Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nie ma możliwości zmiany rozdzielczości ekranu
#1
0
Instalowałem system na nowo, więc pobrałem najnowszą wersję. Po instalacji nie mogę zmienić rozdzielczości ekranu. Jest tylko jedna, chyba najwyższa.
Poprzednio nie było tego problemu, ale zainstalowana była wcześniejsza wersja, potem aktualizowałem do 20.3.

Kod:
maciej@mpal-Aspire-A515-56:~$ inxi -CGM
Machine:  Type: Laptop System: Acer product: Aspire A515-56 v: V1.08 serial: <superuser/root required>
          Mobo: TGL model: Iris_TL v: V1.08 serial: <superuser/root required> UEFI: Insyde v: 1.08 date: 01/22/2021
CPU:      Topology: Quad Core model: 11th Gen Intel Core i5-1135G7 bits: 64 type: MT MCP L2 cache: 8192 KiB
          Speed: 1454 MHz min/max: 400/4200 MHz Core speeds (MHz): 1: 1469 2: 1494 3: 1438 4: 1408 5: 1473 6: 1470 7: 1484
          8: 1466
Graphics:  Device-1: Intel driver: N/A
          Display: x11 server: X.Org 1.20.13 driver: fbdev unloaded: modesetting,vesa resolution: 1920x1080~77Hz
          OpenGL: renderer: llvmpipe (LLVM 12.0.0 256 bits) v: 4.5 Mesa 21.2.6

Wygląda na to, że nie ma sterownika. Może wersja 20.2 miała ten sterownik i zachowała go podczas aktualizacji?
Najpierw zainstalowałem Cynamona i tam po starcie pojawiał się komunikat o problemach z grafiką. Teraz mam Mate. Nie ma żadnego komunikatu, ale problem ten sam. Zaraz będę próbował z Peppermintem, może się uda.

Po instalacji Peppermint rozdzielczości można było zmieniać. Instaluję teraz po kolei coraz niższe wersje Minta, a to Cynamona, a to Mate. Za chwilę będę próbował z Mate 20.1. Komputer kupowałem we wrześniu, chyba najnowsza wersja wtedy nie była niższa niż 20.1?

Dodano po pewnym czasie:
Zainstalowałem Debiana 11. Podczas instalacji pojawił się komunikat, że brakuje pliku intel/sof/sof-tgl.ri. Instalator spytał, czy chcę go zainstalować z nośnika zewnętrznego. Oczywiście go nie miałem i puściłem instalację dalej. Niemniej jednak problemu z rozdzielczościami nie ma. Nawet mi się nowy system podoba (oczywiście na razie "organoleptycznie"). Nie wiem, o co biega z Mintem. Jestem do niego przyzwyczajony, ale nie będę wałczył za wszelką cenę. Jestem tylko skromnym użytkownikiem, który chce, żeby komputer po prostu działał. Nie mam czasu na rozkminianie linuxa do szpiku kości, choć żałuję, bo jest to wszystko bardzo ciekawe i chętnie bym sobie przy tym grzebał. Problem, który zgłosiłem jest najwidoczniej nietypowy, bo nikt nie komentuje. No cóż, popracuję sobie na Debianie. Niedługo ma się pojawić wersja stabilna Minta LMDE 5, więc na pewno będę próbował. Czwórkę zainstalowałem na drugim kompie, ale wyskakiwały jakieś błędy przy aktualizacji, nawet nie chciało mi się tego rozkminiać.


Wiadomości w tym wątku
Nie ma możliwości zmiany rozdzielczości ekranu - przez akaiyuki - 05-03-2022, 20:25
RE: Nie ma możliwości zmiany rozdzielczości ekranu - przez Użytkownik1064 - 15-03-2022, 00:07

Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości