Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mate, nie mozna zalogowac sie do systemu po czyszczeniu systemu
#1
0
Witam,
Jestem początkującym użytkownikiem mint mate 19, napotkałem na poważny (dla mnie) problem z którym nie umiem sobię poradzić.

Muszę uzyskać dostęp do plików z puplitu mojego oryginalnego konta na mate 19, utrata plików będzie mnie sporo kosztowała (pliki do pracy które odzyskać muszę oraz projekty dotyczące budowanego domu etc.). Czy mógłby mi ktoś powiedzieć co zrobić po kolei? Mam postawiony świeży system obok, mam też utworzone nowe konto na poprzednim systemie. Jeśli ktoś jest zainteresowany opisem co się stało zanim utraciłem dostęp, zapraszam do lektury poniżej.

Od wczoraj próbuję znaleźć rozwiązanie na forach PL i EN ale kazdy etap kończy się niepowodzeniem lub częściowym powodzeniem, sprawa stała się pilna ponieważ pracuję z domu i muszę mieć dostęp do plików które zostały na koncie do którego nie mam obecnie dostępu.
Sprawa wygląda tak:
system wyświetlił informację i małej ilości miejsca na dysku, pamiętam że kiedyś czyściłem jakieś pliki w folderze /var więc starałem się znaleźć stronę z tą samą poradą.
Znalazłem stronę zatytuowaną " 4 sposoby na zwolnienie miejsca na dysku w systemie Linux" i skorzystałem z rady aby usunąć stare jądra.
Następnie skorzystałem z porady ze strony admininfo, strona zatytuowana jak zwolnić miejsce na dysku linux ubuntu, zastosowane komendy:

UWAGA! Poniższe komendy (druga i trzecia) zawierają BŁĘDY. Druga podaje miejsce zajęte przez katalog root "/", trzecia zaś zawiera "letalny" błąd powodujący skasowanie katalogu /home użytkownika czyli skasowanie wszystkich plików użytkownika oraz katalogu głównego "/" - proszę ich nie stosować!
sudo apt autoremove
du -sh ~ / .caché / thumbnails
rm -rf ~ / .caché / thumbnails / *

sudo apt-get autoclean
sudo apt-get install gtkorphan

Prawidłowe komendy: podająca "wagę" katalogu .cache oraz usuwająca miniatury obrazów, dzięki czemu można odzyskać nieco miejsca na dysku są następujące:
Kod:
sudo apt autoremove
du -sh ~/.cache/thumbnails
rm -rf ~/.cache/thumbnails/*
sudo apt-get autoclean
Ostatnia komenda podana przez @adamq89 służy do instalacji programu do wyszukiwania osieroconych bibliotek. Nie jest tu potrzebna.
(Przyp. YB3)


Po wszystkim zauwarzyłem, że z pulpitu zniknęła większość folderów i plików, musiałem wyłączyć laptopa więc po prostu wyłączyłem system.
Przy kolejnej próbie startu nie mogłem się zalogować, wpisywałem poprawne hasło i po chwili pojawiał się znowu ekran logowania.
Odpaliłem liveusb, zrobiłem miejsce na kolejny system (z wolnego miejsca na dysku przypisanego dla nieuzywanego windowsa 10, partycja oryginalnego linuxa pozostala nieruszona) i zainstalowałem drugi system mint mate obok pierwszego. Nie wiedziałem, że nie będę miał dostępu do moich plików z poprzedniego system (folder /home jest pusty).
Następnie utworzyłem nowe konto na oryginalnym systemie żeby spróbować uzyskać dostęp do poprzedniego użytkownika, również bez sukcesu.

Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Mate, nie mozna zalogowac sie do systemu po czyszczeniu systemuCześć

Spróbuj tak:
- uruchom system do momentu pokazania się okna logowania, naciśnij kombinację klawiszy Ctrl+Alt+F2 wejdziesz w tryb tekstowy.
- podaj swój login i hasło (te niedziałające) - powinieneś się tak zalogować.
- wykonaj te dwie komendy
Kod:
sudo chown myuser:myuser /home/myuser/.Xauthority
i
Kod:
sudo chown -R myuser:myuser /home/myuser
gdzie zamiast myuser wpisz twój login (ten niedziałający).

Do ekranu logowania powrócisz naciskając Ctrl+Alt+F7 - teraz powinno działać.
Jeśli nie, można jeszcze wykonać poz tymi dwoma komendami jeszcze jedną:
Kod:
sudo rm ~/.Xauthority ~/.ICEauthority
Odpowiedz
#3
0
Cześć,

dzięki za szybką odpowiedź, niestety wygląda na to że coś głębiej jest namieszane.
Po wpisaniu loginu i hasła mam komunikat
"
last login Sat Nov 7 23:45:40 CET 2020 on ttyl
Failed to connect https://changelogs.ubuntu.com/meta-release-lts. Check your Internet connection or proxy settings

No Directory, logging in with HOME=/
To run a command as administrator (user "root"), use "sudo <command>".
See "man sudo_root" for details
"

wpisałem jednak komendy które podałeś i pojawi się inny komunikat:

"
error in /etc/sudo.conf, line 0 while loading plugin "sudoers_policy"
usr/lib/sudo/sudoers.so must be only be writable by owner
fatal error, unable to load plugins
"

Czy jest szansa na zalogowanie się, czy muszę jednak próbować w jakiś sposób skopiować ważne dane?
Nie ukrywam że zalogowanie się byłoby dużo wygodniejsze ze względu na masę zakładek a firefoxie które chciałbym również odzyskać, ostatni backup zakładek robiłem może pół roku temu. Miałem też fajnie skonfigurowany program "apparmor" oraz " imwheel" ale to już szczegóły...
Hasło użytkownika na 100% jest poprawne.
Odpowiedz
#4
1
Better response on post RE: Mate, nie mozna zalogowac sie do systemu po czyszczeniu systemuJeżeli wykonałeś polecenie tak jak przedstawiłeś to powyżej  Exclamation rm -rf ~ / .caché / thumbnails / *  Exclamation  to usunąłeś cały katalog domowy. Do konta już się nie zalogujesz bo zostało skasowane razem ze wszystkimi plikami.

Istnieją programy które potrafią przeszukać cały dysk i odzyskać pliki pewnego typu jeżeli nie zostały one nadpisane kiedy tworzyłeś nowe konto użytkownika.
Odpowiedz
#5
0
Ok dzięki, przynajmniej nie będę tracił czasu na odkręcanie tego czego się odkręcić nie da, jedyna opcja to odzyskiwanie danych..
Czy są jakieś bardziej polecane narzędzia do odzyskiwania na Mate czy raczej bez większych różnic?

Tak poza tym to niezła porada na stronie z której korzystałem (chyba że zrobiłem coś źle...)

ku przestrodze dla innych, porada z której skorzystałem:
"
Krok 1
Aby zobaczyć aktualny rozmiar pamięci podręcznej miniatur, wykonamy następujące polecenie:
du -sh ~ / .caché / thumbnails


Krok 2
Tam wyświetlony zostanie aktualny rozmiar tych miniatur. Aby je wyeliminować, wykonamy następujące polecenie:
rm -rf ~ / .caché / thumbnails / *


"

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi
Odpowiedz
#6
1
Better response on post RE: Mate, nie mozna zalogowac sie do systemu po czyszczeniu systemuŚrodowisko graficzne nie ma znaczenia. Uruchom pendrive z systemem w trybie Live i znajdź program tego typu dla Minta. Odzyskiwanie danych w ten sposób jest powolne i niepewne.

Polecenie które wykonałeś nie powinno mieć spacji w ścieżce:
rm -rf ~/.cache/thumbnails/*
Ze spacjami ścieżka została potraktowana jako odrębne katalogi.
Odpowiedz
#7
0
Polecenie byo skopiowane i wklejone wiec powinno byc poprawne.
Zabieram sie za probe odzyskiwania danych, dziekuje za odpowiedzi, temat do zamkniecia.

P.s.
przepraszam za brak polskich znakow, ten post pisze z livecd i polskie znaki nie sa obslugiwane..
Odpowiedz
#8
0
Twórcy tej porady byli złośliwi albo nie mieli pojęcia co robią.

Temat zostawimy na razie otwarty. Napisz jak poszło odzyskiwanie danych.

Na forum mamy poradnik na temat: >> Czyszczenie systemu
Odpowiedz
#9
Wink 
0
Niestety testdisk oraz photorec nie czytają/widzą dysku SSD z automatu.
Nie znam się na nazewnictwie, ale musiałem udostępniać coś na kształt innej niż domyślna ścieżkę do partycji SSD (domyślna jest do dysków hdd), biorąc pod uwagę to, że partycja poprzedniego systemu była ruszana przez gparted - próbowałem zwiększyć miejsce na dysku posiłkując się jedną z porad, mówiła ona że brak miejsca może być jedną z przyczyn braku startu systemu.
Linux był na końcu dysku więc Gparted przesunął wszystkie dane z partycji linuxa o kilka GB do tyłu co pewnie mocno uszkodziło pliki które chciałbym odzyskać, i z racji braku czasu (komputer musi być gotowy do pracy we wtorek + roczne dziecko + żona w ciąży + szukanie dysku zewnętrznego w poszukiwaniu jakiegokolwiek back-up'u z plikami i zakładkami firefoxa + cała reszta litanii...) skutkiem jest poddanie się w próbie ratowania danych.
Zakladki znalazłem z 2018r.
Jeśli ktoś mógłby mnie naprowadzić na instrukcję jak uruchomić odzyskiwanie danych przez photorec pracując na dysku SSD (nie umiem udostępniać dysku SSD z konsoli mając na niej uruchomione komendy photorec, a niestety z braku czasu nie mogę pozwolić sobię na wyłączanie photorec w konsoli, powrót do zmian ścieżek itp.) to chętnie bym skorzystał z takiej pomocy.
Rozumiem, że niektórzy mogą potraktować to jako lenistwo, niestety nie mam czasu na zagłębianie się w każdy temat pokolei nawet gdybym chciał, budowa domu również pochłania tony czasu i na tym się skupiam jak już mam chwilę wolnego, trzeba doktoryzować się w każdej dziedzinie żeby mieć dom zbudowany tak jak się chcę, inaczej fachowcy potrafią człowieka sprowadzić na...... Po budowie chętnie przysiądę i zagłębię się troszkę w świat linuxa bo widzę że warto.
Zaczynałem przygodę z linuxem jako nastolatek (mandrake, mandriva, fedora, gentoo..., ostatecznie na chwilę zostałem przy ubuntu w tamtych czasach), jednak żadna dystrybucja nie pozwalała mi pracować na codzień z linuxem bez wpisywania komend od czasu do czasu lub nie spędzając godzin na konfigurację wstępną. Taką dystrybucją był mint cinnamon 17 z którym zaczynałem i w końcu zastąpił mi windowsa prawie w pełni. Chciałbym zostać z mintem  Smile .
Obecnie szukam nowej stabilnej wersju Minta mate 20, ściągnę, usunę dwie obecne partycje mate (poprzedni i świeży system) zostawiając tylko windows 10 (na który muszę się logować od czasu do czasu żeby połączyć się z serwerem w pracy) i puste miejsce na którym postawię świeży system.

Jeśli mogę wtrącić do tego wątku - czy istnieje szansa, że Citrix farm będzie działał na mint 20? Na mint 19 niestety nie ruszył lub ja nie umiałem (za wcześnie się poddałem z braku czasu) tego ogarnąć. Jeśli jest ktoś, kto używa Citrix na linux to prosiłbym o informację że się da, będę wiedział że warto podrążyć temat.

Moderacja:Na inne sprawy zakładaj osobne wątki.
Odpowiedz
#10
0
Z jakim serwerem musisz się łączyć w pracy?
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości