Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane Linux Mint 20.3 po instalacji system nie wstaje
#1
0
Witam
Postawiłem od zera, czysta instalacja z opcją "użyj innego rozwiązania" system 20.3.
Wcześniej przez ok rok, na tej samej maszynie bezproblemowo działał 20.2
Podczas instalacji podzieliłem dysk na dwie partycje, mianowicie 30 GB na katalog główny Linuxa / i resztę ok 200 GB na /home. Nie tworzyłem osobnej partycji /boot bo nie mam kompa z UEFI i nie mam na dysku innego systemu. Przez kilka dni było wszystko ok. Teraz raz system startuje normalnie, a raz zatrzymuje się na czarnym ekranie. Zarówno mem test jak test dysku jest ok. Co może być przyczyną, że tak się dzieje. Bardzo proszę o jakieś wskazówki do rozwiązania tego problemu. Pozdrawiam
#2
0
Borys na tym czarnym ekranie wciśnij esc, może pojawi się coś co wskaże przyczynę.
#3
0
Warto zobaczyć konfigurację sprzętową. Wynik inxi -Fxz będzie ok.
Poza tym, co pisze @dedito zdarza się, że pod czarnym ekranem ukrywa się ekran logowania i wpisanie w "ciemno" hasła i naciśnięcie Enter uruchamia poprawnie system.
#4
0
(16-01-2022, 19:33)yahoob3 napisał(a): Warto zobaczyć konfigurację sprzętową. Wynik inxi -Fxz będzie ok.
Poza tym, co pisze @dedito zdarza się, że pod czarnym ekranem ukrywa się ekran logowania i wpisanie w "ciemno" hasła i naciśnięcie Enter uruchamia poprawnie system.

Ok , bardzo proszę załączam screen z terminala po wpisaniu inxi -Fxz. Zastanawia mnie tylko, dlaczego w przypadku 20.3 konfiguracja sprzętowa może mieć znaczenie a przy 20.2 przez rok nic się nie gryzło[Obrazek: 2OCP5kul.png]
#5
1
Better response on post RE: Linux Mint 20.3 po instalacji system nie wstajeSmile Chodziło o kartę graficzną. Czasem, gdy sterownik ma problem, takie rzeczy potrafią się zdarzyć.

Wyniki komend z terminala kopiuj razem w poleceniem i wklejaj jako tekst używając znaczników CODE (przepis w mojej sygnaturze).

Sprawdź to, o czym pisał @dedito.
#6
0
Dzięki. Sprawdziłem i niestety nie pomaga. Co ciekawe, jeżeli system jakimś cudem zastartuje, to przy wyłącz i uruchom ponownie, wszystko jest w porządku i system wstaje a po wyłączeniu kompa i próbie uruchomienia go fizycznym przyciskiem power załącza się z czarnym ekranem i uruchomionym wentylatorem. Właśnie jestem po ponad dwudziestu próbach uruchomienia i nic
#7
0
Sprawdź czy uda się wywołać menu startowe Grub, poprzez wciskanie esc lub shift na krótko po wciśnięciu przycisku power.
#8
0
Hm... Jeśli nie uda się to, o czym pisał @dedito, wyjmij i włóż ponownie kości pamięci. Miałem u siebie kiedyś taki przypadek. Ta głupia czynność pomagała Smile
#9
0
(16-01-2022, 22:16)dedito napisał(a): Sprawdź czy uda się wywołać menu startowe Grub, poprzez wciskanie esc lub shift na krótko po wciśnięciu przycisku power.

Dzięki za wszystkie porady ale niestety bez rezultatów. Czarno i buczy wentylator, Wywołanie BIOS poprzez wciskanie f9 też nie daje efektów, wtedy przynajmniej system mógłbym odpalić z pena. Nie wiem co dalej.

Dodano po pewnym czasie:
(16-01-2022, 22:37)yahoob3 napisał(a): Hm... Jeśli nie uda się to, o czym pisał @dedito, wyjmij i włóż ponownie kości pamięci. Miałem u siebie kiedyś taki przypadek.  Ta głupia czynność pomagała Smile

Tak też zrobiłem. Jak na razie dwie próby wyłączenia/włączenia kompa przyniosły efekt. Startuje normalnie. Dziękuję. Mam nadzieję, że tak już zostanie Smile
#10
0
Przeczyść styki pamięci i zapuść memtest.


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości