Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niemożność ustawienia zezwolenia na wykonywanie pliku jako programu
#1
0
Witam serdecznie.

Mam problem, który nie wiem jak rozwiązać. Mam na dysku zewnętrznym podłączonym do laptopa kod źródłowy Pythona3. Klikam na niego prawym przyciskiem, wchodzę we właściwości, uprawnienia i staram się zezwolić na jego uruchamianie jako programu, a nie tylko przez edytor tekstu.

Okienko "zezwalaj na wykonywanie pliku jako programu" staje się zielone i "zaznaczone" na ułamek sekundy, a potem wraca do formy niezaznaczonej. Co ciekawe, system odnotowuje zmianę w pliku - mam na myśli widoczną poniżej formułę "ostatnio zmodyfikowano" - ale jak piszę, zaznaczanie opcji "uruchom jako program" się "odhacza". 

Myślałem, że może to kwestia uprawnień, uruchomiłem więc nemo z konsoli opcją sudo i wtedy starałem się wejść w plik i go oznaczyć jako program do uruchamiania, ale nawet to nie pomogło.

Mam Linux Mint Cinnamon 20 na architekturze 64-bitowej, kernel: Linux 5.4.0-66-generic.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc :-)

EDIT: Wszystko mi najwyraźniej działa, jak skopiowałem pliki z dysku zewnętrznego na komputer i tam nadałem im uprawnienia. Problem w tym, że dysk jest przenośniejszy... czy istnieje jakiś sposób, by odblokować tę opcję na nośniku zewnętrznym?
Odpowiedz
#2
0
Przychodzą mi do głowy dwie rzeczy: microsoftowy system plików lub dysk zamontowany z opcją noexec.
Pomocny będzie wynik: mount && blkid
Odpowiedz
#3
0
Nie jestem znawca ale myślę że musiał byś zrobić na dysku zewnętrznym partycje ext4 i na niej mieć ten plik ale tez nie wiem czy to na pewno zadziała.
Odpowiedz
#4
0
Na NTFS też można mieć uprawnienia.
Odpowiedz
#5
0
Ale w Linuxie działa NTFS na 100% czy może jest on zastrzeżony przez windowsa i Linux tylko odczytuje i kopiuje ale wszystkich funkcji nie ma ?
Odpowiedz
#6
0
NTFS działa normalnie.
W przypadku twórcy wątku możliwa jest sytuacja, że ten dysk był podłączony do kompa z Windows, który został "wyłączony" czyli zahibernowany Big Grin
Lub faktycznie montuje się, jak pisał @dedito, z parametrem noexec.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości