Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Visual Studio Code - problem z zapisywaniem plików .php
#1
0
Witam,
jestem początkującym użytkownikiem Linuxa(do tej pory na Win). Mam problem z zapisywaniem plików z rozszerzeniem .php w IDE virtual studio code. Rozumiem że lokalizacja katalogu (/var/www/html) do którego zapisuje pliki ma ograniczenia i trzeba być jako root. Można jakoś to obejść aby VSC nie krzyczało że nie moge zapisać pliku bo nie jestem root ? Wybaczcie jeśli coś namieszałem. To dopiero mój 4 dzień z Linuxem.

Pozdrawiam
#2
0
Próbowałeś uruchomić VSCode jako administrator poprzez terminal?

Kod:
sudo code --user-data-dir="~/.vscode-root"

Metoda nie polecana ze względu na bezpieczeństwo ale czasami konieczna.
#3
0
(03-07-2021, 17:32)magnus napisał(a): Próbowałeś uruchomić VSCode jako administrator poprzez terminal?

Kod:
sudo code --user-data-dir="~/.vscode-root"

Metoda nie polecana ze względu na bezpieczeństwo ale czasami konieczna.
Dzięki za odp.
ogólnie nie próbowałem, na ten moment go poznaje. Jeśli chodzi o powyższy wpis do terminala to muszę w miejsce dir podać miejsce gdzie jest zainstalowany VSCode ? bo wpisanie polecenia przez Ciebie podanego zwróciło: nie znaleziono polecenia.

A można do apacha2 podać ścieżkę do katalogu na pliki .php w którym nie będzie potrzeba być jako root ?

W obecnym katalogu aby utworzyć pusty dokumenty tekstowy przez klikniecie PM. i tak muszę podawać co chwilę że jestem jako root. Przyznam że trochę to zakręcone z tymi uprawnieniami.
#4
1
Better response on post RE: Visual Studio Code - problem z zapisywaniem plików .phpW poleceniu nie trzeba nic zmieniać.
Polecenie powinno zadziałać jeżeli masz zainstalowany program VSCode.
#5
0
(03-07-2021, 18:03)magnus napisał(a): W poleceniu nie trzeba nic zmieniać.
Polecenie powinno zadziałać jeżeli masz zainstalowany program VSCode.
VSCode mam zainstalowany a terminal zwraca komunikat code: nie znaleziono polecenia

Na ten moment co potrafię zrobić to modyfikować wcześniej utworzony pusty plik .php przez polecenie sudoedit:

Dodano po pewnym czasie:
Zauważyłem jeszcze że VSCode nie widzi w katalogu /var/ katalogu /www/
Jest możliwość na stałe zmiany uprawnień do katalogu /var/ aby ciągle nie prosił o uprawnienia dla root ?
#6
0
Można by zmienić jedynie uprawnienia katalogu z danym projektem jak w tym wątku:

https://askubuntu.com/questions/46331/ho...in-var-www

Tworzysz katalog w katalogu /var/www/html:

Kod:
cd /var/www/html
sudo mkdir my_project

I zmieniasz jego uprawnienia:

Kod:
sudo chown your_username my_project

my_project zmieniasz na nazwę katalogu a your_username na nazwę użytkownika.
#7
0
(03-07-2021, 21:02)magnus napisał(a): Można by zmienić jedynie uprawnienia katalogu z danym projektem jak w tym wątku:

https://askubuntu.com/questions/46331/ho...in-var-www

Tworzysz katalog w katalogu /var/www/html:

Kod:
cd /var/www/html
sudo mkdir my_project

I zmieniasz jego uprawnienia:

Kod:
sudo chown your_username my_project

my_project zmieniasz na nazwę katalogu a your_username na nazwę użytkownika.
Super polecenia działają, mimo że VSCode dalej wyrzuca monit że nie mogę zapisać pliku bo nie jestem root to dane w pliku i tak się zapisują.

Jedyny problem jaki mi pozostał z VSCode to że jak chce dodać katalog /www/ do workspace to VSCode go nie widzi
#8
0
W jaki sposób instalowałeś VSC?
Jeśli z flatpaka dostępnego z menedżera oprogramowania, to nie jest to polecane ze względu na to, że nie jest to wersja oficjalna i posiada jakieś wady - nie wczytywałem się już w to.
Lepiej instalować z deba dostępnego na oficjalnej stronie programu.

https://code.visualstudio.com/docs/?dv=linux64_deb - kliknięcie rozpoczyna download.

BTW, czy jest jakiś szczególny powód, dla którego chcesz zapisywać pliki w katalogu, który nie należy do Ciebie jako użytkownika?
#9
0
(04-07-2021, 14:04)yahoob3 napisał(a): W jaki sposób instalowałeś VSC?
Jeśli z flatpaka dostępnego z menedżera oprogramowania, to nie jest to polecane ze względu na to, że nie jest to wersja oficjalna i posiada jakieś wady - nie wczytywałem się już w to.
Lepiej instalować z deba dostępnego na oficjalnej stronie programu.

https://code.visualstudio.com/docs/?dv=linux64_deb - kliknięcie rozpoczyna download.

BTW, czy jest jakiś szczególny powód, dla którego chcesz zapisywać pliki w katalogu, który nie należy do Ciebie jako użytkownika?
No właśnie instalowałem z menadżera to usunę i zainstaluje tak jak radzisz.
Wcześniej na Win używałem xampa i był tam folder na projekty. Więc analogicznie myślałem że w tym katalogu też trzeba trzymać pliki. Rozumiem że pewnie w Apachu można zmienić lokalizację plików ?
#10
1
Better response on post RE: Visual Studio Code - problem z zapisywaniem plików .php
(04-07-2021, 16:32)bartek362 napisał(a): No właśnie instalowałem z menadżera to usunę i zainstaluje tak jak radzisz.
Wcześniej na Win używałem xampa i był tam folder na projekty. Więc analogicznie myślałem, że w tym katalogu też trzeba trzymać pliki. Rozumiem, że pewnie w Apachu można zmienić lokalizację plików ?

Nie używałem Apacha do ponad 2 lat... zapewne można ale wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem będzie (żeby za bardzo nie mieszać w strukturze) nadanie uprawnień do tego katalogu dla Użytkownika - Ciebie - tak, jak pisał wyżej Magnus.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości