Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nord VPN. Rozłączanie serwera w linux mint
#1
Photo 
0
Cześć. Od wielu lat korzystam z usługi Nord VPN. Od czasu kiedy korzystam z VPN występuje problem polegający na tym, że serwer z którym jestem połączony, automatycznie kończy połączenie. Problem występuje najczęściej kiedy nie pobieram danych, lub kiedy pobór danych jest mały. Bywa także, że rozłączy mi VPN, kiedy jestem w trakcie pobierania danych. Wykorzystując dział wsparcia Nord VPN pisałem do nich o tej sprawie kilkukrotnie. Rozwiązania, które były proponowane okazały się mało skuteczne. Ja sam także kombinowałem już na różne sposoby, zmieniając różne opcje połączenia.Usługę konfiguruję poprzez menadżera sieci dodając zapisaną konfigurację. Po pobraniu ze strony : https://nordvpn.com/pl/servers/tools/ pliku z  ustawieniami, wczytuje go poprzez "import zapisanych ustawień" Po wpisaniu loginu i hasła, łączę się z danym serwerem. Samouczki dostępne na stronie jak i zaproponowane w nich rozwiązania, bardzo często okazują się nie działać w systemach linux. Nie wykorzystuje tym samym do tego celu połączeń inicjowanych przez konsolę. Za każdym razem odbywa się to poprzez menadżera sieci i zapisane wcześniej ustawienia.Próbowałem zmieniać lub dodawać serwery DNS, zmieniać w ustawieniach połączenia numery portów i nic. W zależności od serwera i rodzaju połączenia UDP / TCP połączenie z serwerem VPN jest rozłączane. Czasami po kilkunastu czy kilkudziesięciu sekundach, czasami po kilku godzinach.Przez jakiś czas korzystałem z systemu Windows i zalecanej przez Nord VPN aplikacji. Problem nie występował. Połączenia były cały czas aktywne, nawet przez kilka tygodni. Problem występuje wyłącznie w systemie linux. Aplikacja natywna, która niby jest do pobrania i zainstalowania nie działa. Po kliknięciu LM / Inne / Nord VPN nic się nie dzieje.Problem występuje niezależnie od dystrybucji linuksa. Testowałem tą usługę na wielu dystrybucjach i zawsze serwery VPN się rozłączały. Aktualnie korzystam z Linux Mint UNA Cinnamone. Testowałem tą usługę także u różnych dostawców internetu i dzieje się tak samo. Podobnie z ruterami, przetestowałem kilka ruterów i to nie wina ruteru...Poniżej link do zrzutu z ustawieniami, może komuś przyjdzie do głowy jak ten problem rozwiązać.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/f95df9f056d319dd
Odpowiedz
#2
0
Uruchom tą natywną aplikację z terminala, pewnie będzie podana przyczyna nie uruchomienia się programu.
Odpowiedz
#3
0
(04-08-2022, 13:37)dedito napisał(a): Uruchom tą natywną aplikację z terminala, pewnie będzie podana przyczyna nie uruchomienia się programu.

Przeczesując jeszcze dzisiaj internet udało mi się dowiedzieć, że obecnie Nord VPN nie ma opracowanego GUI aplikacji Nord VPN dla linuksa. Wygląda to tak, że klika się ikonę Nord w menu startowym, a jedyne co się dzieje to otwiera się okno konsoli - https://www.fotosik.pl/zdjecie/58d3f55c30766127

Do tej pory wpisując w konsoli polecenie nordvpn login wyskakiwała informacja, że dalsze czynności muszę przeprowadzić w oknie przeglądarki, ale po wpisaniu hasła i loginu nic się nie działo. Udało mi się to usprawnić na tyle, że w końcu zalogowałem się i mogłem powrócić do okna terminala. Po wykonaniu następnego polecenia nordvpn connect lub nordvpn connect austria zalogowałem się poprawnie.

Dam znać za jakiś czas, czy łączenie się poprzez terminal rozwiązało problem, ja jednak wolałbym łączyć się poprzez kliknięcie dodanego wcześniej serwera znajdującego się w menadżerze sieci. Wynika to stąd, że wówczas mam widoczną kłódkę na pasku zadań, a w przypadku połączenia z terminala, tej kłódki nie ma.

I tak właściwie nie wiem gdzie leży przyczyna, czy przyczyną jest niedopracowanie usługi Nord VPN dla linuksa, czy może bardziej problem leży po stronie systemu operacyjnego.
Odpowiedz


Skocz do:
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości