Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z drukarką CANON LBP-5050n
#1
0
Witam,

Na wstępie uprzedzam że to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.  Używam Minta już od kilku lat i nigdy nie miałem z nim większych problemów jednak ostatnio natrafiłem na mur nie do przebicia. Otóż mam drukarkę Canon LBP-5050n z którą nie mogę się za nic połączyć. Docelowo chcę ją zainstalować jako drukarkę sieciową ale nawet po USB nie jestem w stanie nic wydrukować. Na windowsie działa normalnie, wyszukałem ja w mojej sieci, dodałem i mogę drukować ale pod Mintem zawodzą wszelkie sposoby. Na początku podczas wyszukiwania sterowników nie było mojego modelu więc wskazywałem na drukarki bliskie mojego modelu ale bez skutecznie. Następnie  pobrałem sterowniki od producenta i zainstalowałem - linux-capt-drv-v271-uken.tar.gz. Tu te z próbowałem na rożne sposoby. Najpierw wypakowałem archiwum i z folderu /Pobrane/linux-capt-drv-v271-uken/64-bit_Driver/Debian zainstalowałem przez menażera pakiet cndrvcups-common_3.21-1_amd64.deb. Niestety dalej podczas instalacji nie było mojej drukarki. Po dłuższym przeszukiwaniu internetu skorzystałem z tego opisu : https://tutorialforlinux.com/2019/03/11/...d-install/
Po tym zabiegu podczas wykrywania drukarki od razu odnalazło mi sterownik Canon LBP5050 CAPT i zainstalowałem drukarkę jednak dalej nie mogę nić wydrukować. Pojawia się teraz monit że wysyłam do drukarki i za chwilę że wydrukowano... tyle że nic nie drukuje. Huh
POMOCY!!!
Odpowiedz
#2
0
Spróbuj wg tego: http://ubuntuhandbook.org/index.php/2020...ntu-20-04/

Co prawda nie ma tam modelu LBP-5050n ale kto wie, może ruszy:
Odpowiedz
#3
0
(26-11-2020, 19:10)dedito napisał(a): Spróbuj wg tego: http://ubuntuhandbook.org/index.php/2020...ntu-20-04/

Co prawda nie ma tam modelu LBP-5050n ale kto wie, może ruszy:


Hej,


Niestety dalej nic Sad
Odpowiedz
#4
0
Jak podłączyłeś tę drukarkę do komputera?
Jeśli chcesz drukować przez sieć i podłączyłeś ją do routera kablem USB - nic z tego nie będzie. Pod Linuksem to nie działa.

Jeszcze jedno.
Kiedy instalowałeś sterownik czy rozpakowałeś ściągnięty plik tar.gz i z katalogu /...sterownik 32 lub 64 bit.../Debian zainstalowałeś w pierwszej kolejności plik "cndrvcups-common_3.21-1_amd64.deb" a dopiero potem plik "cndrvcups-capt_2.71-1_amd64.deb"?
Odpowiedz
#5
0
(26-11-2020, 22:14)yahoob3 napisał(a): Jak podłączyłeś tę drukarkę do komputera?
Jeśli chcesz drukować przez sieć i podłączyłeś ją do routera kablem USB - nic z tego nie będzie. Pod Linuksem to nie działa.

Jeszcze jedno.
Kiedy instalowałeś sterownik czy rozpakowałeś ściągnięty plik tar.gz i z katalogu /...sterownik 32 lub 64 bit.../Debian zainstalowałeś w pierwszej kolejności plik "cndrvcups-common_3.21-1_amd64.deb" a dopiero potem plik "cndrvcups-capt_2.71-1_amd64.deb"?

Drukarka ma port Lan i zrobiłem podłączenie do Lan poprzez router w trybie klient żeby po Wi-fii podłączyć ją z moim FunBoxem. Zrobiłem tak bo drukarka nie ma połączenia po WiFi a w tym pokoju gdzie mam drukarkę to nie mam kabla.
Tak jak pisałem najpierw zainstalowałem poprzez menadżera sterownik "cndrvcups-common_3.21-1_amd64.deb a potem zrobiłem wg instrukcji z tej strony : https://tutorialforlinux.com/2019/03/11/printer-canon-i-sensys-lbp5050-n-ubuntu-driver-how-to-download-install/

Czyli nie instalowałem tego drugiego sterownika "cndrvcups-capt_2.71-1_amd64.deb". Tyle że jak teraz odpaliłem go przez menadżera to pokazało mi że plik jest zainstalowany.  Dałem zainstaluj ponownie i zobaczę czy będzie różnica.

Dodano po pewnym czasie:
(27-11-2020, 01:01)[email protected] napisał(a):
(26-11-2020, 22:14)yahoob3 napisał(a): Jak podłączyłeś tę drukarkę do komputera?
Jeśli chcesz drukować przez sieć i podłączyłeś ją do routera kablem USB - nic z tego nie będzie. Pod Linuksem to nie działa.

Jeszcze jedno.
Kiedy instalowałeś sterownik czy rozpakowałeś ściągnięty plik tar.gz i z katalogu /...sterownik 32 lub 64 bit.../Debian zainstalowałeś w pierwszej kolejności plik "cndrvcups-common_3.21-1_amd64.deb" a dopiero potem plik "cndrvcups-capt_2.71-1_amd64.deb"?

Drukarka ma port Lan i zrobiłem podłączenie do Lan poprzez router w trybie klient żeby po Wi-fii podłączyć ją z moim FunBoxem. Zrobiłem tak bo drukarka nie ma połączenia po WiFi a w tym pokoju gdzie mam drukarkę to nie mam kabla.
Tak jak pisałem najpierw zainstalowałem poprzez menadżera sterownik "cndrvcups-common_3.21-1_amd64.deb a potem zrobiłem wg instrukcji z tej strony : https://tutorialforlinux.com/2019/03/11/printer-canon-i-sensys-lbp5050-n-ubuntu-driver-how-to-download-install/

Czyli nie instalowałem tego drugiego sterownika "cndrvcups-capt_2.71-1_amd64.deb". Tyle że jak teraz odpaliłem go przez menadżera to pokazało mi że plik jest zainstalowany.  Dałem zainstaluj ponownie i zobaczę czy będzie różnica.



Dalej bez zmian. Wydaje mi się że problem musi być gdziś indziej ponieważ nie mogę drukować również jak drukarka jest połączona po USB Confused Confused Confused

Dodano po pewnym czasie:
Najdziwniejsze jest również to że dostaje komunikaty że "Dokument został wysłany do drukarki" oraz że "wydrukowano dokument"
Najgorsze w tym to to że wszystkim domownikom zainstalowałem Minta i teraz nikt nie może drukować Undecided Undecided
Odpowiedz
#6
0
Spróbuj może jeszcze raz w ten sposób:
- usuń drukarkę w panelu drukarek,
- ściągnij archiwum: https://www.canon-europe.com/support/con...disclaimer - wersję 2.0 z 16 lipca 2015 r.
- rozpakuj tego tara - PPM, rozpakuj tutuaj i z lokalizacji: \CAPT_Printer_Driver_for_Linux_V200_uk_EN.tar.gz\OHeFnc.tar\CAPT_Printer_Driver_for_Linux_V200_uk_EN\Driver\Debian\ dwuklikiem zainstaluj programem Gdebi obydwa deby - w kolejności "common", potem "capt".
- w panelu drukarek "dodaj drukarkę"... sieciową, wpisz na górze po prawej adres IP drukarki* - w polu po lewej coś powinno się pokazać - zrób zrzut ekranu i wrzuć go tu używając przycisku IMGUR.
Zobaczymy co dalej Smile


* - dobrze nadać drukarce stałe IP, jakieś wyższe, np. 192.168.X.200 - mniejsze ryzyko konfliktu adresacji, jeśli inne komputery mają przydzielane IP dynamicznie.
Odpowiedz
#7
Photo 
0
(27-11-2020, 10:20)yahoob3 napisał(a): Spróbuj może jeszcze raz w ten sposób:
- usuń drukarkę w panelu drukarek,
- ściągnij archiwum: https://www.canon-europe.com/support/con...disclaimer - wersję 2.0 z 16 lipca 2015 r.
- rozpakuj tego tara - PPM, rozpakuj tutuaj i z lokalizacji: \CAPT_Printer_Driver_for_Linux_V200_uk_EN.tar.gz\OHeFnc.tar\CAPT_Printer_Driver_for_Linux_V200_uk_EN\Driver\Debian\ dwuklikiem zainstaluj programem Gdebi obydwa deby - w kolejności "common", potem "capt".
- w panelu drukarek "dodaj drukarkę"... sieciową, wpisz na górze po prawej adres IP drukarki* - w polu po lewej coś powinno się pokazać - zrób zrzut ekranu i wrzuć go tu używając przycisku IMGUR.
Zobaczymy co dalej Smile


* - dobrze nadać drukarce stałe IP, jakieś wyższe, np. 192.168.X.200 - mniejsze ryzyko konfliktu adresacji, jeśli inne komputery mają przydzielane IP dynamicznie.
Hej,

Ściągnąłem sterowniki , rozpakowałem i w katalogu:  /home/terenia/Pobrane/CAPT_Printer_Driver_for_Linux_V200_uk_EN/Driver/Debian

przy próbie instalacji pojawia się błąd :
Kod:
Zależność nie może być spełniona : cupsys
Odpowiedz
#8
0
Spróbujmy jeszcze czegoś:
Kod:
sudo apt-get install --reinstall cups cups-browsed cups-client cups-common cups-daemon cups-server-common
oraz
Kod:
sudo systemctl daemon-reload
Po tym spróbuj zainstalować jeszcze raz te dwa pliki sterownika.
Gdyby nie ruszyło, wykonaj jeszcze:
Kod:
sudo cp /usr/share/cups/cupsd.conf.default /etc/cups/cupsd.conf
oraz
Kod:
sudo service cups restart
i teraz spróbuj dodać drukarkę przez CUPS, czyli przeglądarka internetowa i "adres" do wpisania: localhost:631

Do głowy przychodzi mi jeszcze instalacja tej najstarszej wersji sterownika - tej na samej górze strony Cannona.
Odpowiedz
#9
0
(27-11-2020, 19:37)yahoob3 napisał(a): Spróbujmy jeszcze czegoś:
Kod:
sudo apt-get install --reinstall cups cups-browsed cups-client cups-common cups-daemon cups-server-common
oraz
Kod:
sudo systemctl daemon-reload
Po tym spróbuj zainstalować jeszcze raz te dwa pliki sterownika.
Gdyby nie ruszyło, wykonaj jeszcze:
Kod:
sudo cp /usr/share/cups/cupsd.conf.default /etc/cups/cupsd.conf
oraz
Kod:
sudo service cups restart
i teraz spróbuj dodać drukarkę przez CUPS, czyli przeglądarka internetowa i "adres" do wpisania: localhost:631

Do głowy przychodzi mi jeszcze instalacja tej najstarszej wersji sterownika - tej na samej górze strony Cannona.

Cześć,
Niestety dalej nie działa. Tych sterowników z CAPT_Printer_Driver_for_Linux_V200_uk_EN nie da rady zainstalować. Nadal pojawia się komunikat :
Kod:
Zależność nie może być spełniona : cupsys
Zainstalowałem drukarkę poprzez przeglądarkę tak jak sugerowałeś. Od razu znalazło mi drukarkę  w pozycji "Discovered Network Printers:Canon LBP5050 1.03 (Canon LBP5050)"  z włościwym nr IP. Dodałem zainstalowałem wskazując sterownik jaki mi pokazało : Canon LPB 5050 CAPT (UK) EN. Drukarka jest widoczna, ale nadal nie drukuje, tzn wg systemu wszystko gra, wysyła i pomysnie wykonano zadanie tyle że drukarka fizycznie nadal nic nie drukuje. Próbowałem również tego samego ze sterownikiem Canon LPB 5050 CAPT (JP) EN oraz nawet spróbowałem  ze sterownikiem PPD : "Or Provide a PPD File" wskazując plik "CNCUPSLBP5050CAPTJ.ppd"  z lokalizacji /usr/share/cups/model/ i nadal nic.
Znalazłem również artykuł ma stronie https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=19058
Ale też nic nie daje Sad

Jeżeli ktoś ma może jeszcze jakiś pomysł to proszę o pomoc. w poniedziałek wyjeżdżam i muszę uruchomić w domu drukarkę a za nic nie chce instalować domownikom Winkoszmara bo dopiero co ci przekonałem do Linuxa Sad
Odpowiedz
#10
0
Wydrukuj coś z terminala, może pojawi się jakiś komunikat wskazujący przyczynę problemów.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości