Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instalacja LMDE 4 bez uruchamiania LIVE
#1
0
Witam,
czy można zainstalować LMDE 4 z DVD (zewnętrzne podłączone przez USB)bez instalacji LIVE?
Nie ma opcji w menu startowym "INSTALUJ". Kiedyś w innych dystrybucjach było możliwe.
Można wejść do linii poleceń GRUB, ale tutaj moja wiedza się kończy.

Mam laptop ASUS z 32GB SSD . Miałem poprzednio Mint 19.* (fabrycznie był Windows który usunąłem przy tej instalacji) i ta istalacja przebiegła bez problemu.
Teraz mi instalator wykłada się przy próbie partycjonowania. Nie może przejść przez dwie partycje po 4MB każda, chyba tworzone przez LIVE jako partycje boot.
Jeśli próbuję je od nowa stworzyć, mam komunikat "brak dostępu", jeśli nie ruszam ich to instalator kończy pracę.
Może instalacja bez LIVE pomoże.
#2
0
LMDE powinien mieć możliwość instalacji z poziomu sesji live.
Lewy górny róg pulpitu wg tego filmu https://www.youtube.com/watch?v=XpX1TmeJMpk
Możesz też z terminala go uruchomić jak nie umiesz znaleźć ikonki.
Kod:
sudo live-installer
#3
0
(16-09-2021, 12:51)dedito napisał(a): LMDE powinien mieć możliwość instalacji z poziomu sesji live.
Lewy górny róg pulpitu wg tego filmu https://www.youtube.com/watch?v=XpX1TmeJMpk
Możesz też z terminala go uruchomić jak nie umiesz znaleźć ikonki.
Kod:
sudo live-installer

Jak piszę w drugim akapicie to nie działa. Ikonkę znalazłem, live-installer (z parametrami z ikonki) też próbowałem.
#4
0
Z dyskiem 32 GB, to najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja domyślna (bez zmian w partycjonowaniu) czyli:

[Obrazek: 6qwPeDF.png]


A jeśli to nic nie da - z poziomu LIVE programem Gparted (Menu, Administracja) zdejmij wszystkie partycje i dopiero wtedy uruchom instalator.
#5
0
(16-09-2021, 13:17)yahoob3 napisał(a): Z dyskiem 32 GB, to najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja domyślna (bez zmian w partycjonowaniu) czyli:

A jeśli to nic nie da - z poziomu LIVE programem Gparted (Menu, Administracja) zdejmij wszystkie partycje i dopiero wtedy uruchom instalator.

Może zacznę od tego, że nie jestem ekspertem od linuksa, ale nowicjuszem też nie. Pracuję tylko na tym systemie już od ponad 20 lat. Takie drobne problemy jak partycjonowanie znajdowanie ikonek itd. są już za mną. Instalowałem linuksa już n-razy Fedorę, CentOSa, SuSe Mandrivę. Po raz pierwszy nie mogę przeskoczyć instalacji
 mimo że wcześniej, jak już pisałem, miałem na tym lapku Minta 19.x.

Przeczytajcie proszę drugą część posta. GParted nie widzi tych dwóch partycji rozruchowych dystrybucji LIVE. Dysk mam praktycznie wyczyszczony z partycji.
Dlatego chcę spróbować instalacji bez odpalania LIVE, Tylko nie wiem jak to zrobić.
#6
0
(16-09-2021, 11:56)j_23 napisał(a): Witam,
czy można zainstalować LMDE 4 z DVD (zewnętrzne podłączone przez USB)bez instalacji LIVE?
Nie ma opcji w menu startowym "INSTALUJ". Kiedyś w innych dystrybucjach było możliwe.
Można wejść do linii poleceń GRUB, ale tutaj moja wiedza się kończy.

Czysty Debian ma możliwość uruchomienia instalacji z poziomu menu Grub, ale LMDE, z tego co kojarzę, nie ma takiej możliwości.
Swoją drogę nie wiem czy to cokolwiek by zmieniło.

Spróbuj jeszcze mimo wszystko sesji live, ale w trybie compatibility mode i instalatora w trybie advanced.
Jeśli instalator znowu się "wyłoży" to powinny być jakieś wskazówki w logach systemowych i instalatora.

Z poziomu sesji live powinieneś mieć też dostęp do Internetu więc można "przekleić" istotne rzeczy na forum.

Przy okazji sesji live można podać konfigurację komputera zgodnie z zasadami forum, co też będzie istotną informacją.
#7
1
Better response on post RE: Instalacja LMDE 4 bez uruchamiania LIVETak, w LMDE nie ma opcji instalacji z poziomu GRUB.
Swoją drogą, co to za partycje, których Gparted nie może ruszyć?

Można jeszcze spróbować zdjąć tablicę partycji i założyć ją od nowa.

Wracając do tych 32 GB dysku... czy to przypadkiem nie jest hybryda (talerz ze wspomaganiem SSD)? Jeśli tak, to nic z tej instalacji nie będzie. Wynik polecenia 'inxi -Fxz` powinien sporo wyjaśnić.
#8
0
(17-09-2021, 16:31)yahoob3 napisał(a): Wracając do tych 32 GB dysku... czy to przypadkiem nie jest hybryda (talerz ze wspomaganiem SSD)? Jeśli tak, to nic z tej instalacji nie będzie.
Żeby nie zmnieszać przejrzystości informacji, czytajcie proszę uważnie co piszę. Po raz trzeci: miałem na tym labku wcześniej zainstalowany MINT 19,*.

Cytat:Spróbuj jeszcze mimo wszystko sesji live, ale w trybie compatibility mode

W tym trybie nie widzi dysku SSD.

W trybie standardowym:
Kod:
inxi -Fxz
System:    Host: mint Kernel: 4.19.0-8-amd64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 8.3.0 Desktop: Cinnamon 4.4.8
           Distro: LMDE 4 Debbie base: Debian 10.2 buster
Machine:   Type: Laptop System: ASUSTeK product: E200HA v: 1.0 serial: <filter>
           Mobo: ASUSTeK model: E200HA v: 1.0 serial: <filter> UEFI: American Megatrends v: E200HA.303 date: 12/21/2016
Battery:   ID-1: BATC charge: 12.7 Wh condition: 13.2/19.0 Wh (69%) model: Intel SR 1 SR Real Battery status: Not charging
CPU:       Topology: Quad Core model: Intel Atom x5-Z8350 bits: 64 type: MCP arch: Airmont rev: 4 L2 cache: 1024 KiB
           flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 11520
           Speed: 480 MHz min/max: 480/1920 MHz Core speeds (MHz): 1: 480 2: 480 3: 529 4: 548
Graphics:  Device-1: Intel Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCI Configuration Registers
           vendor: ASUSTeK driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0
           Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa resolution: 1366x768~60Hz
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics (Cherrytrail) v: 4.5 Mesa 18.3.6 direct render: Yes
Audio:     Device-1: Intel HDMI/DP LPE Audio driver: HdmiLpeAudio message: bus/chip ids unavailable
           Sound Server: ALSA v: k4.19.0-8-amd64
Network:   Device-1: Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter vendor: AzureWave driver: ath10k_pci v: kernel
           port: f000 bus ID: 01:00.0
           IF: wlp1s0 state: up mac: <filter>
Drives:    Local Storage: total: 29.12 GiB used: 208.8 MiB (0.7%)
           ID-1: /dev/mmcblk0 model: BJNB4R size: 29.12 GiB
Partition: ID-1: / size: 1.88 GiB used: 164.8 MiB (8.6%) fs: overlay source: ERR-102
Sensors:   System Temperatures: cpu: 6280.0 C mobo: N/A
           Fan Speeds (RPM): cpu: 0
Info:      Processes: 194 Uptime: 20m Memory: 3.75 GiB used: 1.01 GiB (27.0%) Init: systemd runlevel: 5 Compilers: gcc: 8.3.0
           Shell: bash v: 5.0.3 inxi: 3.0.32

Odpalam live-installer:
Pokażę zrzuty z ekranu, bo widać na nich instalera graficznego i komunikaty w konsoli.
[Obrazek: wu4Zqmgl.png]
[Obrazek: hrt9Fl5l.png]

Dodano po pewnym czasie:
(18-09-2021, 07:04)j_23 napisał(a):
(17-09-2021, 16:31)yahoob3 napisał(a): Wracając do tych 32 GB dysku... czy to przypadkiem nie jest hybryda (talerz ze wspomaganiem SSD)? Jeśli tak, to nic z tej instalacji nie będzie.
Żeby nie zmnieszać przejrzystości informacji, czytajcie proszę uważnie co piszę. Po raz trzeci: miałem na tym labku wcześniej zainstalowany MINT 19,*.

Cytat:Spróbuj jeszcze mimo wszystko sesji live, ale w trybie compatibility mode

W tym trybie nie widzi dysku SSD.

W trybie standardowym:
Kod:
inxi -Fxz
System:    Host: mint Kernel: 4.19.0-8-amd64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 8.3.0 Desktop: Cinnamon 4.4.8
           Distro: LMDE 4 Debbie base: Debian 10.2 buster
Machine:   Type: Laptop System: ASUSTeK product: E200HA v: 1.0 serial: <filter>
           Mobo: ASUSTeK model: E200HA v: 1.0 serial: <filter> UEFI: American Megatrends v: E200HA.303 date: 12/21/2016
Battery:   ID-1: BATC charge: 12.7 Wh condition: 13.2/19.0 Wh (69%) model: Intel SR 1 SR Real Battery status: Not charging
CPU:       Topology: Quad Core model: Intel Atom x5-Z8350 bits: 64 type: MCP arch: Airmont rev: 4 L2 cache: 1024 KiB
           flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 11520
           Speed: 480 MHz min/max: 480/1920 MHz Core speeds (MHz): 1: 480 2: 480 3: 529 4: 548
Graphics:  Device-1: Intel Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCI Configuration Registers
           vendor: ASUSTeK driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0
           Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa resolution: 1366x768~60Hz
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics (Cherrytrail) v: 4.5 Mesa 18.3.6 direct render: Yes
Audio:     Device-1: Intel HDMI/DP LPE Audio driver: HdmiLpeAudio message: bus/chip ids unavailable
           Sound Server: ALSA v: k4.19.0-8-amd64
Network:   Device-1: Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter vendor: AzureWave driver: ath10k_pci v: kernel
           port: f000 bus ID: 01:00.0
           IF: wlp1s0 state: up mac: <filter>
Drives:    Local Storage: total: 29.12 GiB used: 208.8 MiB (0.7%)
           ID-1: /dev/mmcblk0 model: BJNB4R size: 29.12 GiB
Partition: ID-1: / size: 1.88 GiB used: 164.8 MiB (8.6%) fs: overlay source: ERR-102
Sensors:   System Temperatures: cpu: 6280.0 C mobo: N/A
           Fan Speeds (RPM): cpu: 0
Info:      Processes: 194 Uptime: 20m Memory: 3.75 GiB used: 1.01 GiB (27.0%) Init: systemd runlevel: 5 Compilers: gcc: 8.3.0
           Shell: bash v: 5.0.3 inxi: 3.0.32

Odpalam live-installer:
Pokażę zrzuty z ekranu, bo widać na nich instalera graficznego i komunikaty w konsoli.
[Obrazek: wu4Zqmgl.png]
[Obrazek: hrt9Fl5l.png]

Edycję mi ucięło (ponad 60 min)
 więc w skrócie:
Naciskam Tak instalator kończy pracę.
Naciska NIE efekt jak niżej
[Obrazek: UTriwrpl.png]

Parycjonowanie ręczne:
[Obrazek: bJgOhGql.png]
Jak widać są różnice w tym co widzi GParted i instalator.
Zmieniam ręcznie w instalatorze.
Wyskakuje komunikat "Partycja EFI nie jest rozruchową. Proszę zmienić flagi partycji".
Tylko jak to zrobić? Podejrzewam, że te dwie niewidoczne również GParted partycje boot mieszają.
Wszelkie próby usuwania partycji i tworzenie od nowa nic niedają.

I dlatego chciałem spróbować instalacji  bez uruchamiania LIVE


Załączone pliki Miniatury
       
#9
1
Better response on post RE: Instalacja LMDE 4 bez uruchamiania LIVEOk, teraz trochę się wyjaśniło - instalujesz system w trybie EFI, co wymaga odrębnej partycji EFI o wielkosci ok. 300 MB, systemu plików FAT32 i flagi "boot". Żadna z partycji jakie masz na tym dysku nie spełnia tych wymogów, a ich obecność blokuje, zdaje się utworzenie kolejnej. Dlatego proponowałem zdjęcie w Gparted tablicy plików i utworzenie nowej (to wymaże wszystkie partycje), przy czym w BIOS/UEFI powinieneś zmienić bootloader lub ustawić tryb LEGACY.
W trybie LEGACY nie będzie potrzebna partycja EFI.
Czy podczas bootowania z pendriva (?) przez boot menu (F12 zdaje się) masz do wyboru, tak jakby dwa pendrivy - jeden "normalny" i drugi EFI-nazwa?
#10
0
Tak... LMDE nie da się zainstalować z pominięciem sesji Live. I niestety z własnych doświadczeń nie mam dobrych wspomnień z instalacji LMDE. Niestety takie trochę niedopieszczone dziecko zespołu Minta.
Jeżeli LM 19 dał się poprawnie zainstalować to może zostać przy nowszych wersjach Minta?

A jak już chcesz Debiana to...
Może tak ja u mnie Debian 11 ze środowiskiem Cinnamon.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości