Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Po dołożeniu pamięci system ciągle restartuje
#1
0
Witam , jestem początkujący w temacie Linuxa więc proszę o wyrozumiałość.
Postanowiłem reanimować stary laptop Samsung NP-R509 i wgrać coś mniej zasobożernego od Windowsa.
Po przeglądnięciu kilku artykułów w necie wybór padł na : linuxmint-20-cinnamon-64bit. 
Za pomocą balenaEther przygotowałem pendrive z Mintem i zainstlowałem na dysk ssd lapka.
System się uruchamiał i po ściągnięciu zasugerowanych przez minta aktualizacji obejrzałem kilka filmów oraz przejrzałem wiadomości w necie laptop działał spoko.

Z netu dowiedziałem się że ten model Samsunga ma dość wypasioną płytę główną i mogę zamienić powolnego Pentium T3200 2,0GHz, FSB 667MHz, L2 1MB 
na szybszego Core2 Duo T8700 2,53GHz, FSB 1066MHz, L2 3MB . Znalazłem za to :Core2 Duo T9400 2,53GHz, FSB 1066MHz, L2 6MB i taki zamontowałem w laptopie , który znacznie przyspieszył.

Postanowiłem dołożyć też drugą 2GB kość pamięci i tu zaczęły się schody : 
przy włożonych dwóch kościach laptop próbuje uruchomić system ale tuż przed momentem kiedy pojawia się logo Minta resetuje się . 
Zamiana miejscami nie pomaga , na pojedynczej kości czy to jednej czy drugiej Mint startuje , tak samo nie robi mu różnicy w które gniazdo włożę kość pamięci też startuje.
Mem test obie kości przeszły pozytywnie.

Kości różni tylko producent jedna Samsung druga Hynix , parametry mają takie same : 2GB 2Rx8 PC2 - 6400S - 666 - 12 .
Z ciekawości zainstalowałem przy założonych dwóch kościach razem windows 7 i poszło bez problemu system uruchomił się . 
Potem próbowałem instalować z powrotem Minta , nie dało się go nawet uruchomić z pendrive laptop się resetował przy próbie ładowania systemu, 
nie udało się także zainstalować : openSUSE-Tumbleweed-DVD-x86_64-Snapshot20201105-Media. oraz  ubuntu-20.10-desktop-amd64. tak samo reset przy każdej próbie instalacji czy uruchomienia z pendrive. 

Czy systemy Linux mogą mieć problem że kości są różnych producentów  i to jest powodem resetowania się ? Czy raczej wina Laptopa?  Ktoś coś?

Niestety nie mogę na razie wgrać nowszej wersji biosu z powodu braku baterii w laptopie.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Po dołożeniu pamięci system ciągle restartuje - przez sirjack7 - 09-11-2020, 16:31
RE: Po dołożeniu pamięci system ciągle restartuje - przez sirjack7 - 09-11-2020, 23:14

Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości