Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
niestabilne łącze internetowe
#1
0
witam mam pytanie, problem o którym napiszę mam od bardzo dawna może rok lub dłużej, wcześniej zwalałem to na internet mobilny który posiadałem teraz mam stałe łącze i problem jest ten sam.

Mam stałe łącze 300/30 na mint, ubuntu, jest problem ze stabilnością łącza. Wygląda to następująco: ściągam np plik 40gb torrentem lub z serwera i np mam prędkość pobierania 10mb/s wysyłania 3mb/s i nagle spada do zera trwa to parę sekund i znowu się ściąga pełną prędkością i tak co parę minut. Internet działa prawidłowo, serwery z plikami też są stabilne. Ostatnie 3 miesiące musiałem pracować z domu i musiałem to robić na (przepraszam za wyrażenie) windows 10 tam bez problemu wszystko działało. Wygląda jakby było coś nie tak z jakimś sterownikiem. Przy speedtest na windows mam pełne 300mb/s na linux rożnie raz 150 raz 180 max 220. Łącze mam wolne od zbędnych urządzeń. Podłączony mam dekoder canal +, lodówkę, pralkę i oczyszczacz powietrza. Wymienione sprzęty pobierają góra 2gb internetu miesięcznie (sprawdzone). Nawet po odłączeniu wszystkich urządzeń prędkość waha się od 0 do 220mb/s. A jeszcze jedno dzieje się tak tylko na wifi 5 GHz , na 2,4 jest wszystko bez zarzutów no ale prędkość spada na tym drugim do max 120mb/s. Na kablu sieciowym brak problemu. Sterownik jest ten co w jądrze, nic dodatkowo nie instalowałem. Sprzęt to dell latitude 6430u.


Załączone pliki
.txt   wireless-info.txt (Rozmiar: 61,13 KB / Pobrań: 4)
#2
0
Czasami można poprawić szybkość i stabilność WiFi wyłączając zarządzanie energią.
Za pomocą polecenia iwconfig sprawdź czy jest włączone.
Jeżeli masz Power Management:on to je wyłącz poleceniem:

Kod:
sudo sed -i 's/wifi.powersave = 3/wifi.powersave = 2/' \
/etc/NetworkManager/conf.d/default-wifi-powersave-on.conf

Zrestartuj komputer.
#3
0
(06-01-2021, 01:16)magnus napisał(a): Czasami można poprawić szybkość i stabilność WiFi wyłączając zarządzanie energią.
Za pomocą polecenia iwconfig sprawdź czy jest włączone.
Jeżeli masz Power Management:on to je wyłącz poleceniem:

Kod:
sudo sed -i 's/wifi.powersave = 3/wifi.powersave = 2/' \
/etc/NetworkManager/conf.d/default-wifi-powersave-on.conf

Zrestartuj komputer.

niestety to nie to mam wyłączone te opcje też o tym myślałem
#4
0
W wyniku skryptu nie widzę nic do czego można by się doczepić.
Widzę, że jesteś połączony w paśmie 5GHz.
Zarządzanie energią też już wyłączone.
Cytat:wlp4s0    IEEE 802.11  ESSID:"toya1234568266157_5GHz" 
          Mode:Managed  Frequency:5.24 GHz  Access Point: <MAC 'toya1234568266157_5GHz' [AC1]> 
          Bit Rate=300 Mb/s  Tx-Power=13 dBm 
          Retry short limit:7  RTS thr:off  Fragment thr:off
          Power Management:off
          Link Quality=70/70  Signal level=-36 dBm 
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:121  Missed beacon:0

Czy jak połączysz się z tym routerem w paśmie 2,4GHz, to są te same objawy?
Cytat:SSID                              BSSID              MODE  CHAN  FREQ      RATE        SIGNAL  BARS  SECURITY  ACTIVE  IN-USE
toya1234568266157                <MAC 'toya1234568266157' [AC9]>  Infra  6    2437 MHz  405 Mbit/s  100    ▂▄▆█  WPA2      no           

Jedną z porad dotyczących niestabilności tego sterownika (ath9k) jest ustawienie parametru nohwcrypt na 1.
#5
0
Przy 2,4 GHz połączenie jest stabilne. Ale prędkość jest max 160 mb/s. Do normalnego użytku nie byłoby problemu, ale ja pracuję na dużych plikach i dla mnie to duży problem. Dziwna jest ta sytuacja, używam linuxa od 13 lat i nigdy nie miałem takiego problemu. Totalnie nie mam pomysłu o co może chodzić. 




ps. przepraszam że dopiero teraz odpisuje ale miałem pilne zlecenie i nie miałem czasu wejść na forum
#6
0
Próbowałeś skorzystać z ostatniej porady?
Swoją drogą dziwne z tą prędkością 160Mbps, bo w paśmie 5GHz masz połączenie 300Mbps, zaś w paśmie 2,4GHz masz 405Mbps.
Z jakimi prędkościami łączysz się w Windows w paśmie 2,4GHZ?
#7
0
Spróbuj tego, o czym pisze dedito:
Kod:
xed admin:///etc/modprobe.d/ath9k.conf
i ustawiasz parametr options ath9k nohwcrypt=1
#8
0
(07-01-2021, 18:19)dedito napisał(a): Próbowałeś skorzystać z ostatniej porady?
Swoją drogą dziwne z tą prędkością 160Mbps, bo w paśmie 5GHz masz połączenie 300Mbps, zaś w paśmie 2,4GHz masz 405Mbps.
Z jakimi prędkościami łączysz się w Windows w paśmie 2,4GHZ?
 w Windows też była na 2,4ghz prędkość do 200mb/s dokładnie nie pamiętam ale wahało się pomiędzy 160 a 200, ostatnia porada dotyczyła sprawdzenia opcji wyłączenia opcji energooszczędności ale to wszystko, mam wyłączone. Też nic z tego nie rozumiem.
#9
0
Ostatnia porada, dotyczyła ustawienia nohwcrypt, co yahoob3 opisał szerzej.
[Obrazek: VsnpV9El.png]
[Obrazek: JcP7kbll.png]
#10
0
nie mam takiego pliku Sad

Nie można odnaleźć pliku admin:///etc/modprobe.d/ath9k.conf.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości