Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozwiązane "Nie można zainstalować GRUB w /dev/sda" Lenovo 320-15IAP
#1
0
Witam

Na wstępie napiszę jaki mam sprzęt:
Jest to laptop - Lenovo IdeaPad 320-15IAP, procesor Intel N3350, 4GB Ram, 256MB HDD SSD

Problem:
Wcześniej miałem zainstalowany Windows 10 Pro, aktualnie dysk jest pusty. Chciałem zainstalować Linux Mint w wersji 20.3. W Bios mam wyłączony Secure Boot oraz oraz FastBoot. Pendrive bootowalny stworzony przez Rufus, system ściągnięty z oficjalnej storny.

Próbowałem zainstalować system na wszelkie możliwe sposoby radząc się wątkami z internetu i za każdym razem wyskakuje ten sam błąd:
"Nie można zainstalować GRUB w /dev/sda". 
Próbowałem instalować w UEFI (pendrive także przygotowany pod UEFI) i przy automatycznej instalacji (czyszczenie dysku i instalacji Linux) oraz przy samodzielnym tworzeniu partycji (na 3 sposoby, zgodnie z poradami z instrukcji oraz z forów). Nawet tworząc partycję pod GRUB (także zgodnie z instrukcjami) wyskakuje ciągle ten sam błąd.
Następnie próbowałem w ten sam sposób zainstalować Mint ale bez UEFI (w legacy mode + pendrive przygotowany pod legacy mode) i dzieje się to samo.
Ubuntu próbowałem zainstalować dokładnie tak samo i też nie daje to pożądanych efektów.

Ma być to jedyna instalacja na tym komputerze, bez Windowsa obok. Może byłby ktoś w stanie mi coś doradzić? Kiedyś już miałem na tym komputerze Ubuntu, ale musiałem wrócić na pewien czas do Windowsa i teraz nie mam jak wrócić do Linuxa.
#2
0
Cytat:I just had this problem installing Ubuntu 14.04 from a USB stick to a hard drive.

The problem was the USB stick was /dev/sda, installing to the hard drive /dev/sdb

Even though the installer knew to install to /dev/sdb, it then tried to install grub to the MBR on /dev/sda, and failed. The workaround was to go back to the menu, try again, say NO to automatically install to MBR of first hard drive and manually tell it /dev/sdb.

Za https://askubuntu.com/questions/459620/u...lling-grub
Jeśli to nie to, daj znać.
Niby głupie... Zwróć uwagę przy instalacji "w trybie" "inne rozwiązanie" czy faktycznie HDD/SSD, na którym chcesz instalować system to będzie sda, czy sdb, sdc...
#3
0
Jeszcze przyjrzę się w domu przy instalacji, ale z tego co kojarzę to w instalatorze miałem widoczny tylko dev/sda o pojemności 256gb (pendrive ma 32mb to bym nie pomylił). Niemniej sprawdzę to.
A przy okazji pytanie, jeżeli mam w Bios ustawione Boot na UEFI, to tworząc bootowalny pendrive też muszę go stworzyć pod UEFI? Niby głupie pytanie, ale lepiej zapytać Smile.
#4
0
(18-01-2022, 15:05)batmat1903 napisał(a): A przy okazji pytanie, jeżeli mam w Bios ustawione Boot na UEFI, to tworząc bootowalny pendrive też muszę go stworzyć pod UEFI? Niby głupie pytanie, ale lepiej zapytać Smile.

Dokładnie tak.
Jeśli masz możliwość w BIOSie ustawienia trybu LEGACY, też warto spróbować - oczywiście pen już nie w trybie UEFI.
#5
0
Sorki, za bardzo nie pamiętam ale miałem podobny problem.

Jeśli mnie pamięć nie myli, musi być na tym dysku partycja EFI. A następnie tworzy się / oraz /home i co tam kto chce.
Wtedy instalacja przebiegła bez problemów (system na SSD, home na zwykłym twardzielu).
#6
0
Przed instalacją usuń wszystko z dysku za pomocą programu GParted tworząc nową tablicę partycji:

GParted > Device > Create Partition Table > Select new partition table type: (gpt dla UEFI, msdos dla Legacy) > Apply
#7
0
Wypróbowałem wszystkie Wasze podpowiedzi i nic nie działa. Znalazłem instrukcje instalacji dla mojego modelu laptopa i dalej nie działa, w kółko ten sam komunikat .. Przetestowałem 4 pendrivy, z czego dwa na pewno działające, bo z jednego instalowałem ubuntu w pracy, a na drugim był windows... Czy wchodzi w grę uszkodzenie komputera? Windows działa bez problemów. Dysk bez błędów.

Dodano po pewnym czasie:
[Obrazek: r2r59MXl.jpg]
#8
0
Pobierz jeszcze raz obraz ISO systemu (polecam torrent) i przed nagraniem sprawdź jego poprawność: https://forum.linuxmint.pl/showthread.php?tid=246
#9
0
Sprawdzałem plik ISO (mam 3 minty i 2 Ubuntu) no i pendrive z działającym Ubuntu ... Może coś w biosie źle ustawiam...
#10
0
Pokaż zrzuty/zdjęcia ustawień. Może coś wykombinujemy Smile


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości