Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane xerox b215 skanowanie problem
#1
0
Witam mam pytanie jak w temacie.Ten xerox to urządzenie wielofunkcyjne-laserowe.Jest podłączone do sieci lokalnej kablem. Z drukarką nie ma żadnych problemów.Natomiast jeśli chodzi o skaner,to jest wykrywany przez xsane jako:

Kod:
ESCL Xerox B215 (XRX9 skaner płaski [ escl:https://192.168.1.99:443]

oraz jako:

Kod:
ESCL Xerox B215 (XRX9 skaner płaski [ escl:https://192.168.1.99:80]

Jednak niezależnie od tego którą opcję wybiorę mam komunikat:

Kod:
"Nie powiodło się otwarcie urządzenia escl:https://192.168.1.99:443; Urządzenie jest zajęte"

Proszę o jakieś podpowiedzi.


Używaj znaczników CODE/YB3
#2
0
Próbowałeś takiego rozwiązania?

1. Instalacja xinetd

Polecenie: sudo apt-get install xinetd

2. sprawdzamy czy skaner odpowiada

Polecenie: scanimage -L

3. Edytujemy plik saned.conf w celu odblokowania dostępu z sieci
Polecenie xed admin:///etc/sane.d/saned.conf
dopisujemy + na końcu

4. dodanie linii do pliku /etc/services otwierasz plik do edycji: xed admin:///etc/services
sane-port      6566/tcp
Zazwyczaj ta linia już jest - sprawdź i dopisz jeśli nie będzie - to dość obszerny plik.

5. utworzyć plik sane: sudo touch /etc/xinetd.d/sane i wkleić do niego poniższy kod: xed admin:///etc/xinetd.d/sane
Kod:
service sane-port
{         
  socket_type = stream
  server = /usr/sbin/saned
  protocol = tcp
  user = root
  group = root
  wait = no   
  disable = no
}

6.resetujemy daemon xinetd poleceniem sudo /etc/init.d/xinetd restart

7.dopisanie adresu IP serwera skanera do pliku /etc/sane.d/net.conf
xed admin:///etc/sane.d/net.conf
Po prostu przejdź do nowej linii w pliku i dopisz IP, zeby wyglądało tak (oczywiście wstaw IP swojego skanera):
Kod:
# This is the net backend config file.

## net backend options
# Timeout for the initial connection to saned. This will prevent the backend
# from blocking for several minutes trying to connect to an unresponsive
# saned host (network outage, host down, ...). Value in seconds.
# connect_timeout = 60

## saned hosts
# Each line names a host to attach to.
# If you list "localhost" then your backends can be accessed either
# directly or through the net backend.  Going through the net backend
# may be necessary to access devices that need special privileges.
# localhost
192.168.1.105
#3
0
Przepraszam ze nie odpowiadałem,ale byłem w pracy na noc.Natomiast rano wziąłem się za wdrażanie Twoich wskazówek.Nie wiem czy wszystko zrobiłem  dobrze.Za pierwszym razem uruchomiło mi się xsane,to znaczy pojawiło mi się okno z opcjami do skanowania ale po wybraniu skanu znowu komunikat że nie odnaleziono urządzenia.Za kolejnym razem juz niestety komunikat jak na początku. Nie wiem czy wszytko dobrze zrobiłem. Nie rozumiem punktu trzeciego-ten plus (+) to mam wpisać na końcu zawartości pliku czy jak ?. Dodatkowo jeszcze w terminalu pojawia się komunikat o niezamontowaniu  określonego położenia .Poniżej kopia zawartości terminala:

Kod:
maclew@maclew-desktop:~$ sudo apt-get install xinetd
[sudo] hasło użytkownika maclew:       
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności     
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Zostaną zainstalowane następujące NOWE pakiety:
  xinetd
0 aktualizowanych, 1 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Konieczne pobranie 108 kB archiwów.
Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 310 kB miejsca na dysku.
Pobieranie:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu focal/universe amd64 xinetd amd64 1:2.3.15.3-1 [108 kB]
Pobrano 108 kB w 6s (18,5 kB/s)   
Wybieranie wcześniej niewybranego pakietu xinetd.
(Odczytywanie bazy danych ... 335214 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Przygotowywanie do rozpakowania pakietu .../xinetd_1%3a2.3.15.3-1_amd64.deb ...
Rozpakowywanie pakietu xinetd (1:2.3.15.3-1) ...
Konfigurowanie pakietu xinetd (1:2.3.15.3-1) ...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu systemd (245.4-4ubuntu3.3)...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu man-db (2.9.1-1)...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu doc-base (0.10.9)...
Przetwarzanie 1 dodanego pliku doc-base...
Kod:
maclew@maclew-desktop:~$ scanimage -L

device `escl:https://192.168.1.99:443' is a ESCL Xerox B215 (XRX9C934EAFBBD3) SSL flatbed scanner

device `escl:http://192.168.1.99:80' is a ESCL Xerox B215 (XRX9C934EAFBBD3) flatbed scanner

maclew@maclew-desktop:~$ xed admin:///etc/sane.d/saned.conf

** (xed:2784): WARNING **: 08:11:04.919: Podane położenie nie jest zamontowane
maclew@maclew-desktop:~$ xed admin:///etc/services

** (xed:2832): WARNING **: 08:13:39.336: Podane położenie nie jest zamontowane
maclew@maclew-desktop:~$ sudo touch /etc/xinetd.d/sane
maclew@maclew-desktop:~$ xed admin:///etc/xinetd.d/sane

** (xed:3297): WARNING **: 08:16:34.693: Podane położenie nie jest zamontowane
maclew@maclew-desktop:~$ sudo /etc/init.d/xinetd restart
Restarting xinetd (via systemctl): xinetd.service.
maclew@maclew-desktop:~$ xed admin:///etc/sane.d/net.conf

** (xed:3378): WARNING **: 08:18:13.802: Podane położenie nie jest zamontowane
maclew@maclew-desktop:~$
Po raz drugi: stosuj znacznki kodu.

Dodano po pewnym czasie:
Sorry za te znaczniki poprawię się Smile. chciałem jeszcze dopisać że po ponownym uruchomieniu urządzenia znowu pojawiło się okno możliwości skanowania.Po wciśnięciu przycisku skanowania słychać inicjalizację skanera,ale po chwili ponownie wyskakuje następujący komunikat:


[Obrazek: r73WMG9l.png]
#4
0
Co do punktu 3, to przechodzisz do kolejnej linii i wpisujesz + Smile
Treść pliku będzie wyglądała mniej więcej tak:
Kod:
# saned.conf
# Configuration for the saned daemon

## Daemon options
# Port range for the data connection. Choose a range inside [1024 - 65535].
# Avoid specifying too large a range, for performance reasons.
#
# ONLY use this if your saned server is sitting behind a firewall. If your
# firewall is a Linux machine, we strongly recommend using the
# Netfilter nf_conntrack_sane connection tracking module instead.
#
# data_portrange = 10000 - 10100


## Access list
# A list of host names, IP addresses or IP subnets (CIDR notation) that
# are permitted to use local SANE devices. IPv6 addresses must be enclosed
# in brackets, and should always be specified in their compressed form.
#
# The hostname matching is not case-sensitive.

#scan-client.somedomain.firm
#192.168.0.1
#192.168.0.1/29
#[2001:db8:185e::42:12]
#[2001:db8:185e::42:12]/64

# NOTE: /etc/inetd.conf (or /etc/xinetd.conf) and
# /etc/services must also be properly configured to start
# the saned daemon as documented in saned(8), services(4)
# and inetd.conf(4) (or xinetd.conf(5)).
+

Ten brak montowania może wynikać z braku "sane". Zainstaluj zatem poleceniem sudo apt install sane.

Pozostaje jeszcze kwestia samych sterowników do skanera. Zazwyczaj są one instalowane osobno - nie są instalowane razem
ze sterownikiem drukarki. Pytanie więc: instalowałeś je?
#5
0
Sprawdź, czy masz jakieś pliki w lokalizacji: /usr/lib/sane i /usr/lib64/sane.
Jeśli nie będzie lokalizacji pierwszej ale będzie druga, wykonaj polecenie sudo cp -r /usr/lib64/sane /usr/lib/
#6
0
(29-11-2020, 11:49)yahoob3 napisał(a): Sprawdź, czy masz jakieś pliki w lokalizacji: /usr/lib/sane i /usr/lib64/sane.
Jeśli nie będzie lokalizacji pierwszej ale będzie druga, wykonaj polecenie sudo cp -r /usr/lib64/sane /usr/lib/

Jeśli chodzi o punkt trzeci to miałem dobrze. Brakujący pakiet zainstalowałem:

Kod:
Budowanie drzewa zależności      
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
E: Nie udało się odnaleźć pakietu sane.
maclew@maclew-desktop:~$ sudo apt-get install sane
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności      
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Sugerowane pakiety:
  gimp
Zostaną zainstalowane następujące NOWE pakiety:
  sane
0 aktualizowanych, 1 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Konieczne pobranie 84,3 kB archiwów.
Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 309 kB miejsca na dysku.
Pobieranie:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu focal/universe amd64 sane amd64 1.0.14-15 [84,3 kB]
Pobrano 84,3 kB w 5s (15,8 kB/s)   
Wybieranie wcześniej niewybranego pakietu sane.
(Odczytywanie bazy danych ... 335252 pliki i katalogi obecnie zainstalowane.)
Przygotowywanie do rozpakowania pakietu .../sane_1.0.14-15_amd64.deb ...
Rozpakowywanie pakietu sane (1.0.14-15) ...
Konfigurowanie pakietu sane (1.0.14-15) ...
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu man-db (2.9.1-1)...
maclew@maclew-desktop:~$

w folderze
Kod:
/usr/lib/sane
mam coś takiego:
[Obrazek: kM3C6Xll.png]

Natomiast nie posiadam folderu

Kod:
/usr/lib64/sane.

Jeśli chodzi o sterowniki to oczywiście je ściągnąłem-poniżej zawartość folderu:

[Obrazek: ezdZDXnl.png]

Wybieram na oknie z sterownikami "uruchom jako administrator następnie klikam dwukrotnie na pliku
Kod:
install-scanner.sh

,pojawia się okno terminala że program jest uruchamiany zatwierdzam to i po sekundzie terminal sie zamyka




W chwili obecnej po odpaleniu xsane pojawia się okno skanowania, polecenie skanuj incjuje skaner po czym pojawia się komunikat o nieprawidłowym argumencie , tak jak poprzednio. Za kolejnym uruchomieniem juz nie pojawia sie okno skanowania tylko od razu jest komunikat nie można otworzyć urzadzenia.
#7
1
Better response on post RE: xerox b215 skanowanie problemSpróbuj jeszcze z podwyższonymi uprawnieniami dodać katalog: /usr/lib64/sane czyli tworzysz dwa katalogi sane w lib64 i skopiuj do niego pliki z /usr/lib/sane.
#8
0
(29-11-2020, 18:43)yahoob3 napisał(a): Spróbuj jeszcze z podwyższonymi uprawnieniami dodać katalog: /usr/lib64/sane czyli tworzysz dwa katalogi sane w lib64 i skopiuj do niego pliki z /usr/lib/sane.

Jeśli dobrze zrozumiałem to w katalogu  usr mam utworzyć katalog lib64 a do niego skopiować pliki z katalogu sane znajdującego się w /usr/lib .Czy tak ?. Bo w chwili obecnej nie wiem co się stało ale xsane już w ogóle nie widzi skanera i polecenie w terminalu

Kod:
scanimage -L

również.

Powoli się zaczynam poddawać Smile .

Dodano po pewnym czasie:
Zainstalowałem jeszcze raz system na czysto. Pierwsze uruchomienie systemu i pierwsza uruchomiona aplikacja "proste skanowanie"

No i oczywiście wykryło skaner i skanuje.Bez instalowania czegokolwiek.Po zamknięciu aplikacji "proste skanowanie" i ponownym uruchomieniu również wykrywa skaner ale wyrzuca komunikat "nie można połączyć się ze skanerem". Normalnie ręce opadają.


W terminalu również wykrywa:

Kod:
To run a command as administrator (user "root"), use "sudo <command>".
See "man sudo_root" for details.

maclew@maclew-desktop:~$ scanimage -L
device `escl:https://192.168.1.99:443' is a ESCL Xerox B215 (XRX9C934EAFBBD3) SSL flatbed scanner
device `escl:http://192.168.1.99:80' is a ESCL Xerox B215 (XRX9C934EAFBBD3) flatbed scanner
maclew@maclew-desktop:~$

Dodano po pewnym czasie:
(29-11-2020, 19:37)szybki10 napisał(a):
(29-11-2020, 18:43)yahoob3 napisał(a): Spróbuj jeszcze z podwyższonymi uprawnieniami dodać katalog: /usr/lib64/sane czyli tworzysz dwa katalogi sane w lib64 i skopiuj do niego pliki z /usr/lib/sane.

Jeśli dobrze zrozumiałem to w katalogu  usr mam utworzyć katalog lib64 a do niego skopiować pliki z katalogu sane znajdującego się w /usr/lib .Czy tak ?. Bo w chwili obecnej nie wiem co się stało ale xsane już w ogóle nie widzi skanera i polecenie w terminalu

Kod:
scanimage -L

również.

Powoli się zaczynam poddawać Smile .

Dodano po pewnym czasie:
Zainstalowałem jeszcze raz system na czysto. Pierwsze uruchomienie systemu i pierwsza uruchomiona aplikacja "proste skanowanie"

No i oczywiście wykryło skaner i skanuje.Bez instalowania czegokolwiek.Po zamknięciu aplikacji "proste skanowanie" i ponownym uruchomieniu również wykrywa skaner ale wyrzuca komunikat "nie można połączyć się ze skanerem". Normalnie ręce opadają.


W terminalu również wykrywa:

Kod:
To run a command as administrator (user "root"), use "sudo <command>".
See "man sudo_root" for details.

maclew@maclew-desktop:~$ scanimage -L
device `escl:https://192.168.1.99:443' is a ESCL Xerox B215 (XRX9C934EAFBBD3) SSL flatbed scanner
device `escl:http://192.168.1.99:80' is a ESCL Xerox B215 (XRX9C934EAFBBD3) flatbed scanner
maclew@maclew-desktop:~$

Osiągnąłem połowiczny sukces (mówienie że osiągnąłem jest dużym nadużyciem). Obecnie sprawa wygląda tak:
Jak chcę skanować to muszę od nowa uruchomić urządzenie i program proste skanowanie.Program skanuje stronę i wyrzuca komunikat że skanowanie nie powiodło się i nie może połączyć  się ze skanerem. Mimo to strona zostaje zeskanowana.Po wyłączeniu programu proste skanowanie i ponownym uruchomieniu program wyrzuca ten sam komunikat,ale już nie skanuje strony. Nie ukrywam że włączanie i wyłączanie urządzenia co stronę albo co jakiś czas po prostu mnie w.....a i w żadnym wypadku nie jest to co chciałem osiągnąć.Liczyłem mówiąc szczerze na to że w chwili obecnej te systemy linuksowe są bardziej dopracowane,ale jednak wygląda na to że i tak większość czynności należy wykonywać na Windowsie. Chociaż może i w tym wypadku winien najbardziej  jest producent który nie zapewnia podstawowej funcjonalności swojego produktu. Czy może jakieś inne distro będzie lepiej obsługiwało to urządzenie xerox b215 ?

Dodano po pewnym czasie:
chyba doszedłem sedna problemu. Po prostu po kilku minutach xerox przechodzi w tryb oszczędzania energii słychać pracę jakiegoś przekaźnika i wyświetlacz się ściemnia, po przejściu w ten tryb aplikacja proste skanowanie nie potrafi wybudzić urządzenia..Po ponownym uruchomieniu urządzenia znowu można skanować. Niestety tylko z szyby.Podajnik jest nieobsługiwany. Mimo wszystko bardzo dziękuje za pomoc.
#9
0
Ja miałem podobny problem ze skanerem CannonScan Lide 400. Xsane nie daje rady (nie łaczy lub po skanowaniu jest pusty dokument), natomiast domyślna aplikacja "skaner dokumentów" (simple-scan) skanuje poprawnie. Czasem trzeba wyjąc kabel USB i podłączyć ponownie. Doinstalowywałem też dodatkowe pakiety sane i trochę to pomogło.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
#10
0
Spróbuj innego programu do skanowania... XSane? Oszczędzanie energii to w samej drukarce powinno dać się ustawić...


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości