Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problemy z grafiką
#1
0
Historia jest taka: biorę udział w webinarach, które nagrywam za pomocą OBS Studio. Nie miałem z tym żadnych kłopotów do momentu, w którym na próbę uruchomienia OBS dostałem komunikat "Twój GPU nie jest wspierany lub sterownik grafiki musi być zaktualizowany". Mam kartę dedykowaną NVidia GF106GLM [Quadro 2000M]. Sterownik wersja 390.141 - najnowszy z dostępnych na stronie nvidia, od miesięcy nie zmieniany.
Jak wejdę w ustawienia nvidia - x serwer display configuration, przy opcji "Layout" mam do wyboru dwa ustawienia:
- prime: LVDS-1-1
- X screen 0
Przy tym LVDS wyświetla mi się, że "prime displays nie mogą być kontrolowane przez ustawienia nvidia i muszą być skonfigurowane przez zewnętrzne narzędzie RandR". Nie udało mi się znaleźć zrozumiałego dla mnie podręcznika użycia tego narzędzia.
Jak chcę na próbę zmienić selekcję na X screen 0, trzeba to zatwierdzić klawiszem "save to x configuration file". Pojawia się wtedy komunikat "failed to generate X config file". Jak nacisnę OK, pojawia się okienko "save X Configuration" z lokalizacją /etc/X11/xorg.conf i opcją do wyboru "merge with existing file". I tu się boję potwierdzić bo, po pierwsze, nie wiem, czy można, a po drugie, czy mam zostawić zaznaczenie "merge", czy je "odptaszkować".
OBS uruchamia się, gdy przełączę grafikę z NVidii na "zwykłą, pokładową" Intela. Jednak tutaj rodzi się kolejny problem: już sam obraz oglądany w OBS, a potem także nagranie ma paletę kolorów przesuniętą ku barwie niebieskiej. Jest to nieprzyjemne dla oka, poza tym na webinarach wyświetlanych jest dużo kolorowych rysunków i wykresów i bardzo dziwnie one na nagraniu wyglądają. Obraz oglądany na ekranie laptopa jest w porządku. Próbowałem szukać różnych ustawień, profili kolorów itp., ale nic nie osiągnąłem. W ustawieniach OBS studio też nie udało mi się tego zmienić.
Reasumując, satysfakcjonowały by mnie dwa rozwiązania: zrobić coś z kartą NVidii, żeby można było uruchomić OBS Studio lub zrobić coś z nie wiem czym, żeby na grafice Intela kolory były OK.
Próbowałem wczoraj programe VLC. Udało mi się odtwarzać strumień, ale nie wychodzi mi jego zapisywanie. Może tutaj jakaś podpowiedź?
Pozdrawiam.

Dodano po pewnym czasie:
Proszę o zamknięcie wątku, poradziłem sobie z poziomu opcji OBS Studio.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości