Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przyciemniony ekran od samego startu
#1
0
Dzień dobry wszystkim Smile
Mam taki problem, że to mi dokucza jak zapomnę przy ładowaniu systemu rozjaśnić ekran, to mam ciemny taki, że nie mogę korzystać i muszę restartować. Mam moment na rozjaśnienie, później już nie działa skrót z Fn. Nie muszę naprawiać tego Fn, a jedynie chciałbym zapytać czy mogę w pliku wpisać domyślnie, poprawnie ustawioną wartość jasności ekranu? Dodam, że średnio raz na kilkanaście razy system włącza się z dobrą jasnością i nie muszę nic robić. Dzięki wielkie za przeczytanie mojej prośby i proszę o wskazówki Smile
(Przekonaliście mnie i już nie będę aktualizował jądra gdy działa ok ; - )
Odpowiedz
#2
1
Better response on post RE: Przyciemniony ekran od samego startu
(31-07-2022, 11:47)Maciek7777 napisał(a): Dzień dobry wszystkim Smile
Mam taki problem, że to mi dokucza jak zapomnę przy ładowaniu systemu rozjaśnić ekran, to mam ciemny taki, że nie mogę korzystać i muszę restartować. Mam moment na rozjaśnienie, później już nie działa skrót z Fn. Nie muszę naprawiać tego Fn, a jedynie chciałbym zapytać czy mogę w pliku wpisać domyślnie, poprawnie ustawioną wartość jasności ekranu? Dodam, że średnio raz na kilkanaście razy system włącza się z dobrą jasnością i nie muszę nic robić. Dzięki wielkie za przeczytanie mojej prośby i proszę o wskazówki Smile
(Przekonaliście mnie i już nie będę aktualizował jądra gdy działa ok ; - )
Ja używam xrandr (nie mam klawiszy do jasności, a nie chce mi się klikać po zasobniku):
  1. odpal system w trybie zaawansowanym (tam nie powinny być cyrki z różną jasnością)
  2. w terminalu wpisujemy, by poznać szczegóły monitora (nam potrzebny tylko identyfikator)
    Kod:
    xrandr - wersja ogólna
    xrandr | grep " connected" | cut -f1 -d " " - wyszukanie tylko tego identyfikatora

  3. Potem w terminalu ustawiamy poziom optymalny:
    id - identyfikator, x - wartość procentowa w zapisie ogólnym, więc jest w zakresie [0,1] - najpierw sprawdzić jak wygląda dla x = 0.5 i dopasować (im mniejsza wartość tym ciemniejszy ekran)
    Kod:
    xrandr --output (id) --brightness (x)

  4. potem można sobie wrzucić w jakiś skrypt (1 linijka jako info o interpreterze np. #!/bin/sh, lokalizacja najwygodniej jako /etc/init.d/nazwa_pliku.autostart) i wrzucić na uruchamianie przy starcie systemu
    Kod:
    sudo chmod +x /etc/init.d/nazwa_pliku.autostart (dodanie wymaganego atrybutu)
    sudo update-rc.d nazwa_pliku.autostart defaults 80 (włączenie)
    I tak, trzeba uważać z kernelami, dlatego zawsze warto mieć zapasowy Wink
Kernel: 6.2.0-32-generic x86_64 Desktop: Xfce 4.18.1 Distro: Linux Mint 21.2 Victoria base: Ubuntu 22.04 jammy
Odpowiedz
#3
0
Maksyma z forum żeby nie aktualizować dobrego jądra dopiero teraz jest jak swoja własna - wiem to po różnych perypetiach co mi się przytrafiły Wink A zawsze lepiej uczyć się na cudzych błędach

Dodano po pewnym czasie:
Dzięuję bardzo MichałM za wsparcie Smile Wałkowałem resetowanie i niestety ale powyższa metoda u mnie nie zadziała.
Ekran włącza się przyciemniony od razu, na jego rozjaśnienie (Fn) jest czas tylko na grubie2. Później jeszcze chwila gdy zaczyna się ładować system i wtedy od razu pojawia się okno z logo Mint. Od tej chwili jest taka blokada na regulację jasności, że po otwarciu systemu, polecenia "xrandr" nie działają
Dodano po pewnym czasie:
Gdy system wystartuje z przyciemnionym ekranem, to po tym fakcie rozjaśnianie ekranu poleceniem w terminalu nie jest rozwiązaniem, gdyż maksymalna jasność przy tej usterce ma jakieś ograniczenia (prześwietla obraz zamiast rozjaśnić) i też kolory są nie takie. Więc jeśli rozjaśnić to tylko w czasie wyświetlania się gruba2, bo później to już za późno Wink

Dodano po pewnym czasie:
Wczoraj gdy wiele razy włączałem i wyłączałem komputer, to aż około 50 procent to były starty z dobrą jasnością Smile to ciekawe co stoi za tą drugą połową, kiedy to komp włącza się z przyciemnionym ekranem
Odpowiedz


Skocz do:




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości