Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dosbox nie chce zamontować dysku C:
#1
0
Chyba znowu narozrabiałam bo dosbox nie chce zainstalować wirtualnego dysku, twierdzi ze podana ścieżka nie istnieje. Mozliwe ze go źle zainstalowałem, Chciałbym go najpierw calkowicie odinstalować a potem z konsoli zainstalować. Niestety nie udaje mi się calkowicie go usunąć z systemu 19.3
#2
1
Better response on post RE: Dosbox nie chce zamontować dysku C:Proszę pisać tak, aby nie było pola na domysły.

(07-05-2021, 14:33)Marek S napisał(a): Chyba znowu narozrabiałam bo dosbox nie chce zainstalować wirtualnego dysku, twierdzi ze podana ścieżka nie istnieje.
Żeby coś napisać musimy wiedzieć w jaki sposób przebiega próba instalacji wirtualnego dysku.

(07-05-2021, 14:33)Marek S napisał(a): Mozliwe ze go źle zainstalowałem.
Żeby coś napisać musimy wiedzieć w jaki sposób instalowano.

(07-05-2021, 14:33)Marek S napisał(a): Chciałbym go najpierw calkowicie odinstalować a potem z konsoli zainstalować. Niestety nie udaje mi się calkowicie go usunąć z systemu 19.3
Żeby coś napisać musimy wiedzieć skąd wiadomo, że dosbox nie odinstalowuje się całkowicie.
#3
0
Nie wiem co tu jest niezrozumiałego ale postaram się wyjaśnić :
montowałem poleceniem MOUNT C c:\folder i odpowiedz była taka jak pisałem, czyli nie istnieje folder w siezce home/user/folder
Próbowałem różnych kombinacji i w najlepszym przypadku po poleceniu dir widziałem ..
Najpierw instalowałem z menazera oprogramowanie ale sie zawiesił potem z terminala poleceniem sudo apt install dosbox
odinstalowywałem poleceniem sudo apt remove dosbox ale nadal działał
#4
1
Better response on post RE: Dosbox nie chce zamontować dysku C:Słabo z tym opisem problemu.
Spróbuję napisać prościej.
Jeśli dosbox twierdzi, że dany folder nie istnieje to może po prostu ma rację?

Krótki test i przy okazji przykład jak należy opisać swój problem, aby inni nie domyślali się co autor/autorka miał/miała na myśli.
Robię sobie w katalogu domowym folder pod dysk c: dosboxa wpisując w terminal:
mkdir ~/dosbox
Uruchamiam dosbox (przykładowo z terminala wpisując dosbox) i otwartym okienku dosboxa montuję dysk polecniem:
mount c ~/dosbox
Dosbox zgłasza, że Drive C is mounted as local directory /home/user/dosbox/
Czyli wszystko przebiegło prawidłowo.
Koniec opisu.

Dosboxa odinstaluj z opcją purge.
Kod:
apt purge dosbox

Jeśli dosbox po usunięciu nadal działał to tak to już jest z programami, że jeśli nie zamkniesz, w tym przypadku, okienka dosbox przed jego deinstalacją to będzie sobie dalej działać, choć pliki uruchomieniowe nie będą już dostępne.
Dopiero kolejna próba uruchomienia dosbox nie będzie możliwa.
#5
0
Niestety nie udało się odinstalować dosboxa
Kod:
apt purge dosbox
potem
Kod:
apt remove dosbox
program z terminala sie nie uruchamia i jest komunikat ze nie jest zainstalowany a z położenia
Kod:
/usr/bin/flatpak run --branch=stable --arch=x86_64 --command=dosbox com.dosbox.DOSBox
się uruchamia. chciałbym z tym najpierw porządek zrobić ale nie wiem jak
#6
0
To teraz wiemy już jak instalowałeś, a w zasadzie skąd.
Skoro instalowałeś z użyciem flatpaka, to i z użyciem flatpaka go usuń (apt, póki co nie obsługuje "flatpaczek").
Z terminala:
Kod:
flatpak uninstall com.dosbox.DOSBox
lub z tego samego menadżera oprogramowania, którego użyłeś do instalacji.
https://docs.flatpak.org/en/latest/using-flatpak.html

To też zapewne tłumaczy problemy z montowaniem katalogu c.
#7
0
(07-05-2021, 15:35)Marek S napisał(a): montowałem poleceniem MOUNT C c:\folder i odpowiedz była taka jak pisałem, czyli nie istnieje folder w siezce home/user/folder

Wpis zredagowany podczas edycji

Przepraszam jeśli zacznę wprowadzać w błąd bo sam nie używałem dosboxa poza windowsem. Obstawiam że w pogrubionej części tkwi problem: Powinna się tam znaleźć poprawna ścieżka do jakiejś lokalizacji w twoim systemie plików. C:\ sugeruje raczej lokalizację z windowsowego systemu montowania i zgaduję że zwyczajnie takiej nie masz u siebie. Spróbuj wpisać coś bardziej poprawnego jak "/home/user/xxx/" gdzie user to twoja nazwa użytkownika, a xxx to katalog w którym chcesz żeby dosbox montował swoją partycję. Będziesz musiał taki katalog sobie utworzyć.
#8
0
(07-05-2021, 19:40)winch2005 napisał(a):
(07-05-2021, 15:35)Marek S napisał(a): montowałem poleceniem MOUNT C c:\folder i odpowiedz była taka jak pisałem, czyli nie istnieje folder w siezce home/user/folder

Kurczę. Nie chcę wyjść na buca wprowadzającego w błąd bo nie używałem dosboxa poza windowsem ale chyba w pogrubionej części jest problem. Nie masz takiej ścieżki w systemie bo jesteś na linuksie, a nie windowsie. Spróbuj tam wkleić coś bardziej poprawnego. Np. /home/dosbox/c (być może będziesz musiał takie foldery utworzyć)

Nie wprowadzasz w błąd, istotnie ścieżki c:\folder system linuksowy raczej nie odnajdzie Smile
Choć autor pewnie podał to jako przykład, ciężko dojść co miał na myśli :/
#9
0
No i działa. Pogrubienie wyszło przypadkiem i oczywiscie w .conf go nie ma Jeszcze mam problem z fizycznym portem szeregowym. bo interface nie działa tak jak powinien. Nie wiem czy pisać o tym w tym wątku czy zacząć nowy
#10
0
Załóż nowy wątek, ale proszę zastanów się poważnie nad szczegółowym opisem problemu i działań w ramach tego problemu tak aby inni nie mieli wątpliwości i mogli odtworzyć Twoje działania, bo nawet te Twoje podsumowanie jest niejasne, niejednoznaczne i nie wiem czy pomoże komukolwiek w przyszłości.
Zamykam.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości