Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Swap na mint 20.1 xfce
#1
0
Hej, jestem noobem linuxowym ale od 2 miesięcy korzystam z minta i mam pytanie. Jakiś czas korzystałem z mint mate 20.1 na starym laptopie dell d520 z 2 gb ram i zauważyłem że swap dopiero wchodzi gdy jest zajęte około 1,6-1,7 gb. od kilku tygodni przesiadłem się na xfce 20.1 i swap zaczyna zapełnieć już przy 1,2 gb zajętych. Poszukałem troche w necie i zmieniłem swappiness w xfce na 10 i dalej to samo. na mate miałem 60 bez zmian. 
Jest jakiś sposób żeby w xfce swap ruszał dopiero przy zapełnieniu ramu tak jak w mate?
Odpowiedz
#2
0
W jaki sposób sprawdzałeś swapa? Tutaj masz przykłady.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz
#3
0
(12-03-2021, 09:59)omkar napisał(a): W jaki sposób sprawdzałeś swapa? Tutaj masz przykłady.
No np tutaj sprawdziłem przez free -m :


Kod:
                    razem      użyte      wolne    dzielone  buf/cache    dostępne
Pamięć:        1978        930        249        188        798               701
Wymiana:     2047          26        2021


Tutaj swappines ustawiłem na 1 i dalej wchodzi na swap strasznie wcześnie. Ma ktoś jakiś pomysł?
Odpowiedz
#4
0
Z tym SWAP to nie do końca jest tak. Jak uruchamiasz jakiś program, to on zwykle ma szereg danych, które są użyteczne tylko przy uruchamianiu go. Potem leża one odłogiem i są już nieużywane. System sobie z tego faktu zdaje sprawę i przy małej ilości dostępnej pamięci RAM te dane sobie zrzuci do SWAP (małe ilości danych w SWAP nie są niczym złym).

Czasami dane buforowane są w stanie wymiatać dane aplikacji z RAM do SWAP, np. przy kopiowaniu plików. Wtedy dane w buf/cache co masz rosną dość znacznie, a że masz mało RAM, to system zwykle się zastanawia czy ważniejszy jest cache w RAM czy dane aplikacji, które są przez dłuższy czas nieużywane. Zwykle cache wygrywa w takiej sytuacji.

Więc musisz sobie zobaczyć w jakiej sytuacji ten SWAP zaczyna puchnąć. Jeśli robi to przy otwieraniu aplikacji, to pewnie parametr swappines nie jest w respektowany (być może nie został ustawiony).

Pokaż co ci zwraca:

Kod:
# sysctl -a | egrep -i "swap|dirty"
Odpowiedz
#5
0
Pokaż co ci zwraca:

Kod:
# sysctl -a | egrep -i "swap|dirty"

Zwraca takie coś:

Kod:
vm.dirty_background_bytes = 0
vm.dirty_background_ratio = 10
vm.dirty_bytes = 0
vm.dirty_expire_centisecs = 3000
vm.dirty_ratio = 20
vm.dirty_writeback_centisecs = 500
vm.dirtytime_expire_seconds = 43200
vm.swappiness = 1

Głównie mi chodzi o to że w Mate 20.1 x64 ten swap wchodził dopiero jak ram się kończył a tutj mniej więcej na 55%
Odpowiedz
#6
0
A zobacz czy to poniżej coś poprawi:

Kod:
vm.dirty_background_ratio = 4
vm.dirty_ratio = 8
vm.dirtytime_expire_seconds = 7200
Odpowiedz
#7
0
(11-03-2021, 10:45)xetrab napisał(a): Hej, jestem noobem linuxowym ale od 2 miesięcy korzystam z minta i mam pytanie. Jakiś czas korzystałem z mint mate 20.1 na starym laptopie dell d520 z 2 gb ram i zauważyłem że swap dopiero wchodzi gdy jest zajęte około 1,6-1,7 gb. od kilkuid tygodni przesiadłem się na xfce 20.1 i swap zaczyna zapełnieć już przy 1,2 gb zajętych. Poszukałem troche w necie i zmieniłem swappiness w xfce na 10 i dalej to samo. na mate miałem 60 bez zmian. 
Jest jakiś sposób żeby w xfce swap ruszał dopiero przy zapełnieniu ramu tak jak w mate?

Linux Mint 20.1 Xfce na stracie pobiera około 600 MB RAM (dla porównania Windows 10 x64 około 2 GB). Dopiero po otwarciu kilkunastu zakładek w Firefoxie oraz włączeniu konwertowania wideo w HandBrake, przekroczył u mnie 2 giga.
Moim zdaniem najlepsze rozwiązane dla Ciebie, to dołożenie 2 GB pamięci i usunięcie partycji swap.
[Obrazek: 96ae32b114e54.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości