Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zablokowany dostęp do folderów i programów
#1
0
Witam.
Od początku instalacji Minta mam problem z uprawnieniami do katalogów. Nie mogę ich kopiować ani tworzyć w nich nowych katalogów. Cały system plików właściwie, tam gdzie są zainstalowane programy. Próbowałem różnych porad z dostępem do root itp., ale tylko pogorszyłem sprawę. Teraz mam zablokowany dostęp do ustawień systemowych- administracja oraz inne programy typu Synaptic. Jak to ogarnąć w miarę najprościej? Czy można nadać całemu dyskowi uprawnienia administratora jak w Windows?
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Zablokowany dostęp do folderów i programówPodczas instalacji utworzyłeś konto użytkownika z uprawnieniami administratora.
Ze względu na bezpieczeństwo cała administracja systemu jest zabezpieczona hasłem.
Pliki systemowe można zmieniać klikając prawym klawiszem na katalog w którym się znajdują i wybierając opcję "Otwórz jako administrator".
Jeżeli utraciłeś uprawnienia administratora to musiałeś coś poważnie namieszać. Jak jesteś świeżo po instalacji to ją powtórz.
Odpowiedz
#3
0
(23-01-2022, 22:32)magnus napisał(a): Podczas instalacji utworzyłeś konto użytkownika z uprawnieniami administratora.
Ze względu na bezpieczeństwo cała administracja systemu jest zabezpieczona hasłem.
Pliki systemowe można zmieniać klikając prawym klawiszem na katalog w którym się znajdują i wybierając opcję "Otwórz jako administrator".
Jeżeli utraciłeś uprawnienia administratora to musiałeś coś poważnie namieszać. Jak jesteś świeżo po instalacji to ją powtórz.

Niestety opcja "Otwórz jako administrator" nie działa. No i nie mogę przecież za każdym razem powtarzać tej opcji jak chcę mieć dostęp. Instalacja świeża. Dopiero konfiguruję system pod siebie. Dzięki.
Odpowiedz
#4
1
Better response on post RE: Zablokowany dostęp do folderów i programówŻeby nie kombinować... przeinstaluj system ale nie zakładaj konta "root". Zasadniczo, do normalnego użytkowania systemu nie jest ono potrzebne.
Użytkownik domyślnie jest w grupie "sudoers", co w zupełności wystarczy.
Linux ma nieco inną politykę bezpieczeństwa niż Windows. Jeśli system prosi o podanie hasła, to znak, że robisz coś, co wymaga uprawnień administracyjnych. Można się do tego przyzwyczaić.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości