Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmina rozmiaru dysku - Zapełnianie partycji systemowej
#1
0
Cześć Wam,

Przy instalacji systemu źle ustawiłem rozmiar poszczególnych partycji.
1. Partycja systemowa 15giga - 1,8 wolnego (tutaj non stop się zapełnia i komunikat dostaję systemowy o zwolnienie miejsca)
2. Patrycja systemowa 80giga - 73giga wolnego
3. Patrycja EFI System 541mb - 535mb wolnego miejsca
4. Patrycja linux swap 16g (tutaj przy ramie 16giga, więcej nie ustawiać?)

Wchodziłem w "dysk", chciałem zwolnić miejsce z 2 partycji i to miejsce dać partycji 1. Ale wyskakuję błąd. Macie jakiś pomysł? Macie jakieś uwagi co do ustawienia rozmiaru dysku?

Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
0
Z mojej strony powiem tylko tyle żebys na przyszłość nie dawał tyle na swap. Jeśli używasz hibernacji to może być i 16gb potrzebne ale jeśli nie to ustaw swap na 1gb albo nawet 500mb
Odpowiedz
#3
1
Better response on post RE: Zmina rozmiaru dysku - Zapełnianie partycji systemowej
(27-09-2021, 12:39)NoobLinuxMint napisał(a): Wchodziłem w "dysk", chciałem zwolnić miejsce z 2 partycji i to miejsce dać partycji 1. Ale wyskakuję błąd. Macie jakiś pomysł?

Podaj dokładną treść tego błędu i ogólnie przydałoby się wyjaśnienie co się kryje pod pojęciem
Cytat:Wchodziłem w "dysk"
.

Przy zabawach z partycjami najlepiej zacząć od kopii danych.

(27-09-2021, 12:39)NoobLinuxMint napisał(a): Macie jakieś uwagi co do ustawienia rozmiaru dysku?
Jeśli te partycja z punktu 1 i 2 to partycja root oraz home to powiedzmy, że może być, choć ja bym dla root przyjął 30GB, a dla home to już w zależności od osobistych preferencji bo tu rozpiętość może być od 1GB do nieskończoności.
Odpowiedz
#4
1
Better response on post RE: Zmina rozmiaru dysku - Zapełnianie partycji systemowejPartycja swap nie jest konieczna ponieważ automatycznie tworzony jest plik swap 2 GB co jest wystarczające na każdy system.

Jeżeli masz tak mało miejsca na Linux to można zrezygnować z oddzielnej partycji home i utworzyć tylko:
Partycja Systemowa EFI 300 MB
Partycja Systemowa / reszta

Zmianę rozmiarów partycji najlepiej wykonać uruchamiając pendrive z Mintem (sesja Live) i używając programu GParted.
Odpowiedz
#5
0
(27-09-2021, 14:23)dedito napisał(a):
(27-09-2021, 12:39)NoobLinuxMint napisał(a): Wchodziłem w "dysk", chciałem zwolnić miejsce z 2 partycji i to miejsce dać partycji 1. Ale wyskakuję błąd. Macie jakiś pomysł?

Podaj dokładną treść tego błędu i ogólnie przydałoby się wyjaśnienie co się kryje pod pojęciem
Cytat:Wchodziłem w "dysk"
.

Przy zabawach z partycjami najlepiej zacząć od kopii danych.

(27-09-2021, 12:39)NoobLinuxMint napisał(a): Macie jakieś uwagi co do ustawienia rozmiaru dysku?
Jeśli te partycja z punktu 1 i 2 to partycja root oraz home to powiedzmy, że może być, choć ja bym dla root przyjął 30GB, a dla home to już w zależności od osobistych preferencji bo tu rozpiętość może być od 1GB do nieskończoności.


W załącznikach odpowiedź na 1 i 2 pytanie

Partycja pierwsza to "Katalog główny systemu" On mi się zapełnia szybko. Chciałbym dodać więcej miejsca na niego.

Dodano po pewnym czasie:
(27-09-2021, 15:25)magnus napisał(a): Partycja swap nie jest konieczna ponieważ automatycznie tworzony jest plik swap 2 GB co jest wystarczające na każdy system.

Jeżeli masz tak mało miejsca na Linux to można zrezygnować z oddzielnej partycji home i utworzyć tylko:
Partycja Systemowa EFI 300 MB
Partycja Systemowa / reszta

Zmianę rozmiarów partycji najlepiej wykonać uruchamiając pendrive z Mintem (sesja Live) i używając programu GParted.


To SWAP mogę usunąć?

Czy znajdę instrukcje jak to zrobić? By nie tworzyć oddzielnych partycji?
Nie chciałbym na nowo stawiać systemu.

Dodano po pewnym czasie:
Wyskakuję mi komunikat który dodałem do załącznika

Dodano po pewnym czasie:
Prześledziłem Wasze instrukcje, poszperałem w forum. Usunąłem Jądra Linuxa które się mi kumulowały. Ogólnie wolałbym mieć jeden katalog bez home, jak się będzie zapełniał system to wtedy będę czyścił. W jaki sposób mogę to zrobić bezkolizyjnie? Gpartem z pozycji LIVE USB?


Załączone pliki Miniatury
           
Odpowiedz
#6
1
Better response on post RE: Zmina rozmiaru dysku - Zapełnianie partycji systemowejUjmę to tak... chrzanił się z tym będziesz 3 dni i być może stracisz dane (tak to jest z grzebaniem w partycjach).

Instalacja systemu od nowa na dysku SSD trwa jakieś 15 minut... na talerzu... jakieś pół godziny Smile
Odpowiedz
#7
0
(28-09-2021, 08:20)yahoob3 napisał(a): Ujmę to tak... chrzanił się z tym będziesz 3 dni i być może stracisz dane (tak to jest z grzebaniem w partycjach).

Instalacja systemu od nowa na dysku SSD trwa jakieś 15 minut... na talerzu... jakieś pół godziny Smile


Dobra to w tym przypadku postawię system na nowo.
Proszę Was o wskazówkę jak w takim przypadku utworzyć partycję na tym dysku 120G, jakie i ile giga? Swap mówicie że nie potrzebny, ale przy instalacji, odrzucało mi instalację, wywalając błąd że mam mieć więcej partycji. Jak jest to możliwe to wolałbym mieć jedną duża partycję. Tylko jak to ustawić. Bo ja wtedy przeprowadzałem instalację 1 na 1 zgodnie z jakąś instrukcją krok po kroku w internecie, stąd te partycje u mnie Sad
Odpowiedz
#8
1
Better response on post RE: Zmina rozmiaru dysku - Zapełnianie partycji systemowejPodczas instalacji wybierz opcję automatyczną: "Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Linux Mint" to będziesz miał taki układ partycji:

Partycja Systemowa EFI 512 MB
Partycja Systemowa /

Plik swap 2 GB będzie utworzony automatycznie.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości