Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grub nie 'probuje' dysku z windows
#1
0
Popsuło się...

Od lat moim głównym systemem jest Mint, ale zawsze gdzieś obok leżał Windows. Grub ogarniał to bez problemu. I... przestał.
Ponieważ Windows odpalam bardzo rzadko, to wejście do biosu raz na kilka tygodni nie stanowiło problemu i olałem to. Ale wreszcie zaczęło mnie wkurzać, że nie działa jak należy.

Jak to wygląda:
W komputerze są dwa dyski ssd:
sda z / i /home  dla Linux Mint
sdb na windows 10
i dwa kolejne talerzowe jako magazyny danych

Grub ma się znajdować na sda (mbr)

Kod:
update-grub /dev/sda
nie widzi w ogóle windows (a kiedyś widział)

Kod:
grub-probe /dev/sd*
(tak, dla każdego dysku i partycji!) pokazuje to samo:

Kod:
root@host:~#grub-probe /dev/sdb2
grub-probe: error: failed to get canonical path of `udev'.

Zacząłem czytać, że może to być spowodowane partycją EFI, i faktycznie - problem mógł się pojawić przy okazji przeinstalowywania windows, kiedy mogłem użyć efi - wcześniej mogło go nie być. Nie pamiętam tego po prostu.

Tylko co mam teraz zrobić?
Bootowanie z dysku windows działa, więc całkowicie ok byłoby gdyby grub zrobił chainload do mbr na dysku sdb, ale nie wiem czy to może tak działać.
Jeśli grub nie ogarnia EFI, to zapewne problemem jest sdb2

Kod:
Device      Start      End  Sectors  Size Type
/dev/sdb1    2048  1023999  1021952  499M Windows recovery environment
/dev/sdb2  1024000  1228799    204800  100M EFI System
/dev/sdb3  1228800  1261567    32768  16M Microsoft reserved
/dev/sdb4  1261568 468860927 467599360  223G Microsoft basic data

filesystem sdb2 to FAT

Mam akurat okazję - windowsy się wieszają, a ponieważ jedyne co tam mam to steam i kilka innych gier to bez żalu mogę je zaorać i zainstalować na nowo.  Tylko, że chciałbym wiedzieć co robię - rzeczywiście grub nie radzi sobie w takiej konfiguracji?
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Grub nie Jeśli Mint jest zainstalowany w trybie "BIOS" to Grub, który był przez niego instalowany, może mieć problem z załadowaniem Windowsa z innego dysku, na którym był zainstalowany w trybie "UEFI".
https://wiki.archlinux.org/title/Dual_bo...imitations
Odpowiedz
#3
0
No właśnie czegoś w tym stylu się obawiałem. Czyli muszę oba systemy posadzić na tym samym typie.
To pytanie drugie: jakie kłopoty mogą mnie czekać, jeśli użyję BIOS (bo łatwiej mi zreinstalować windows na EFI niż główny produkcyjny system)? Mam w kompie dwa dodatkowe dyski, ale 1T i 1.5T (wiem o ograniczeniu do 2TB, ale i tak chyba dla partycji, nie dysku).

Rozumiem, że mój Mint siedzi na partycji BIOS (chyba tego jawnie nie ustawiałem, "samo się") i wszystko jest z nim ok. Czy powinienem jednak Minta przesiąść na EFI?
W necie widzę różne UEFI vs BIOS, ale dotyczy to raczej podstawowego systemu komputera, a nie typu partycji - i po prostu nie ogarniam.
Odpowiedz
#4
0
Możesz przeinstalować Windowsa w trybie BIOS ale z użyciem partycji GPT, wtedy nie masz ograniczenia partycji do 2TB.
Tylko czy Windows pozwala na takie coś?
Odpowiedz
#5
0
Windowsy są na osobnym dysku, mogę go zaorać do czysta. Dysk nie jest duży to zaledwie 256GB, więc jeśli ogranicznenie jest tylko w wielkośc partycji to nie będę się zastanawiał i przejdę na BIOS.

Tylko czy to tylko to?
Odpowiedz
#6
0
Innych przeszkód nie dostrzegam.
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości