwierania menu GRUB nadając  hasło użytkownikowi root.

W "Menu > Monitor systemu > Systemy plików" sprawdź nazwę urządzenia na którym jest partycja / (np. /dev/sda2)
Uruchom pendrive z Mintem (tryb Live)
Otwórz terminal i wykonaj te polecenia (zamiast YYYY wpisz nazwę urządzenia, zamiast XXXX wpisz nazwę konta)

sudo mount YYYY /root

sudo chroot /root

Nadaj użytkownikowi root to samo hasło które masz dla konta (przy wpisywaniu hasło nie będzie widoczne).

passwd

exit

sudo umount /root

Wyłącz pendrive, uruchom komputer i przywróć uprawnienia administratora na koncie poleceniem:

su -c "adduser XXXX sudo"
#10
0
Ok wszedłem do GRUBA shift + esc wpisałem te komendy co kolega wyżej aby nadać uprawnienia admina do konta i działa ale nie rozumiem jednej rzeczy. Mam drugie konto standardowe bez hasła gdy wejdę w szczegóły konta pokazuje mi kropki przy haśle a jak chce dać hasło to wymaga podania starego które nie istnieje. Co to za nonsens?


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości