Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LenovoT495, dysk 1TB, UEFI - jak podzielić dysk na partycje?
#1
0
Cześć! Kupiłem dysk twardy SSD o pojemności 1TB, chciałbym podzielić go odpowiednio na partycje i poprawnie zainstalować system. Bios mam UEFI. Będę wdzięczny za pomoc w ustaleniu partycji oraz flag jakie trzeba ustawić. Domyślnie chciałbym osobno mieć /home, osobno /troot. Myślę jeszcze czy ze względu na rozmiar dysku nie zrobić osobnej partycji na obraz na backupy oraz jeszcze jedną na dodatkowe dane. Tablicę partycji ustawię na GPT.

Dzięki za pomoc Smile
Odpowiedz
#2
0
Ja bym wolał nie trzymać kopii zapasowych na tym samym dysku z którego pochodzą.
Nie wiem jakie dane dodatkowe masz na myśli, chyba nie ma sensu tworzyć dodatkowej partycji na te dane.
Odpowiedz
#3
0
Partycja "/troot" - nie słyszałem. Chodzi ci o /boot? Od dawna ta partycja nie jest wymagana. Jeśli tylko jeden system będziesz miał na tym dysku to wystarczą dwie partycje: "/" - systemowa i "/home". Reszta to już Twoje potrzeby.
Odpowiedz
#4
0
W tym przypadku to jeszcze będzie konieczna Partycja Systemowa EFI (ESP) 300 MB.
Odpowiedz
#5
0
I Swap, jak masz mało RAMu
Moje OS-y = Debian 11 Bullseye || Windows 7 Ultimate



Linux'y, które miałem: MX Linux, AntiX, ZorinOS, Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LXLE, Linux Lite, Linux Mint, KDE Neon, Debian, Fedora, Manjaro, LinuxFX, LMDE
Odpowiedz
#6
0
Swap może być w pliku, nie ma potrzeby wydzielać partycji, a w przypadku SSD to nawet lepiej nie trzymać na nim SWAP, tylko rozbudować RAM jeśli mamy zbyt mało.
Odpowiedz
#7
0
(09-03-2021, 14:33)Wunder Wungiel napisał(a): I Swap, jak masz mało RAMu

Na "mało RAMu" jest Zram.
Był, zdaje się kiedyś wątek o tym. Na starym forum ale to dawne dzieje.
Odpowiedz
#8
0
No i jest też wątek w sprawie partycji SWAP kontra plik SWAP Smile
Odpowiedz
#9
0
(09-03-2021, 21:31)dedito napisał(a): No i jest też wątek w sprawie partycji SWAP kontra plik SWAP Smile
Dasz linka? Wink
Moje OS-y = Debian 11 Bullseye || Windows 7 Ultimate



Linux'y, które miałem: MX Linux, AntiX, ZorinOS, Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LXLE, Linux Lite, Linux Mint, KDE Neon, Debian, Fedora, Manjaro, LinuxFX, LMDE
Odpowiedz
#10
0
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości