Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
APU AMD Renoir 4500u i Mint
#1
0
Witam Smile

Brat zamówił dla taty nowego laptopa bez systemu. Drugi dzień próbuję sobie z nim poradzić żonglując różnymi dystrybucjami i chciałbym aby było możliwe postawienie właśnie minta na nim.

Zaktualizowałem kernel do 5.8.0-50 i trochę mi to pomogło gdyż zaskoczyła akceleracja grafiki i dostałem możliwość zmiany natężenia podświetlania ekranu. Widzę wciąż jeszcze dwa problemy:

1. Wątpliwa wydajność układu graficznego objawiającą się niemożliwością płynnego odtworzenia materiału wideo na yt w formacie 4k60fps. No jest dramat i tylko trochę pomaga zmiana przeglądarki na chromium.

2. System zawiesza się po wybudzeniu z hibernacji.


Widziałem właśnie że jest dostępna jeszcze jedna edycja systemu o nazwie 'edge'. Warto jej spróbować? Przydałby mi się jakiś program do robienia obrazu zainstalowanego systemu żebym mógł wrócić do tego co już ustawiłem gdyby podobne żonglowanie nic mi miało nie dać. Znacie coś takiego?

Być może to kwestia sterowników. Jakie będą odpowiednie dla vegi na mincie? Nie wiem co jest domyślnie instalowane wraz z systemem ale po próbie instalacji czegoś z strony amd zobaczyłem dużo artefaktów na ekranie (powinienem instalować te zwykłe czy pro?). Jestem zielony w sprzęcie od czerwonych Big Grin Są też chyba jakieś otwarto źródłowe sterowniki ale nie wiem czy warto się w nie bawić. Jeśli ktoś ma doświadczenie z apu od amd to bardzo proszę o pomoc z tym.

Z ciekawości sprawdziłem z live usb dystrybucję manjaro. Odtwarzanie wideo na yt nie było wciąż idealne ale jednak dużo, dużo lepsze i to w przeglądarce firefox. Zastosowany tam kernel to chyba był 5.10. Nie sprawdziłem jednak przez live czy hibernacja działa.


Być może najłatwiejszym rozwiązaniem byłaby instalacja manjaro ale średnio go widzę dla taty. Na mincie programy są po ludzku podpisane słowami "kalkulator", "prosty skaner" czy też "edytor tekstu". Na manjaro nie wygląda to tak różowo Sad Confused

inxi
Kod:
andrzej@andrzej-HP:~$ inxi -Fxz
System:
  Kernel: 5.8.0-50-generic x86_64 bits: 64 compiler: N/A
  Desktop: Cinnamon 4.8.6 Distro: Linux Mint 20.1 Ulyssa
  base: Ubuntu 20.04 focal
Machine:
  Type: Laptop System: HP product: HP Laptop 15s-eq1xxx v: N/A
  serial: <filter>
  Mobo: HP model: 8707 v: 37.19 serial: <filter> UEFI: AMI v: F.33
  date: 02/09/2021
Battery:
  ID-1: BAT0 charge: 6.9 Wh condition: 41.4/41.4 Wh (100%)
  model: Hewlett-Packard Primary status: Discharging
CPU:
  Topology: 6-Core model: AMD Ryzen 5 4500U with Radeon Graphics bits: 64
  type: MCP arch: Zen rev: 1 L2 cache: 3072 KiB
  flags: avx avx2 lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 sse4a ssse3 svm
  bogomips: 28444
  Speed: 1397 MHz min/max: 1400/2375 MHz Core speeds (MHz): 1: 1355 2: 1440
  3: 1315 4: 1397 5: 1397 6: 1397
Graphics:
  Device-1: AMD Renoir vendor: Hewlett-Packard driver: amdgpu v: kernel
  bus ID: 03:00.0
  Display: x11 server: X.Org 1.20.9 driver: amdgpu,ati
  unloaded: fbdev,modesetting,vesa resolution: 1920x1080~60Hz
  OpenGL: renderer: AMD RENOIR (DRM 3.38.0 5.8.0-50-generic LLVM 11.0.0)
  v: 4.6 Mesa 20.2.6 direct render: Yes
Audio:
  Device-1: AMD vendor: Hewlett-Packard driver: snd_hda_intel v: kernel
  bus ID: 03:00.1
  Device-2: AMD Raven/Raven2/FireFlight/Renoir Audio Processor
  vendor: Hewlett-Packard driver: snd_rn_pci_acp3x v: kernel bus ID: 03:00.5
  Device-3: AMD Family 17h HD Audio vendor: Hewlett-Packard
  driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 03:00.6
  Sound Server: ALSA v: k5.8.0-50-generic
Network:
  Device-1: Realtek RTL8822CE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter
  vendor: Hewlett-Packard driver: rtw_8822ce v: N/A port: f000
  bus ID: 01:00.0
  IF: wlo1 state: up mac: <filter>
Drives:
  Local Storage: total: 476.94 GiB used: 72.24 GiB (15.1%)
  ID-1: /dev/nvme0n1 vendor: Western Digital
  model: PC SN730 SDBPNTY-512G-1006 size: 476.94 GiB
Partition:
  ID-1: / size: 467.96 GiB used: 72.21 GiB (15.4%) fs: ext4
  dev: /dev/nvme0n1p2
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 39.9 C mobo: N/A gpu: amdgpu temp: 39 C
  Fan Speeds (RPM): N/A
Info:
  Processes: 237 Uptime: 18m Memory: 7.21 GiB used: 2.48 GiB (34.4%)
  Init: systemd runlevel: 5 Compilers: gcc: 9.3.0 Shell: bash v: 5.0.17
  inxi: 3.0.38

dmesg wywala mi następujące linie na czerwono:
Kod:
1. acp_pdm_mach acp_pdm_mach.0: snd_soc_register_card(acp) failed: -517
2. [drm:dm_helpers_dp_write_dpcd [amdgpu]] *ERROR* Failed to find connector for link!
3. ACPI Error: AE_NOT_FOUND, While resolving a named reference package element - \_PR_.P000 (20200528/dspkginit-438)
#2
1
Better response on post RE: APU AMD Renoir 4500u i MintEgde powinien być dobrym rozwiązaniem. Warto spróbować... nawet na początek w trybie Live.
Instalacja to 15 minut... raczej nie ma sensu kombinować z klonowaniem systemu. Przynajmniej ja bym się w to nie bawił Smile
Problemy są na tyle "nowe", że im nowsze jądro systemu, tym lepiej system powinien się na tym komputerze sprawować.

Ogólnie - hibernacja nie jest dobrym rozwiązaniem.

EDIT:
Do tego sprzętu warto wgrać jajko min. 5.10.
#3
1
Better response on post RE: APU AMD Renoir 4500u i MintSprzęt jest za nowy ( ͡• ͜ʖ ͡• ) Trzeba sobie poczytać w necie podobne wątki. Sam mam teraz HP, ale na pełnych bebechach z Intela (łącznie z kartą sieciową). Faktycznie nowsze jądro 5.10 powinno pomóc, ale ... warto sobie przejrzeć globalne forum Minta, askubuntu, Easy Linux Tips Project czy phoronixa i poszukać podobnych wątków.

Hibernacja jest ładnie opisana tutaj: https://easylinuxtipsproject.blogspot.co....html#ID10
#4
0
Dzięki za pomoc. Instalacja edycji "edge" rozwiązała z grubsza problemy.

Laptop poprawnie wstaje z zawieszenia i odtwarzanie wideo 4k60fps na youtube zrobiło się dużo płynniejsze, acz wciąż jeszcze nieidealne. Pozostały jednak tajemnicze linie na czerwono w dmesg.

Zakładam że z czasem, wraz z nowymi jądrami i sterownikami, sytuacja się będzie jeszcze poprawiać.
#5
0
Dawaj logi, popatrzymy. Co do wideo to pewnie trzeba ogarnąć temat akceleracji sprzętowej. Możliwe, że trzeba sobie coś wrzucić w /usr/share/X11/xorg.conf.d czy jak to tam było w manualu. Trzeba jeszcze sprawdzić jaki sterownik obrabia twoją kartę (pewnie amdgpu).
#6
0
Proszę o instrukcję co do logów Smile Nie jestem pewien o który plik chodzi.

Akceleracja działa i tylko lekko firefox wybrzydza ale w chromium śmiga to bez problemu. Wczoraj pojawił się inny ciekawy kwiatek bo dźwięk z głośników wpadł jakby w pętlę przypominającą sprzężenie z mikrofonem. Musiałem wyciszyć źródła dźwięku i machać suwakiem głośności systemowej aż do zniknięcia problemu.

Wiecie o co się boję? Że przy najbliższej aktualizacji kernela coś się wysypie i powoli skłaniam się do kupna 'legalnej licencji oem' windowsa za kilka dych. Czytając wpisy użytkowników manjaro natrafiłem na informację że u nich zmiana kernela z 5.8 na 5.10 czy 5.11 właśnie posypała pewne rzeczy. Przykładowo pamięć o ustawionym natężeniu podświetlania.

Ogólnie nie jest źle na ten moment z edycją "edge" i gdyby to miał być komputer dla mnie to zostawiłbym to takie jakie jest. Wolałbym jednak aby tata nie miał żadnych problemów z którymi nie będzie sobie mógł poradzić.

Ile czasu minęło od premiery układów AMD? Chyba będzie już z rok czasu i wsparcie ich na linuksie wydaje się co najmniej niepewne.
#7
0
To co ci się na czerwono wyświetlało? Tu masz wątek jak zadawać pytania: https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=9

Tu są przykładowe configi do grafiki /etc/X11/xorg.conf.d/20-amdgpu.conf (ja zawsze mylę lokalizację, w ściądze jest prawidłowo): https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=183

Sprawdź czy w FF akceleracja sprzętowa jest włączona.

"Licencja" za 8zł i za 50zł to to samo. Patrz czy sprzedaje to firma (regon, nip i czy ma wpis do rejestru), a nie osoba prywatna.
#8
0
W pierwszym poście wymieniłem linie które podświetliły się na czerwono. Nic się nie zmieniło względem edycji edge.

Tak właśnie kombinuję aby kupić licencję z fakturą. Trochę śliska sprawa i muszę jeszcze doczytać jak się to ma do prawa obowiązującego w kraju. Przy kilkudziesięciu złotych dają nawet naklejki Smile Kiedyś kupiłem dla siebie klucz za kilka złotych i żeby go aktywować trzeba było łączyć się telefonicznie :/ Tutaj wygląda na to że klucze są unikalne, jakby wyciągnięte z jakiejś fabryki.

[edit]

obczaiłem sobie ściągę odnośnie sterowników. spróbuję zainstalować amdgpu-pro.
#9
0
kolego twój kernel jest za stary dla tego sprzętu w kernelu 5.11 są istotne ulepszenia dla AMD, zacząłbym od 5.11 a później 5.12 tu jest instrukcja która działa też na Mincie https://wiki.ubuntu.com/Kernel/MainlineBuilds po instalacji aktualizacja nie zmienia pozycji tego nowego kernela zawsze zostaje domyślnie pierwszy
#10
0
Są też kernele Liquorix https://liquorix.net/#install i inne


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości